elektronik ateşleme devresi (CDI)- otomobil

Başlatan s.atak, 18 Mayıs 2012, 09:12:15

s.atak

merhaba arkadaşlar

mesleğim otomotiv, mesleğim itibari ile artık elektronik ile iyiden iyiye ilgilenmeye

başladım. fakat çoook eksik yerlerim var. eksiklerimi de elimden geldiğince  gidermeye

çalışıyorum.
sizden bir ricam olacak,
Ben eski otomobiller için elektronik ateşleme devresi yapmaya çalışıyorum. yeni araçlar

(ecu) çıkmadan önce klasik ateşlemeli araçlar kullanılıyordu ve piyasa da hala bir yığın

var.
bu devreden başlayarak yeni araçların ecu mantığını sistemine kadar çalışmayı

düşünüyorum. ama önce kolayından başlama gerek diye düşünüyorum.
internette baya bir araştırma sonucu 2 adet devre buldum. 1. devre bosch firmasının

devredi ve diğeri de modifiye edilmiş hali sanırım.
devrelerin yayınlandığı sitelerde çokta fazla açıklama yapılmamış.
sizden ricam açık devre şemasında verdiğim devrenin bazı yerlerinde takıldığım yerler

var, vaktiniz olursa bir bakıp açıklama yapabilirmisiniz ??
yardım eden/edecek tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla,

suat atak

.rar dosyasında resimler modifiye devresi
pdf dosyası ise bosch firmasının devresidir.

Hattuşa

s.a.
pdf deki devre dc-dc converter devresi buna çok yakın bir devre yapmıştım ve sanırım hala duruyor, bu devre ile amacım 12v dc den simetrik +80v 0 -80v elde etmiştim, gayette güzel çalışıyordu. 4n27 ise devrenin aktif olması için kullanılıyordu? bir nevi anahtar vazifesi yapıyor ve devrenin kontrol kısmı, internette olması lazım inverter devresi olarak aratmak lazım. olmasa bunun pcb ve şemasını akşama eklerim. ecu denen şey tam olarak nedir? amaç vs. biraz bilgi verebilirmisiniz? konuya hakim olamadığım için fazla yardım edemiyorum.

edit..
google amcadan baktığımda aşağıdaki şemaya ulaştım remoto (kontrol) kısmı bir tranzistor ile yapılmış tabi bu +30 0 -30 yani 60v luk bir devre

nurim

Devre üzerindeki elemanlarla ilgili açıklamaları ekledim.

Kolay Gelsin
nurim

s.atak

arkadaşlar,
öncelikle yardım ve desteğinizden dolayı çok teşekkür ederim.
nurim hocam devre ile ilgili bir kaç sorum daha var, umarım size sıkıntı vermiyorumdur.
şimdi
*-filtre bobini olarak geçen parçada sarım sayısı, tel kalınlığı gibi ortalama bir değer verebilirmisiniz?
*-optocouplerin arkasında 2 adet bağlantı görülmekte birinde 5v ve current sense isimli, hocam bu bağlantılar içinde yorum yapabilirmisiniz? 5v için ayrıca 7805 ile regülemi etmemiz lazım ?? ve current sense nin ne olduğunu anlamadım.
*- platin bağlantının yanında prensip şeması isimli açıklmanız var. yanlış anlamadıysam yukardaki ana devrenin prensip şemasını veriyor yada hall sensör yada elektromanyetik sensörü mü ifade ediyor ? şayet düşündüğüm gibi ana şemanın prensibini açıklıyorsa 5v yazan yere regüle ile bağlantı ve current sense yazan yeri de platin e bağlacağız değil mi ??

nurim

Alıntı yapılan: s.atak - 18 Mayıs 2012, 14:55:03
arkadaşlar,
öncelikle yardım ve desteğinizden dolayı çok teşekkür ederim.
nurim hocam devre ile ilgili bir kaç sorum daha var, umarım size sıkıntı vermiyorumdur.
şimdi
*-filtre bobini olarak geçen parçada sarım sayısı, tel kalınlığı gibi ortalama bir değer verebilirmisiniz?
*-optocouplerin arkasında 2 adet bağlantı görülmekte birinde 5v ve current sense isimli, hocam bu bağlantılar içinde yorum yapabilirmisiniz? 5v için ayrıca 7805 ile regülemi etmemiz lazım ?? ve current sense nin ne olduğunu anlamadım.
*- platin bağlantının yanında prensip şeması isimli açıklmanız var. yanlış anlamadıysam yukardaki ana devrenin prensip şemasını veriyor yada hall sensör yada elektromanyetik sensörü mü ifade ediyor ? şayet düşündüğüm gibi ana şemanın prensibini açıklıyorsa 5v yazan yere regüle ile bağlantı ve current sense yazan yeri de platin e bağlacağız değil mi ??

Sana öncelikle bir tavsiyem olacak. Klasik ateşleme devresini tam anlamıyla incelemelisin. Nasıl çalıştığını anlamalısın.
Genel açıklamalarla devreyi yeniden veriyorum. Buradaki devre tam bir bağlantı devresi değildir. Bazı bölümleri kullanıldığı araç için gerekli olabilir.(4N27 current sense) .Pals giriş bölümüde ifade edilen SENSOR, değişik araçlardaki hall sensör, magnetik kafa, platin..vb. sensörlerden biri olabilir. Sensör özelliğine görede prensip devre gerçekleştirilebilir. Bu bölüm klasik ateşmedeki platin,meksefe devresine eşdeğer bir devredir.Şemada gösterdim.

Filitre  bobini örnegini  veriyorum buradan bilgileri almak daha kolay olacaktır.

Kolay Gelsin
nurim

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

s.atak

değerli arkdaşlar,
zamanınızı ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

sayın a.zorba;
verdiğin linki inceledim. adam tam aradığım ecuyu yapmış, maf sensörünü çıkarınca motor siyat duman atmaya başlıyor. projeyi geliştiren kişi projenin detaylarını ileride paylaşacağını yazmış, bakalım neler çıkacak !!!

sayın nurim hocam;
değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.
klasik ateşleme sisteminin çalışmasını biliyorum. benim takıldığım, devredeki optocouplerin tam görevi ve bağlantı şekli idi ve ayrıca bu devre direk platin için tasarlanmamış, hall sensör yada manyetik sensör için tasarlanmış, fakat orayı direk platine bağladığımız da aradaki elemanlar kafamı karıştırdı esas takıldığım yer oradaydı. bosch firmasının şemasına da baktıysanız önce platinin düzensiz ürettiği palsları düzenleyen bir entegre var fakat bosch devredinde neon lamp kullanılmış yüksek gerilimi kontrol için sanırım, bu devrede ise optocoupler , yanlışım varsa düzeltin lütfen..
fakat bosch ın devresi primer sargıda 200v oluşturuken bu devre 350 v oluşturarak sekonder sargıda daha yüksek gerilim elde edilmesini sağlıyor. bosch un devresi de güzel fakat ana entegre artık üretilmiyormuş yazılanlara göre devreyi yapan kişi muadili entegre kullanmış.
önceden de yazdığım gibi elektronik bilgim çok iyi değil, bu yüzden soruları çok soruyorum, sıkıntı verdiysem kusura bakmayın.

sayın pwm.c ;
link teki devreyi inceledim, ayrıntılı olarak araştırma da yaptım, kimi verim almış kimi almamış, en önemli sorunlardan biri transistörlerin aşırı ısınması ve yüksek devirler de sorun çıkarması(ısınmadan dolayı), bu devre platinin amper yükünü alarak, bobine giren amperi arttırıyor, bobinde gerilim artışına katkısı çok değil.
ayrıca 555 entegresiylede yapmışlar, çeşit çeşit devre var yabancı sitelerde,

ilgilenen herkese teşekkür ederim.
saygılar,