Belirli sayı ve süredeki kare dalgayı yakalama hakkında yardım..

Başlatan eln07, 26 Ağustos 2022, 13:51:04

Serk@n

Program da şu şekilde olacak:

430 hz.in 500 msn aralıklarla 10 kere geldiğini varsayalım. Timer 2 msn.da bir, yani 500 Hz.de çalışsın.

Yani bu durumda 500/2= 250 kere program timera girdiğinde lojik 1 görüyorsa demek ki lojik 1, 500 msn. boyunca algılanmış demektir. Tabi biz bu rakamı 250 değil de garantili olsun diye 245 alırsak daha iyi olur.

Algoritma şöyle:

- ADET, SIRA ve BEKLE adında byte cinsi 3 adet veri oluştur.
- KONTROL adında boolean bir veri oluştur.
- ADET=0
- SIRA=0
- KONTROL=TRUE yap.

TIMER:
- Eğer BEKLE<10 ise BEKLE'yi bir artır ve Timerdan çık.
- Eğer ALINANVERI=KONTROL ise ADET'i bir artır. Değilse ADET=0,  SIRA=0 ve KONTROL=HIGH yap.
- Eğer ADET=245 ise ADET=0, SIRA'yı bir artır, BEKLE=0 yap ve KONTROL verisini değiştir (TRUE ise FALSE, FALSE ise TRUE)

ANA PROGRAM:
- Eğer SIRA=20 ise telefon kapandı (Yani 10 kere 430 Hz. geldi ve kesildi. Bu rakam tecrübeye göre azaltılabilir.)
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Serk@n

Bir de iki husus daha var eklemek istediğim:

1. Bu programın düzgün çalışabilmesi için analog girişe paralel bir kapasitör eklemeniz gerekebilir. Lojik 1 seviyesi kesik kesik geliyor ise...

2. LM entegreden aldığınız veriyi dijital bir girişten alırsanız işleminiz daha da hızlanır.

eln07

çok teşekkürler

Lm den gelen sinya eğer seviyesi çok yükseksek kendisi kısıyor ve kesik kesik yanıyor ama seviyeyi trimpot ile ayarlanabilir hale getirdim ve ortada bırakınca sinyalde kesilme olmadı tam bir kare dalga verdi .
scopum yok ama pik kit2 var onun löjik analizörünü kullandım.

Serk@n

Bir de ilk mesajlara bakınca yeni farkettim. Sinyalin süresinin 420 ms. söylemişsiniz. Ben onu unutmuştum. Örneği 500 msn üzerinden verdim. Dolayısıyla programdaki 245 yerine 205 rakamını kullanmanız gerekiyor.