Mirror Görüntü

Başlatan Serk@n, 05 Aralık 2022, 19:56:18

ahmet_zxc

https://ibb.co/nBv9FC2

ben hala ne dediğini bile anlamadım..  :'(

burada sol üstteki devre bizim asıl devremiz.
sağdaki devre dikey eksende ayna görüntüsü
alttaki devre de yatay eksende ayna görüntüsü.
iki ayna görüntüsüde birbirinin aynı.
yani hangi düzlemde ayna aldığının bir önemi yok.

Serk@n

Tamam ben seni anladım. Tek yüzlü PCB.de durum senin dediğin gibi. Sorun çift taraflı PCB.de.

Neyse... Pcb üzerinden değil de ayna üzerinden gidelim.

Soru şu: Aynalar neden sağ-solu farklı gösteriyor da yukarı-aşağıyı aynı gösteriyor?

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Serk@n - 09 Aralık 2022, 23:40:52Tamam ben seni anladım. Tek yüzlü PCB.de durum senin dediğin gibi. Sorun çift taraflı PCB.de.

Neyse... Pcb üzerinden değil de ayna üzerinden gidelim.

Soru şu: Aynalar neden sağ-solu farklı gösteriyor da yukarı-aşağıyı aynı gösteriyor?

haaaaaaa  ;D  ;D  ;D  :)  :)  :) soruyu şimdi anladım...

ayna gelen ışığı(görüntüyü) aynen yansıtıyor, aslında sağı solu da farklı göstermiyor.

sadece gelen ışığı yansıtıyor bizim algımızda ters olduğunu düşünüyoruz ama değil. yani soru biraz aldatmacalı yada hatalı diyebiliriz.

Serk@n

Geçen internette araştırdım biraz. Bu soruya hayli takılan olmuş. Tartışmalar olmuş, videolar çekilmiş. İki gözümüz yatay olduğu için diyenler olmuş. ;D

Evet aslında soru aslında biraz aldatmacalı diyebiliriz.

Benim bulduğum cevap da şu idi:
Sağ-sol görecelidir. Kişinin duruşuna göre değişir. Ama yukarı ve aşağı kişi ne yöne dönse de aynıdır.

alisumer

iki gram aklımız kaldı onuda sen al . sağ sol nasıl göreceli de aşağı yukarı değil bende onu çözemedim eğer kişiye göre göreceli ise ikisi de göreceli eğer fiziğe göre göreceli ise uzayda aşağı yukarı daha göreceli teleskoplar jep ters çalışır.bende fikrimi söyleyeyim aslında ne sağ sol nede aşağı yukarı tersleniyor ışığı olduğu gibi yansıttığından kendimizi karşımızda bize bakar halde buluyoruz yani aynaya göre sağ sol diye birşey yok biz öyle algılıyoruz  birebir yansıma sadece 
Hep meraktan

alisumer

ayrıca optik bir tersleme olsaydı ve bu sadece sağ sol şeklinde olsaydı sağ elimizi aynaya uzattığımızda tam karşısındaki el de ona doğru uzanmaz diğer taraftaki el uzanırdı sanki karşımızda biri varmış gibi. tam da burada kafamız karışıyor biz algısal olarak karşımızda gördüğümüz bu hareketin olağandışı bir hareket olduğunu istemsiz olarak algılıyoruz sanki ters birşey varmış gibi hissediyoruz beynimizin alışkanlıkları deyip geçin bence
Hep meraktan

Serk@n