lcd bağlantısı hakkında

Başlatan Fatih3755, 07 Ekim 2022, 19:07:45

Fatih3755

arkadaşlar bir soru sormak istiyorum

2x16 lcd yi pic e bağlarken çizimi kolaylaştırmak adına örnek veriyorum d4 ü port b3'e RW'yi  port c8'e RS'yi Port D3'e   gibi bunları bu şekilde bağlasam programda tanımlarken düzeltsem oluyor mu ?

Teşekkürler

onurinci

ben deneyimimi paylaşayım,RS RW ve E dilediğim yere bağlıyorum bir tek A4 sıkıntı çıkarıyor.ama data portları 4 bit'lik Nible'den oluşuyor ,mecbur sıralı gidecek,örnek B0,B1,B2,B3  yada B4,B5,B6,B7 gibi A portu mecbur kalınırsa A4'de PullUp direnç ilavesi ile çalıştığını söylüyorlar..

bir kaç yıl evvel Devre Nick Name'li bir arkadaş,dışarıdan LCD include dosyası bırakmıştı foruma,istediğin pini istediğin yere bağlarsın ifadesi kullanmıştı.yanlış hatırlamıyorsam Flex_Pin.inc diye bir dosya idi..

Fatih3755

Alıntı yapılan: onurinci - 07 Ekim 2022, 19:57:53ben deneyimimi paylaşayım,RS RW ve E dilediğim yere bağlıyorum bir tek A4 sıkıntı çıkarıyor.ama data portları 4 bit'lik Nible'den oluşuyor ,mecbur sıralı gidecek,örnek B0,B1,B2,B3  yada B4,B5,B6,B7 gibi A portu mecbur kalınırsa A4'de PullUp direnç ilavesi ile çalıştığını söylüyorlar..

bir kaç yıl evvel Devre Nick Name'li bir arkadaş,dışarıdan LCD include dosyası bırakmıştı foruma,istediğin pini istediğin yere bağlarsın ifadesi kullanmıştı.yanlış hatırlamıyorsam Flex_Pin.inc diye bir dosya idi..

gerçekten çok teşekkür ederim