16f648a Mutfak Saat

Başlatan aRci, 03 Ağustos 2021, 20:32:06

ete

Proteus da DS3231 bulunmuyor ama DS3232 var ve birebir aynısı onu ekleyip DS3231 kodları ile çalıştırabilirsiniz.
ds3231 Modülü I2C ile haberleşir. CLK ve DATA bacaklarındabağlı pullup dirençleri olması gerekir.
Simulasyonda bu pullup dirençleri bağlamanız gerekir. Ama gerçek devrede modül halinde satılan DS3231 devressinde pullup dirençleri modül üzerinde yer almaktadır. AYrıca pullup direnci bağlamayın.

Ekranda saatin ilerlememe sebebi olsa olsa RTC ile haberleşemediğindendir. Yada programda bir satırda bir nedenle bekleyip duruyordur.

Ete

xc10

Teşekkürler ete hocam...

ete

Bir saat projeside ben koyayım bakalım.
Bu saati fiziki olarak yaptım kutuladım çalışıyor evde.
Simulasyonda da her şey çalışıyor. Deneyebilirsiniz.
Simulasyon versiyon 8.16 olup uymayanlar pdf dosyasındaki şemayı kendi versiyonlarında hazırlayıp çalıştırmaları gerekir.

Ete

xc10

Ete hocam paylaşım için teşekkürler...Fakat pıcleri piyasada bulmanın zor olduğu bir ortamda 16f1825üzerine kurulu bir proje olması beni biraz üzdü.Eğer yazılım boyutu uygunsa 16f648 için yeniden düzenleme yapmanız mümkünmü?Harici kristalimiz mevcut proje için 20mhzmi ,32mhzmi?

ete

Kristal falan yok. O işlemcide 4-8-16mhz dahili osc var. Aynı zamanda PLL side mevcut ve 32Mhz kadar dahili osc ile çalışabiliyor.
Program 16Mhz de yine dahili osc ile çalışıyor.

Programı şu aşamada değiştiremem. Zaten ısmarlama iş yapmıyorum.
Programlama bilgin var ise kendi programını yazabilirsin. Bu konuda TM1637 kütüphanesi veririm. DS3231 de dahili ısı sensörüde mevcut ayrıca ısı sensörü kullanmak gerekmez. Hem saati hemde sıcaklığı nasıl ekrana vereceğinide gösteririm. Gerisini kendin yazarsın yazabilirsen.

Ete

xc10

Ete bey gerekli kütüphane dosyalarını paylaşırsanız program üzerinde çalışırım.Ben sadece size mümkünmü diye sordum kaynak kodlar bende olmayinca bir fikir olarak. ısmarlama işte talep etmedim böyle bir düşüncemde olmadı..

ete

İlişikteki dosyada hem kütüphanesi hemde örnek ekrana yazdırma kodları bulunuyor.
Geriye saat entegresini okuma ayarlama sıcaklığı okuma gibi işler kalıyor.

Ete

xc10

Ds 3231 inceleyip çalışma yapacağım..

ete

DS1307 yi tanıyorsan aynı kodlar DS3231 de çalışır.

Ete