S

Cnc Devre [Çalışırmı ? ]

Başlatan silent_34_, 03 Eylül 2011, 13:04:25

KAZIMUGUR

Normal olarak eksen başına 4 adet 20 lik araba , 2,2kW spindle ve sürücü , sağlam bir şase , 8.5Nm motorlar ve sürücü , 20mm bilyalı vidalar , Al kalın  tabla (sigma profil)... kullanılarak yapılınca sadece malzeme 7000 TL tutuyor.

Ucuzluk adına ve hassasiyetten çalınarak yapılan bir makinede ise :
(pcb için gereken hassasiyet yerinde)
Eksen başına 15 lik araba , spindle mevcut mini taşlama , motorlar üçü 25 çıkma motor , sürücü 150 TL TB6560 , bilyalı somun yerine kremayer ve gijon , mdf... kullanılarak  750TL yetiyor.

Eski bir çalışmadan resimler (500*700*300):

[IMG]http://img252.imageshack.us/img252/4871/81676754.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
[IMG]http://img85.imageshack.us/img85/5503/94030235.jpg[/img]

[IMG]http://img38.imageshack.us/img38/1396/97088192.jpg[/img]

[IMG]http://img864.imageshack.us/img864/3314/45115570.jpg[/img]

[IMG]http://img411.imageshack.us/img411/3249/41692367i.jpg[/img]

[IMG]http://img825.imageshack.us/img825/526/22330021.jpg[/img]

mierdogan

O yataklamalar prinçmi?

Gayet başarılı olmuş...
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

KAZIMUGUR

Evet hocam prinç.
Kendim yapıyorum.
Sonlandırma rulmanları ve yatakları pahalı .
Büte denilen eksenel rulmanlardan kullanıyorum ve o sarı yatakların içinde 2 adet var.
Büteler ucuz ve çok hassas yapılabiliyor.
Tanesi 2TL  ve yapısı gereği hiç boşluk olmuyor.

mierdogan

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 31 Mayıs 2012, 16:16:31
Evet hocam prinç.
Kendim yapıyorum.
Sonlandırma rulmanları ve yatakları pahalı .
Büte denilen eksenel rulmanlardan kullanıyorum ve o sarı yatakların içinde 2 adet var.
Büteler ucuz ve çok hassas yapılabiliyor.
Tanesi 2TL  ve yapısı gereği hiç boşluk olmuyor.

Spindle nin montelendiği yere(yuvarlak malzeme) bir motor alta bir yere de aynalı bir motor daha (torna makinesi gibi) cihaz 5 eksen olur..

Kazım abi o araba ve kızaklar tahmin ettiğim firmanın ise bir hayli duygusal bir sistem olmuş...
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

KAZIMUGUR

Hi-Win , ucuz taiwan işi.
Schneeberger kullanacaktık 12 adet ellerinde yoktu kaldı.

5 eksen için beşikli sistemi seviyorum.
Kafadan oynak işime gelmiyor.

Resimlerdeki makine özel istekti.
Köprü sökülüyor ve araya yükseltme parçasını takılarak daha yüksek parçaların işlenmesi mümkün oluyordu.

mierdogan

Beşikli sistem kafanın sabit olduğu fakat alttaki eksenlerin üst üste olduğu sistem mi?

KAZIMUGUR

Evet , altta parça difisor denilen döner tablada ve tabla eksenel olarak yataklı olanlar ...

Alta takılacak motorla (tablaya bağlı)  4 eksen olurki çok esnek uygulamalar yapılablir.

Mucit23

Şu kızaklı arabalar Vidalı miller metre hesabımı satılıyor. Eğer öyleyse fiyatları nekadar bi fikriniz varmı hocam.

Herhalde illa komple alimünyumdan olacak diye birşey yok. Ben komple şasiyi ve üst köprüyü demir profilden yapsam sonra kızakları, rayları bu şasi üzerine oturtsam ne derece iyi olur. Aslında biliyorum yani hassasiyet direk malzeme ve işçilikle alakalı birşey. Elimde her türlü ekipman var. Yani doğru parçalar elimde olsa cncyi toplamakta hiç zorlamam.

Ben aslında işe nereden başlıyacağımı bilmiyorum. Bir şekilde elimde bir plan olması lazım.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

mierdogan

Hocam ben sana nereden başlayacağını söyleyeyim sende pic bilgisi de sağlam şöyle her bir eksen için(toplam dört eksen) pic ile kontrol edilebilen  bir sürücü kart yapman fiyatları bir hayli düştüğü için ticari yaklaşmak pek mantıklı değil bu işe yabancı sitelerin hepsinde var bu tür paylaşımlar. pminmo isimli site var orada adam yapmış 1/18 sürücü kart yaptığını iddaa ediyor 1/16 olsa bile yeter... sonra birde usb üzerinden kontrol kartı yaptın mı tamamdır bu iş ;) kartın özellikleri kısaca şöyle olmalı eksiğim varsa tamamlayın...

- 1/16 sürebilmeli
- USB olmalı
- 96 volta kadar besleme kabul edebilmeli
- 6 Amper sürebilmeli ki chopper sistemi dahil (yani akım sınırlamalı) zaten 6 - 8 amperden sonra kartın üzerindeki bakır yollardan çok da      birşey beklenmemeli

Sonrasında lazer kesim için çizimleri yapmanız gerekecek ben elimdekileri paylaşırdım ama benimkiler kızaklı sisteme göre değil ayrıca çizim bilgim çok yok yaptığım malzemelerin deliklerini ustamız kaynakla doldurup parmak frezede yeniden deldi  ::)

sonrasında çıkan gövdeye göre (ki burda bir ip ucu var kazım hocamın yükseltilebilen köprü fikri çok iyi) milleri somunları somun gövdelerini kızakları ve arabaları almaya gelsin...

birde eğer kart yapacak olursanız kartı smps ile sürmek gerekir ki en aşşağı 3 eksen için 16 - 17 amper 30 volt verebilen bir kaynağa ihtiyaç var kart yapmasanızda var... ama kart yapan olsa ne güzel olur çinlilerin dibine ateşi verirdik... 100 lira ile 250 tl arası lpt portlu kartlar satıyorlar. ebay bunlardan kaynıyor (pminmo da kodlar varmıydı tam hatırlamıyorum)

Sistemin hassasiyeti için bizimkiler kumpass dan hassas bir alet kullandılar adı aklımda değil minicik bir değişikliği bile tespit edebiliyor belki Kazım Abi söyle..

Saygılar

KAZIMUGUR

En alttaki resimde var.
Resimi imageshack yan çevirmiş pek anlaşılmıyor.
Adı comparator.
Resimdeki 1/100 mm ayırt edebiliyor.
1/1000 likde var ama kullanmıyorum.

[IMG]http://img838.imageshack.us/img838/5895/comparator.jpg[/img]

Mucit23

Anladım hocam. Sürücü kart yapılabilir. Hatta beni ateşliyor ama USB ve PC konusunda çok zayıfım. Yeni yeni C# öğrenmeye çalışıyorum. Yapsam şimdilik hazır kartlarla idare edeceğim.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

KAZIMUGUR

Videolar biraz gecikti kusura bakmayın.
Önce çekim sorun oldu.
Webcam ile çekmek zorunda kaldım.
Süre uzun boyut büyük oldu haliyle.
Sonra swf convert ettim ki ufalsın.
Dosyada kazıma anı var.
Ev yapımı kör bir kalemle kazındı.
Devir 35000 olmasına rağmen 10000 le kazındı.
Görüleceği üzere çapaklı kesti.
Çapaklar kolay temizleniyor.
Deney için yapılmış özenilmemiş bir şase ve sistem.
Motorlar görüleceği üzere 0.5-0.8 Nm yani çok ufak.
İmkanı olan için 2.2-3 Nm ideal .
Buna rağmen kazıma yapılabileceğini ve ucuz sistemlerinde çalışabileceğini göstermek istedim.
İstenirse smd elemanın pinleri arasından 3 yol geçirilebilir.
Eskiden kalma bir test resimi aşağıda.
Bu işde önemli olan kesicinizin iyi olması .

CNC de temel 3 eksenin birbirine dik olmasıdır.
Yoksa laserle kesim frezeleme falan filan bunlar hikayesi artistliği.
3 ekseni bir şekilde dik monte edebilmişseniz işin çoğunu halletmişsinizdir.
Basit bir sistemden sonuç almamda en önemli etken kullanılan kızaklar ve arabalarıdır.
Yarı fiyatınada mal olabilir.
Yatakları tornada delrin türü plastikten ya da bronzdan işleriz .
Basitce metresi 5-10 TL mil kullanılır.
Lakin malzemeden çalarken işçilikden kaybederiz.
Yapması uzun sürer.
Videolardaki gibi profilleri düzgün zeminde usulünce kaynatıp üstüne rayları , matkap kılavuz bağlaması 2-3 saat.
Kremayer hem kolay hem ucuz ve hepsinden önemlisi hızlıdır.
Hoş tabii tork düşer ama ne gam iş kaldırıyorsa.
Görüleceği üzere z eksende vida var.
M10 , doğrusu M14 gibi olmalıydı .
Somuna biraz dikkat edince boşluk işimizin kabul edeceği sınırlardan daha iyi olur.
Vidalı sistemde "düşme " olmaz.
Z ekseni ağır oluyor ve motor güçlü ise çalıştırıyor ama enerji kesilmesi gibi durumlarda sistem kendini salıveriyor.
Bu yüzden vida uygundur.
İlla kremayer denirse karşı ağırlık kullanıyoruz.
Görüleceği üzere vida bizim yapmayı düşündüğümüz işlere yeterlidir.
Ama hassas iş yapılacaksa bilyalı somun ve özel vidası şarttır.
Somun fiyatlarından bahsetmiştim.

Bir diğer ucuz yol triger kayış-kasnaktır.
Kremayer az daha ucuz ve kolaydır.

Tablası Al değil.
Bizim işlerde gereksiz.
Zaten delikler filan için her tarafı delik deşik olacak.
Mdf iyidir.
Önce kazır düzeltirsiniz.
Ben videolarda basitce tutturdum ve kenarlarına azıcık "japon" damlatarak sabitledim.
İşimi gördü.
Bıçakla hafifce oynatınca çıkar.
Bütün bu kolay yolları imkanları kısıtlı olanlarında yapabileceğini göstermek için kullandım !
İlla vakumlu tabla şart değil...

Görüntülerdeki sistem , 3 araba daha ekleyince çok daha sağlam bir sistem ve yumuşak metal işleyebilecek hale gelir.
Millerle yapılan sistemlerde olur.
Ucu çok açık bir konu...

http://www.4shared.com/rar/iIsZP1Ge/Grntler.html

[IMG]http://img641.imageshack.us/img641/6290/smdg.jpg[/img]

mierdogan

Kazım abi sanırım videoları ekleyemedin ben göremiyorumda yazıdan video varmış gibi hissettim

Saygılar

mierdogan

İzin verirsen ben videoyu youtube göndereyim bağlantım hızlıdır