Mikroişlemci ve canbus haberleşme

Başlatan MERTEROL, 04 Mart 2022, 10:52:33

MERTEROL

merhabalar;

C# yazdığım basit bir yazılımla Mikro işlemciye parametre gönderip, mikro işlemcinin de motor sürücü(CANBUS)ye bilgi göndermesini sağlamak isityorum. LCD ekran da olacak. devir,rampa gibi hızları görebilecek, girebilecek.

PIC16f877A ccs ile bir çok proje yaptım. haberleşme protokolleri konusunda cahilliğim mevcut.

Canbus rs232 ye çeviren modüller gördüm işe yarar mı bilmiyorum?

hangi mikroişlemciyi önerirsiniz?
önce pc ile pic haberleşmesini,daha sonrasında pıc ile sürücü haberleşmesini sağlamak istiyorum. yolu nasıl izlemem gerekir. 2 ay gibi bir sürem var.

ayrıca atmega328p ile yapabilir miyim gibi bir düşünce girdi aklıma daha kolay olabilir diye; örenk bir devre şeması buldum.

alisumer

biraz geç oldu ama mcp25 serisinden birini kullanabilirsiniz can bus ve uart yada spi dönüşümü için ama asıl sorununuz alıcı kısmında kullandığınız PLC nin hangi protokolu kullandığı.uart yada spi in o-1 seviyelerini CAN ın kullandığı canh ve canl bacaklarını  -1 0 1 aralığına getirir.hepsi bu geri kalanı PLC nin hangi iletişim protokolunü kullandığı  ve kabul ettiği veri yapısı ile alakalı .Örneğin iletişim güvenliği için crc -ack-adres-id bilgileri gibi bilgileri de isteyen cihazlar olduğu gibi sadece bit bit okuduğu tuş verisini kabul edende veri güvenliği açısından sürüyle protokol kullananı da  .işin özü PLC ye protokolunü yazarsanız istediğiniz gibi çalışır bunlar. ve istediğiniz mikroişlemci ile de tabi
Hep meraktan