pic16f877a

Başlatan amatör, 19 Aralık 2022, 21:07:15

amatör

Slamlar bütün hocalarıma Sayın Ete hocam bana bi konuda yardım edebilirmisiniz. Lütfen kuluçka devresini sht10 ile çalıştırdım fakat yumurta viyolunu çevirirken sistem kendine reset atıyo kodda bir hata var sanırım işlemci kısır döngüye mi giriyo anlamadm koda bir göz atabilirseniz çok sevinirim.
Bu eki görüntüleyemezsiniz.

ete

Programda hata yok. Yok derken bu sorun muhtemelen röle nin çektiği anda ortaya çıkıyordur.
Bu da anlık olarak beslemeden voltaj çekilip işlemcinin Boren (veya Boden) sigortasının reset attırmasına sebep oluyordur. Sigorta ayarlarını aşağıdaki satır ile değiştirip tekrar dene.

@ __config _XT_OSC & _WDT_ON & _PWRTE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF & BOREN_OFF
Şayet bu derleme sırasında hata verir ise BOREN_OFF yerine BODEN_OFF yazıp yeniden derlemeyi dene.

Aslında sorunun kesin çözümü rölelerin optocoupler yardımı ile sürülmesi ve röle beslemesi ile işlemci beslemesinin kesin ayrılması gerekir. Hatta mümkünse röle beslemesini ve GND sinide ayırki o taraftan işlemci tarafına herhangi bir parazit taşınmasın.

Ete

amatör

Sayın ete hocam haklısınız parazitten kaynaklı sanırım role çıkışlarına fan veya ısıtıcı bağlı değil iken sistem gayet güzel çalışıyor. Role çıkışlarından 220 v geçince sistem reset atıyor yanı viyoli çevirmesi bittikten sonra bu şekilde bi hata veriyor hocam yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim. Minnettarım dediklerinizi deneyeçeğim hocam hayırlı akşamlar dilerim.

Serk@n

Ete hocamın bahsettiği opto devreyi bu şekilde yapabilirsiniz.

Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

Serk@n

IN11---> Pic pin çıkışı
R1-----> 220 ohm
Opto---> PC817
R2-----> 1K
Q1-----> 2N3904
D1-----> 1N4148

Olarak kullanabilirsin.

Serk@n

Kullandığınız role 5V muhtemelen. 12V yazan yere 5V uygulayarak bir deneme yaparsınız.

Resetleme devam ediyorsa iki tavsiyem olabilir:

Roleye beslemeyi bir germanyum diyot üzerinden verirsiniz. Yada devredeki gibi beslemeyi ayırarak denersiniz.

Serk@n

Bunlar da çözüm olmazsa q1'in şasesini ayırırsınız.

Dtmf

Ben bu sorunu mclr ucundaki 10k lik direnci 4.7k ile degistiretek cozdum

mehmet

Besleme sorunu olmayan işlerde,
pull-up/pull-down dirençlerini
270R-1K(5V için) yapmak bu tür
sorunları azaltır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Serk@n

Hazır konu açılmışken, rölenin devreye neden böyle bir etkisi oluyor? Benim de başıma gelmişti.

Rölenin kontaklarında 220V yokken devre çalışıyor, reset atmıyor.

Acaba kontaklardan geçen akımın bir manyetik alan etkisi oluyor da röle bobinin üzerinde bir elektrik oluşmasına mı sebebiyet veriyor?

Her akım geçen iletkenin üzerinde az da olsa bir manyetik alan oluşur. Ve bu oluşan manyetik alan AC gerilim kaynaklıysa, yakınında bulunan bir bobin bunu AC akıma çevirir.

Mesela bazı kontrol kalemleri var piyasada, kabloyu sıyırmadan üzerinde elektrik olup-olmadığını gösterebiliyor.

Reset yada pullup direncinin düşürülmesi ile bu sorun çözülebiliyorsa aklıma gelen sebep bu.

amatör

yardımlarınız için ok teşekkür ederim sayın hocalarım devremde 12volt roleleri bd139 transistör ile sürüyorum role kontaklarından 220 volt geçince işlemcinin kafası karışıyo menüde gezinirken yazılar birbirine giriyo

Serk@n

Alıntı yapılan: amatör - 22 Aralık 2022, 14:57:30yardımlarınız için ok teşekkür ederim sayın hocalarım devremde 12volt roleleri bd139 transistör ile sürüyorum role kontaklarından 220 volt geçince işlemcinin kafası karışıyo menüde gezinirken yazılar birbirine giriyo

Transistörü değiştirmenizi tavsiye edebilirim.

Burada önemli olan rölenin kaç miliamper olduğu. Büyük kontaklı bir role değilse Bd139 yerine Bc547 gibi bir transistör kullansanız bile olur. Bu konuda en randımanlı bulduğum 2n3904 transistörü. Fiyatı ucuz, bulunması kolay, küçük bir beyz akımıyla iletime geçiyor. 

Serk@n

Hangi transistör olursa olsun beyzinden tetiklediğimizde iletime geçer. Ama piyasada türlü türlü transistör var. Kimisi az akım istiyor, kimisi yüksek frekansta çalışıyor vs.

Mesela 50 ledi paralel bağlayıp tek transistörle süreyim isterseniz BD139 transistörünü seçebilirsiniz. Ama  50mA çekecek röleye de basit flip-flop devrelerinde kullanılan bir BC serisi transistör bile işimizi görür.

amatör

teşekkür ederim serkan hocam birde o şekilde deneyeceğim yada optokuplor le süreceğim olmazsa

İlyas KAYA

Role cikisina snubber yapın. Ayrıca role beslemesinde ters diyot varmi ? Devre semasini resim olarak eklerseniz kontrol edelim.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!