Faz sırası doğruluğu

Başlatan Akaan, 11 Aralık 2022, 13:37:56

Akaan

Alıntı yapılan: Serk@n - 20 Aralık 2022, 10:52:31Akımı azaltıp çoğaltmak bir açıdan da motor hız kontrolü yapmak gibi birşey aslında.
Aslında redüktörlü olduğu için tam olarak hız kontrolü diyemeyiz. Aşırı yükte durması ve fonksiyonları askıya almasını sağlamak istiyorum. Şartlar oluşturulup resetleyip devam edecek

Akaan

Alıntı yapılan: Serk@n - 20 Aralık 2022, 10:50:33Bu işlem biraz kritik. Nasıl bir devre ile yapacaksınız? Moc serisi bir opto triyak var. Devre şeması lazımsa araştırabilirim. Yani size mcu kontrollü bir dimer devresi lazım. Hem de bu her faz için yapılacak.
Ben araştırdım ancak elle tutulur birşeye rastlamadım yada rastladım ama anlamadım. Sonuç olarak elim boş

Serk@n

Alıntı yapılan: Akaan - 20 Aralık 2022, 13:01:19Aslında redüktörlü olduğu için tam olarak hız kontrolü diyemeyiz. Aşırı yükte durması ve fonksiyonları askıya almasını sağlamak istiyorum. Şartlar oluşturulup resetleyip devam edecek

Yani kuracağınız devre açısından motor hız kontrolü için ne gerekiyorsa o devre elemanlarını kullanma durumunuz olacak.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Akaan

Ac ile uğraşmak gerçekten sıkıntılı. Zero crossing de farkettim mesela elektirik çarpmıyor, acı bir tecrübe olabilirdi. Bakalım kazasız belasız bulucaz bir yolunu

Serk@n

Alıntı yapılan: Akaan - 20 Aralık 2022, 20:56:26Ac ile uğraşmak gerçekten sıkıntılı. Zero crossing de farkettim mesela elektirik çarpmıyor, acı bir tecrübe olabilirdi. Bakalım kazasız belasız bulucaz bir yolunu

Hem AC hem üç faz. Zor bir iş gerçekten.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

fatih88

3 fazı triac la sürmek sıkıntılı olabilir kontaktör kullan akım okumak için 2 adet akım trafosu kullanacaksın zaten indüktif yükleri dimlemek sorun getirir hız kontrol işi kallavi bir iş öyle basit değil en basit yapabilecegin akım trafolarından aldığın bilgiler set degerinden büyükse alarma geçirerek sistemi durdurmak
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

Akaan

Alıntı yapılan: fatih88 - 25 Aralık 2022, 22:36:093 fazı triac la sürmek sıkıntılı olabilir kontaktör kullan akım okumak için 2 adet akım trafosu kullanacaksın zaten indüktif yükleri dimlemek sorun getirir hız kontrol işi kallavi bir iş öyle basit değil en basit yapabilecegin akım trafolarından aldığın bilgiler set degerinden büyükse alarma geçirerek sistemi durdurmak
Hocam kontaktörden kurtulmak için bu yola girdim zaten. Uygun bir şema araştırıyorum bakalım ne gösterecek. Bu arada aynı mesaja yazıyorum ama sorum genel.  Faz giriş yada çıkışlara varistör kullanmamın yada kullanmamamın artısı eksisi ne olur

Akaan

Alıntı yapılan: fatih88 - 25 Aralık 2022, 22:36:093 fazı triac la sürmek sıkıntılı olabilir kontaktör kullan akım okumak için 2 adet akım trafosu kullanacaksın zaten indüktif yükleri dimlemek sorun getirir hız kontrol işi kallavi bir iş öyle basit değil en basit yapabilecegin akım trafolarından aldığın bilgiler set degerinden büyükse alarma geçirerek sistemi durdurmak
Ve fikir için teşekkür ederim. En basiti trafodan aldığım bilgiyi işlemek olacak. Fakat şöyle bir sorun var. Benim set değerini değiştirebiliyor olmam gerekiyor.