PCB temizliği

Başlatan fatih88, 26 Kasım 2022, 15:54:12

fatih88

Sevgili form üyeleri PCB leri temizlemek için ne kullanmalıyım tiner benzin falan kartı matlaştırıyor pırıl pırıl PCB almak için ne kullanmalıyım PCB geliyor cam gibi lehimleme den sonra tiner sürunce görüntü hoş olmuyor yaptığın işten zevk almıyon bunun solüsyonu nedir
İyi çalışmalar
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Pcb mi dizili lehim li kart mi ?

Eğer sadece bakir plaketi temizleyip baskı yapmayı soruyorsaniz cif ve bulaşık teli.
Dizili kartı soruyorsaniz pc33 flux veya pcb temizleme spreyi.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

fatih88

Dizgisini yaptığım PCB için PCB yi kendim yapmıyorum PCB firmasının birine yaptırdım

www.fayelektronik.com

Serk@n

Alıntı yapılan: fatih88 - 26 Kasım 2022, 15:54:12Sevgili form üyeleri PCB leri temizlemek için ne kullanmalıyım tiner benzin falan kartı matlaştırıyor pırıl pırıl PCB almak için ne kullanmalıyım PCB geliyor cam gibi lehimleme den sonra tiner sürunce görüntü hoş olmuyor yaptığın işten zevk almıyon bunun solüsyonu nedir
İyi çalışmalar

Selülozik tiner başarılı benim gördüğüm kadarıyla. Ama tiner, sentetik olmayacak.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

fatih88

SELSAN selülozik tiner kullanıyorum lakin çok hoş olmuyor

www.fayelektronik.com

İlyas KAYA

Eğer yüksek frekans ile çalışan bir devre değil ise ben hiç temizlemem. Recine bir nevi nem ve su koruması sağlar.

Sizin asıl probleminiz bence kullandığınız lehim ile ilgili.

Sıvı lehimlerde en ufak bir artık olmuyor ve çok temiz lehimler yapılıyor.  Tabi biraz pahalı.

Pc26 ve pc33 flux alın ve küçük sprey cam şişeye doldurun.

Lehimden önce pc26 sıkın ve lehimden sonra da pc 33 sıkıp bir bez ile silin. Pırıl pırıl olacaktır. Pc33 hem artık temizlemek için hemde çok çok ince bir recine tabakası kaplamak için idealdir.

Serk@n

Alıntı yapılan: fatih88 - 27 Kasım 2022, 15:47:23SELSAN selülozik tiner kullanıyorum lakin çok hoş olmuyor

Tiner yada lehim ile ilgili bir sorun mu var bilemiyorum. Benim yaptığım lehimler tinerden sonra fabrika lehimi gibi duruyor. Kendim bile şaşırıyorum bazen bu lehimi ben mi yaptım diye.  8)

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: Serk@n - 27 Kasım 2022, 19:14:52Tiner yada lehim ile ilgili bir sorun mu var bilemiyorum. Benim yaptığım lehimler tinerden sonra fabrika lehimi gibi duruyor. Kendim bile şaşırıyorum bazen bu lehimi ben mi yaptım diye.  8)

Tinerin bazıları beyazlama yapabiliyor. Belki de içine neft basiyorlardir 😁

ahmet_zxc

ipa izopropil alkol

tiner kadar kuvvetli değildir ama güvenli bölgede iş yapmanızı sağlar.

fatih88

Lehimleme de sorun yok lakin tineri vurunca sanki flux sürmüş gibi tortu bırakıyor yapiş yapış

www.fayelektronik.com

Serk@n

Selülozik tinerin dezavantajı plastik aksamlara zararlı etkisi olması. Kullanılan fırça kıllarında veya tiner uygulanan kartın bir bölümünde plastik varsa onu eritip kartta lekeye sebebiyet verebilir.

fatih88

Alıntı YapSelülozik tinerin dezavantajı plastik aksamlara zararlı etkisi olması. Kullanılan fırça kıllarında veya tiner uygulanan kartın bir bölümünde plastik varsa onu eritip kartta lekeye sebebiyet verebilir.
bu hiç aklıma gelmemişti kullandığım fırça kılasik boyacı fırcası peki arkadaşlar önerdiğiniz bir marka varmı fırça olarak
iyi çalışmalar

www.fayelektronik.com

Serk@n

Ben diş fırçası kullanıyorum. Fırça çok kirlenmediği sürece bir sorun yaşamıyorum.

İş bitiminde yine tinerle temizliyorum.

gevv

Alıntı yapılan: fatih88 - 30 Kasım 2022, 17:46:11bu hiç aklıma gelmemişti kullandığım fırça kılasik boyacı fırcası peki arkadaşlar önerdiğiniz bir marka varmı fırça olarak
iyi çalışmalar

Bende boya fırçası kullanıyorum  hiç sorun yaşamadım ama fırça baya eski keçi kılı fırça olabilir belkide ondan kir bırakmıyor

Fırça değişimi ile sorun çözülmezse  kullandığınız tineri değiştirin şuan thermo marka kullanıyorum mavi beyazlı teneke kutuda (eskiden cam şişede dyo marka sellozik tiner satılıyordu onlar çok iyiyidi)  lehimde soldex 64-40 standart kalay kurşın karışımı olan  kurşunsuzlardan değil