18f2520 analog veri okuma hatası

Başlatan kerem, 26 Kasım 2022, 18:23:08

kerem

fan max 9000 devir/dk. her devirde 2 puls üretiyor.

kerem

yani 1 snyde 150 devir ve 300puls üretiyor. 1 pulsu 10ms de üretmektedir. ben böyle bir denklem kurabilirmiyim. 1 snyde 300 puls geçmediyse sistemi kapat.. çünkü bazen fan hızını pwm ile düşürüyorum. o zaman bu puls belki 20 ms gelecek nasıl bir denklem kurmalıyım

aRci

pwm en düşük değerindeki devir sayısını bulun bunun saniyedeki pals sayısını hesaplayın mesala saniyede 50 devirden 100 pals birde hata payı olarak da hesaba katarak 70 plas ve aşşağısıni fanın durduğunu var sayabilirsiniz vey fan tamamen durduğunda high yada low seviyesinin birinde sabi kalacak mesala 1saniye boyunca pin değeri değişmezsede fan durduğunu varsayabilirsiniz.

Serk@n

Alıntı yapılan: kerem - 28 Kasım 2022, 15:00:01hocam baktım sinyal saydırdım girişten . sinyal geldikten 10ms sonra çıkış veriyor mesela dedim sinyal adedi 500 olunca sistemi kapat sistemi kapattı. pals saydırabiliyorum. ama pals gelip gelmediğini nasıl anlarım.

Zaman aralıkları önemli burada. Zaman aralığı 1 sn. olarak seçtiğinizi varsayalım. Bu bir saniye boyunca motor devrine göre pals sayısı değişiyorsa; hızlanınca-artıyor, yavaşlayınca-azalıyorsa palsleri sağlıklı bir şekilde saydığınızdan emin olursunuz.

Buna emin olduktan sonra gerisi kolay. 1sn. boyunca pals gelmiyorsa motor durmuş demektir. Veya düşük miktarlarda geliyorsa iyice yavaşlamış, diyebilirsiniz.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

kerem

ben çalıştırıyorum ama çıkışı sürekli high görüyor pic. durduğu zamanda çalıştığı zamanda nasıl çıkacağım işin içinden anlamadım. acaba fan mı bozuk...

mehmet

Fanın dakikadaki tur sayısını hesaplayın.
Olması gereken en düşük değerden düşük
ise fan durmuş demektir.
PC fanı ile deneme yapın. Sarı kablosu
1K ile pull-up yapılmalı.

İlla analog değer okuma ile yapmak istiyorsanız da;
sinyal çıkışına alçak geçiren filtre bağlayın ve
adc sinyalini öyle okuyun.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

kerem

hocam benim devrem böyle sanırsam zaten alçak geçiren devre . ama sistem çalışınca fan hızlanınca 0,10v kadar düşüyor fan hızı düşünce 4v kadar çıkıyor. fan durduğu zamanda 0,40v gibi bir yerde kalıp voltaj veriyor. yani 0v olmuyor ki çalışmıyor diyeyim...

mehmet

Gözden kaçırdığım nokta var:
Sinyal çıktısı her zaman %50 oranda
olduğu için hep 2.5V verecek. :o

Bu nedenle RMP okuma ve değerlendirme
yapmalısınız.

Ayrıca orada alçak geçiren filtre yok. Bu
konuyu da yeri gelmişken araştırınız.

Aklıma gelen başka yöntem de;
bir timer kesmesi ile sayaç yapılır.
Bu fan sinyali harici kesme ile okunur.
Harici kesme yukarıdaki sayacı sıfırlar.
Değer sıfırlanmamışsa fan çalışmıyor
demektir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Serk@n

Alıntı yapılan: kerem - 29 Kasım 2022, 12:48:06ben çalıştırıyorum ama çıkışı sürekli high görüyor pic. durduğu zamanda çalıştığı zamanda nasıl çıkacağım işin içinden anlamadım. acaba fan mı bozuk...

Osiloskop imkanınız var mı? Veya frekansmetre?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.