Faz sırası doğruluğu

Başlatan Akaan, 11 Aralık 2022, 13:37:56

Akaan

Bkalım akşama iki şekilde de deneyeceğim. Sonuçları yazarım buraya. Teşekkür ederim herşey için

Akaan

Maalesef akşam çalışamadım. Laptop anakart başka bir proje USB girişlerine bağlıyken geri besleme sonucu yanmıştı. Dün HDD çıkarıp başka pcye taktım ve HDD çalışmadı. Proje de o HDD de. İnşallah kurtarırım birsürü emek var içinde.

Serk@n

Son algoritmada yine bir hata daha buldum.  :-\  En sağlıklı olanı tekrar yazıyorum. Müsait olduğunuzda deneyebilirsiniz.

if (input(R_faz)==1) && (input(S_faz)==0) && (input(T_faz)==0) //1. koşul oluştu
{
delay_ms(4.44); //80 derece
if (input(R_faz)==0) &&
(input(S_faz)==1) &&
(input(T_faz)==0) //2. koşul oluştu
{
  if (input(R_faz)==0) &&
  (input(S_faz)==0) &&
  (input(T_faz)==1) //3. koşul oluştu
  {
   printf("faz_sırası_dogru")
  }
 }
}
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

mehmet

Neden t0 zamanına bakmıyorsunuz,
anlamıyorum.
Ne oluyorsa zaten t0 zamanında.

Üç faz sinyali ve opto çıkışndaki kare
dalga sinyallerini karşılaştırınız.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

Bir zamanlar bu işle uğraşmıştım.
Bildiğiniz gibi Faz isimleri R-S-T şeklinde veriliyor. Aslında elinizde şebekeden gelen 3 adet faz bulunuyor ve bunların hangileri olduğu belli değildir. Verdiğiniz isimlerde sanaldır. Programın sanal isimlerle şebeke fazlarını karşılaştırıp doğru sıradamı yoksa yanlış mış dizilmiş bulması gerekir.
3 faza kendiniz R-S-T isimlerini verip her birinin sıfır geçiş notasını tespit edecek bir devre düzenek hazırladıktan sonra sistemi çalıştırmanız gerekir. Fazlar arasındaki faz farkı nedeni ile program ilk çalıştığında fazın birisi sıfır noktasından geçer. İşte bu ilk faz sizin R fazınız olmalıdır. Fazlar doğru sırada ise R fazı kesmesi önce , hemen ardından (6 küsur ms sonra) ikinci faz olan S fazı kesmesi ve daha sonrada T fazına ait kesme oluşması gerekir.
Kesme oluşturan Fazlara birer sıra numarası verecek olursanız. Önce 0 numaralı faz daha sonra 1 numaralı faz ve sonunda da 2 nolu faz kesme oluşturmalıdır.  Faz sırası 2 de iken elinizde bütün fazlara ait sıralama bilgisi oluşmuş olacaktır. Şayet dizilim R_S_T şeklinde ise herhangi bir itirazınız olmayacak fazlar doğru sırada olacaktır. Ama gelen fazların sırası T-S-R şeklinde gelmiş ise faz sıranız yanlış demektir.
Ekrana bu sırayı yazarsanız yada bir şekilde bu sıralamayı görsel hale getirmeniz ve bu sıralamaya uygun şekilde fazlarınızı yeniden yerleştirmeniz gerekir.
Şimdiye kadar fazların sıralamasına baktık. Faz eksikliği için her faz kesmesinden sonra yaklaşık 3,2 ms lik bir Timer çalıştırmak ve Timer kesmesi oluşup oluşmadığına da ayrıca bakmak gerekir. Şayet kesme oluşursa fazın birisi eksik demektir ve hangisinin eksik olduğunuda gelmesi gereken faz hangisi ise oradan anlayabilirsiniz.
Bu anlattıklarımı program olarak çalıştırmış (simulasyonda) ve olumlu sonuç almıştım.
Konu CCS ile alakalı olunca fazla ilgilenmedim. Ancak yanlış yoldasınız gibi bir hisse kapıldığım için bu açıklamayı yapma gereği duydum.
Hemen belirteyim programım Basic de yazılmış durumda.
Program ve gerekli dosyalar ilişikte. Versiyon uyuşmazlığı olur diye şemayı PDF olarak da ekledim.

Ete

mehmet

Üç harici kesme pinini sadece faz
tespitine ayırmak fazla savurganlık
olmaz mı?

Faz yönü tespiti için sadece bir
kesme pini ve sıradan iki pin yeterli.
Hangi fazın kesik olması çok önemli
değil. Madem üç faz çalışacağız, üçü de
tam olmalı.

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ete

Mehmet,
Bu konuda 2 ticari proje yaptım ve ikiside eksik fazın belirlenmesi konusunda idi.
Senin önemsiz dediğin şeyi atölyeler önemli görüyor olsalar gerek ki bu konuda benden proje istediler. Zira eksik faz kısa süre içinde bir sorun yaratıyormuş.
Bence de faz sırası çok önemli değil çünki yanlızca bir kere doğru sıralamayı deneme yanılma ile buluyorsun sonrasında her şey sorunsuzca çalışıyor. Birisi sıralamayı bozuncaya kadar.
Her neyse herkesin görüşü kendisine aittir. Burada sorunlar kaşısında akıl yürütüyoruz.
Farklı akıllara her zaman açığım ve merakla nasıl olabileceğinide öğrenmek isterim.

Ete

Akaan

Bişey söylicem agalar. Bu yazılım işi bilip bilmemek artık fıslamış 😁 seneryoyu doğru kurunca yapay zeka basit kodları yazıyor. Dilim tutuldu. Hatasız yazıyor

Akaan

Alıntı yapılan: mehmet - 15 Aralık 2022, 14:04:18Neden t0 zamanına bakmıyorsunuz,
anlamıyorum.
Ne oluyorsa zaten t0 zamanında.

Üç faz sinyali ve opto çıkışndaki kare
dalga sinyallerini karşılaştırınız.
Hocam niye bakmıyorum referans dışında ikinci fazı bilmek yeterli diye düşündüm. Yanlış mı düşündüm

Akaan

Alıntı yapılan: ete - 15 Aralık 2022, 16:16:52Bir zamanlar bu işle uğraşmıştım.
Bildiğiniz gibi Faz isimleri R-S-T şeklinde veriliyor. Aslında elinizde şebekeden gelen 3 adet faz bulunuyor ve bunların hangileri olduğu belli değildir. Verdiğiniz isimlerde sanaldır. Programın sanal isimlerle şebeke fazlarını karşılaştırıp doğru sıradamı yoksa yanlış mış dizilmiş bulması gerekir.
3 faza kendiniz R-S-T isimlerini verip her birinin sıfır geçiş notasını tespit edecek bir devre düzenek hazırladıktan sonra sistemi çalıştırmanız gerekir. Fazlar arasındaki faz farkı nedeni ile program ilk çalıştığında fazın birisi sıfır noktasından geçer. İşte bu ilk faz sizin R fazınız olmalıdır. Fazlar doğru sırada ise R fazı kesmesi önce , hemen ardından (6 küsur ms sonra) ikinci faz olan S fazı kesmesi ve daha sonrada T fazına ait kesme oluşması gerekir.
Kesme oluşturan Fazlara birer sıra numarası verecek olursanız. Önce 0 numaralı faz daha sonra 1 numaralı faz ve sonunda da 2 nolu faz kesme oluşturmalıdır.  Faz sırası 2 de iken elinizde bütün fazlara ait sıralama bilgisi oluşmuş olacaktır. Şayet dizilim R_S_T şeklinde ise herhangi bir itirazınız olmayacak fazlar doğru sırada olacaktır. Ama gelen fazların sırası T-S-R şeklinde gelmiş ise faz sıranız yanlış demektir.
Ekrana bu sırayı yazarsanız yada bir şekilde bu sıralamayı görsel hale getirmeniz ve bu sıralamaya uygun şekilde fazlarınızı yeniden yerleştirmeniz gerekir.
Şimdiye kadar fazların sıralamasına baktık. Faz eksikliği için her faz kesmesinden sonra yaklaşık 3,2 ms lik bir Timer çalıştırmak ve Timer kesmesi oluşup oluşmadığına da ayrıca bakmak gerekir. Şayet kesme oluşursa fazın birisi eksik demektir ve hangisinin eksik olduğunuda gelmesi gereken faz hangisi ise oradan anlayabilirsiniz.
Bu anlattıklarımı program olarak çalıştırmış (simulasyonda) ve olumlu sonuç almıştım.
Konu CCS ile alakalı olunca fazla ilgilenmedim. Ancak yanlış yoldasınız gibi bir hisse kapıldığım için bu açıklamayı yapma gereği duydum.
Hemen belirteyim programım Basic de yazılmış durumda.
Program ve gerekli dosyalar ilişikte. Versiyon uyuşmazlığı olur diye şemayı PDF olarak da ekledim.

Ete
Hocam alakan için teşekkürler. Şimdi zaten işlemcimde bacaklar sınırlı. Bu işi senin kod ve şemanla 2.ci bir işlemcide basic ile yapsam. Fonksiyonlarım ccs c ile diğer işlemcimde sorunsuz. Ama birde akım kontrolü işim var onu basic ile nasıl yaparım bilmiyorum. Sizce bu yol seçenekler arasında olmalı mı. Uyuma gerek yok. Bu işlemcide fonksiyon olmayacak

Akaan

Alıntı yapılan: mehmet - 15 Aralık 2022, 16:26:23Üç harici kesme pinini sadece faz
tespitine ayırmak fazla savurganlık
olmaz mı?

Faz yönü tespiti için sadece bir
kesme pini ve sıradan iki pin yeterli.
Hangi fazın kesik olması çok önemli
değil. Madem üç faz çalışacağız, üçü de
tam olmalı.

Hocam harici kesme b0 pininde referans olarak. Diğer ikisi e0 ve E1 de dijtal güri çıkış pinleri

Akaan

Alıntı yapılan: ete - 15 Aralık 2022, 22:21:38Mehmet,
Bu konuda 2 ticari proje yaptım ve ikiside eksik fazın belirlenmesi konusunda idi.
Senin önemsiz dediğin şeyi atölyeler önemli görüyor olsalar gerek ki bu konuda benden proje istediler. Zira eksik faz kısa süre içinde bir sorun yaratıyormuş.
Bence de faz sırası çok önemli değil çünki yanlızca bir kere doğru sıralamayı deneme yanılma ile buluyorsun sonrasında her şey sorunsuzca çalışıyor. Birisi sıralamayı bozuncaya kadar.
Her neyse herkesin görüşü kendisine aittir. Burada sorunlar kaşısında akıl yürütüyoruz.
Farklı akıllara her zaman açığım ve merakla nasıl olabileceğinide öğrenmek isterim.

Ete

Hocam önemi şu. Bende atölyem için yapıyorum. Faz sırası benim için aslında çıkış kapatmak için. Kesme kararlı çalıştı ama belirtilen sürede faz sıralaması olmadığında diğer fonksiyonları kapatıyorum. 10 triyak le iki motoru sürüyorum . faz kopukluğu ciddi zararlara sebep oluyor. Motorlar kısa sürede yanıyor. 3 faz motor 2 faza düşünce birde makina yükteyse sorun büyük.

Akaan

Alıntı yapılan: Akaan - 15 Aralık 2022, 22:45:17Hocam alakan için teşekkürler. Şimdi zaten işlemcimde bacaklar sınırlı. Bu işi senin kod ve şemanla 2.ci bir işlemcide basic ile yapsam. Fonksiyonlarım ccs c ile diğer işlemcimde sorunsuz. Ama birde akım kontrolü işim var onu basic ile nasıl yaparım bilmiyorum. Sizce bu yol seçenekler arasında olmalı mı. Uyuma gerek yok. Bu işlemcide fonksiyon olmayacak
Ama ozaman fonksiyonları kapatamam.  Nasıl yazdığınızı bilmemekle beraber eğer gelen değişkenleri başka portara atadıysanız ki öyledir sanıyorum ozaman ben atadığınız portlarda lojik 1 sıralamasını takip edip öncelik belirleyerek diğer işlemcide fonksiyon kapatabilirim herhalde. Yazarken bile karıştırdım ama bunu yapabilirim sanıyorum 

Akaan

Alıntı yapılan: Serk@n - 15 Aralık 2022, 12:31:57Son algoritmada yine bir hata daha buldum.  :-\  En sağlıklı olanı tekrar yazıyorum. Müsait olduğunuzda deneyebilirsiniz.

if (input(R_faz)==1) && (input(S_faz)==0) && (input(T_faz)==0) //1. koşul oluştu
{
if (input(R_faz)==0) &&
(input(S_faz)==1) &&
(input(T_faz)==0) //2. koşul oluştu
{
  if (input(R_faz)==0) &&
  (input(S_faz)==0) &&
  (input(T_faz)==1) //3. koşul oluştu
  {
   printf("faz_sırası_dogru")
  }
 }
}
Çalışmadı hocam. Faz doğru ve yanlış ledleri ( takip için LED bağladım) sırayla yanıyor.

Akaan

Ben projedeki seneryomu anlatayım.  Benimm 2 motorum var
Faz kopukluğu faz sırası ve akım ayarı koyacağım. Buzzer eklemeyi düşünüyorum
ileri butonu basılıyken geri butonu pasif, swichler ayrı ayrı sebebi ise yanan motorları sardırdığımızda illaki güç kaybı oluyor. Aynı değerdeki motorlar farklı devirlerde dönüyor
. İleri geri sürüyorum. Tek tek ve ikisi birden. Portlarım sınırlı çünkü fonksiyonlarm
İleri
Geri
Motor1
Motor2
Sağswich
Solswich
Acil stop
Bluetooth kontrol. Bunu şımarıklıktan koydum 😁 uzaktan makinayı devre dışı bırakıyorum

Triyaklar 10 portu kullanıyor zaten.
Butonlar ledler LCD vdd osc derken şuan  5port boşta. R0 E1 E2 c3 C4