Mirror Görüntü

Başlatan Serk@n, 05 Aralık 2022, 19:56:18

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Değişik bir konuya dikkatinizi çekmek için bu konuyu açtım. Belki sizin de başınıza gelmiştir. Ütüyle ilk yaptığım PCB.nin alt katmanının mirror görüntüsünü almadığım için kartı zayi etmiştim.

Daha sonra aynalar hakkında aklıma bir soru takıldı. Daha önce hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Mirror görüntüde, görüntünün sadece sağ ve solu değişir. Ama yukarı ve aşağısı değişmez.

Eğer ki bir ayna görüntüyü ters çeviriyorsa bunu yukarı-aşağı düzlemde de çevirmesi lazım.

Günlerce bu sorunun cevabını düşündüm.  ;D  ;D  ;D  Sonunda buldum. Meğer çok basit bir cevabı varmış. Siz belki sorunun cevabını hemen bulacaksınız. Ben de sizi biraz beyin jimnastiğine davet edeyim.

Toparlamak gerekirse soru şu: Aynalar neden sağ-sol düzlemi ters gösteriyor da yukarı-aşağı düzlemi doğru gösteriyor?

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

İlyas KAYA

Aynanın görüntüyü ters çevirmiyor çünkü. Sadece ışığın yansıdığı şekli ile ters görüyorsun. Ters duran sensin  :)
Eğer arkanı dönersen ters cevirmedigini görürsün.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Serk@n

Güzel bir bakış açısı.

O zaman şöyle bir soru daha sorulabilir: Neden arkamızı dönünce düzeldiğini görüyoruz da, fakat amuda kalkınca bozulduğunu görüyoruz? ;)

Serk@n

Yani bunu görmek için neden yukarı-aşağı düzlemimizi değil de sağ-sol düzlemimizi değiştiriyoruz?

İlyas KAYA

Canin sıkılıyor herhalde bence kendine yapacak bir iş bul  😁
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ahmet_zxc

sadece pcb baskısını düşünürsek sağ sol veya yukarı aşağı bir kere çevirmek yeterli..

bu kısımdan sonrasına çok kafa yormaya gerek yok.

amuda da kalkılabilir yani

Serk@n

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 06 Aralık 2022, 09:56:52Canin sıkılıyor herhalde bence kendine yapacak bir iş bul  😁

;D  ;D  ;D

Serk@n

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 06 Aralık 2022, 10:30:18sadece pcb baskısını düşünürsek sağ sol veya yukarı aşağı bir kere çevirmek yeterli..

bu kısımdan sonrasına çok kafa yormaya gerek yok.

amuda da kalkılabilir yani

Yok sadece yatay düzlemi değiştirmek gerekiyor. Dikey düzlemi değiştirerek mirror görüntü oluşmuyor.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Serk@n - 06 Aralık 2022, 11:44:50Yok sadece yatay düzlemi değiştirmek gerekiyor. Dikey düzlemi değiştirerek mirror görüntü oluşmuyor.

yanlışın var sanki..

değiştirmek dediğin takla attırmak ise havada karada değişir.
taklayı ister yatay yada dikey düzlemde attır istersen bir köşesi üzerinden attır hiç fark etmez.

ete

Arife tarif gerekmez diye bir laf vardır. Tamda bu konu başlığına uyan bir laf sanırım.
Mirror (ayna) görüntüsü bize lazım olan görüntü ise neden başka alternatiflere bakıyoruz anlamadım. PCB baskılarında vede fotoğraf baskılarında çoklukla karşımıza çıkan bir kelime bu ve işin doğrusu şu anda uygulanan sistem olduğu için farklı yapılmıyor. Yapılabilir elbette ama işimize yaramayacak o halde farklı alternatif aramayacağız demektir.

Ete

Serk@n

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 06 Aralık 2022, 12:52:23yanlışın var sanki..

değiştirmek dediğin takla attırmak ise havada karada değişir.
taklayı ister yatay yada dikey düzlemde attır istersen bir köşesi üzerinden attır hiç fark etmez.

Farkediyor. Soru o zaten. :)

Serk@n

Alıntı yapılan: ete - 06 Aralık 2022, 13:13:27Arife tarif gerekmez diye bir laf vardır. Tamda bu konu başlığına uyan bir laf sanırım.
Mirror (ayna) görüntüsü bize lazım olan görüntü ise neden başka alternatiflere bakıyoruz anlamadım. PCB baskılarında vede fotoğraf baskılarında çoklukla karşımıza çıkan bir kelime bu ve işin doğrusu şu anda uygulanan sistem olduğu için farklı yapılmıyor. Yapılabilir elbette ama işimize yaramayacak o halde farklı alternatif aramayacağız demektir.

Ete

Hocam mirror görüntü ile işimizi görüyoruz. Bu konuda bir problem yok.

Mirror görüntüde biraz bilmeceye benzer bir durum var, onu sormuştum arkadaşlara. Proje veya uygulama amaçlı değil, sohbet amaçlı.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Serk@n - 06 Aralık 2022, 13:47:54Farkediyor. Soru o zaten. :)
abi resimli olarak farkı gösterebilirmisin

Serk@n

Serk@n

1. Resim, 2. resmin üç boyutlu hali. 3. resim de 4.nün. 5. resim devre şeması.

1. Resimde flip-flop devresi yazısı alt katmanda, 3. resimde üst katmanda.

2. Resmin yazıları sağ-sol olarak yani yatay düzlemde ters.