Asm ile LCD set-up .

Başlatan oguzerdal, 14 Ocak 2023, 21:56:52

oguzerdal

vallahi yok Ali bey. Simulasyonda denemedim ama denerim. Kart bütün asm ve PBP deneylerini yaptığım Expkit kartı. D4-D7 --> B0-B3. RS ve E : B4--B5 bağlı. Benim oynama imkanım zaten yok. Bir de bütün PBP örnekleri şakırt çalışıyor zaten baştaki ayarları verince. ( şimdi Proteus'da denedim,maalesef. Herhangi başka bir PBP programı deniyorum sorunsuz çalışıyor.)

alisumer

işlemci kaç mhz ile çalışıyor hocam programda verilen gecikmeler yaklaşık 1 mhz için ayarlanmıştı dokunmadım bende fazlası için çalışmaz zaten süreleri uzatmanız gerekir ekran yetişemez.ekran bilgi sayfasını açar bakarsanız hangi komut için ne kadar süre beklemeniz gerektiği yazıyor oradan bakıp uygun bir bekleme yaparsınız. ayrıca program tamamen işlevsel bir program da değil zaten stack taşması yapar bu haliyle ama yapana kadar çalışır düzenlemen gerekecek.benim amacım lcd ayarlarını yapmaktı proteusta işlemciyi 1 mhz yapıp denerseniz ayarların tamam olduğunu göreceksiniz gerisi sizde.
Hep meraktan

oguzerdal

XT 4Mhz.Bu örnek zaten sadece LCD ayarlaması.Daha sonraki derslerde saat yapmış adam, ayarlama butonları koymuş,vs...vs.. dersi geliştirmiş.Bunu halletmeden ilerlenmiyor tabii.asm'ye neden takıldın derseniz, işlemciyi öğrenmenin yolu buradan geçiyor diye düşünüyorum.Temelini kavramak lazım.Öğrenci değilim, ticari değilim,mühendisim (en azından bir zamanlar  ;D  ) .Basic veya c'de herşey hazırlop önüne geliyor.Açıkcası zevk almadım.BUnu halledersem onlara geçerim diye düşünüyorum.Size de çok teşekkür ederim,siz de taktınız benimle beraber biraz  :D

mehmet

Bence mcuyu öğrenmenin yolu, ilgili
mcunun belgelerini başucu kitabı
yapmaktan geçiyor.
Dili öğrenmek yerine mcunun kaydedicilerini
öğrenmeniz daha iyi olacaktır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

alisumer

işte hazır lop önüne gelmesin istiyorsanız asm nin ham  hali ise  kullandığınız tüm donanımın datasını okumaktan yada bilmekten  geçiyor ben açıkçası 2 ekranın birinde ilgili bilgi sayfalarını açıyorum adım adım ayarları yapıyorum eğlenceli mi evet 1 günde yapacağımı 1 haftada yapmakmı evet ne ararsan var yani .ayrıca takıntı değilde seviyorum yardım etmeyi yazmayı bildiğimizin zekatını da dağıtmanın gerektiğine inanıyorum ayrıca.
Hep meraktan

kudretuzuner

Merhaba,
Öncelikle şahsen de tanımış olduğum ETE hocaya selam eder sağlıklar dilerim. Uzun bir aradan sonra tekrar sitesine girmek kısmet oldu. İşlerden ve de yaşlılıktan artık çok da randımanlı çalışamıyorum. 10 yıldan fazladır 16F84 ile çalışmıyorum. Tabii asm yi öğrenmek için aldık kullandık ama ben hemen 16F628 e oradan da 16F877 atlayıp 18F4550 geçtim. Uzun bir zamandır da bu PIC ile projeler yapmaktayım. Arşivi bir hayli aradım ama sonunda buldum. Öğrenmek için LCD ile yaptığım çalışmamı paylaşayım. Her halde faydalı olacağını umuyorum. Ayrıca da bana özelden de olsa e-mail verecek arkadaşlara tüm arşivimi açacağım.(arşiv google drive da link için e-mail istiyor) Tüm çalışmalarım 16F628 ve 18F4550 ile olan çalışmalardır. PIC tarafına assembly PC tarafına da VB.Net 2010 express edition program yazmaktayım. Ben de amatörüm. ETE hocanın hoşgörüsüne sığınarak youtube linkimi de aşağıya bırakıyorum. Tekrar sağlıklar ve başarılar dilerim.                 https://www.youtube.com/@kudretyahyauzuner4898/videos                                                                   https://www.dropbox.com/s/h0a7o7g6ei41dxp/LCD_1_cal.rar?dl=0                         

oguzerdal

Kudret bey,hiç kimseden cevap gelmedikçe ümitsizliğe kapılmıştım. ETE bey de harika bir iş yapmış.Çok teşekkürler. Arşivinizi çalışacağım.Grupda benden yaşlı olmadığına hükmediyordum :) .Yazın sarı bedava ist. kartımı almış bulunuyorum. :) . Aslında F84'e gerektiği önem verilmediğini düşünüyorum.Netdeki programların çoğu özensiz,yalan yanlış,İşin temeli herhalde bu.LCD bahsinde tıkandım kaldım.Basic'e geçtim,628 aldım galiba bozuk çıktı,bunda da tıkandım kaldım bazı prog. çalışıyor, bazıları yüklenmiyor.Bugün 80 lira verip bir tane daha alacağım.Anlamadan ilerlemek istememekle birlikte,yaş önemli bir faktör oluyor gibi...( kabul ediyorum geç kaldım ) :)   

kudretuzuner

Merhaba,
"Öğrenmenin yaşı yoktur" lafına çok inanırım. Ben 76 yaşındayım. Yaşın sadece hızda negatif etkisi var. Elektronik ile hangi konuların sizi ilgilendirdiğini yazarsanız var ise arşivden paylaşayım. arşiv google drive da olduğu için paylaşım için e-mail olması lazım. Selam eder sağlıklı günler dilerim.

elektro77

@kudretuzuner
Hocam arşivinizdeki her konuya talibim. İncelemek isterim. elektro77@msn.com
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

kudretuzuner

Alıntı yapılan: elektro77 - 24 Ocak 2023, 22:47:08@kudretuzuner
Hocam arşivinizdeki her konuya talibim. İncelemek isterim. elektro77@msn.com
Merhaba, galiba .....@gmail istiyor. Çünkü diğer e-millere link yollayamadım. Çakma da olsa bir @gmail verirseniz linkleri kabul edecektir.

elektro77

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 24 Ocak 2023, 23:45:10Merhaba, galiba .....@gmail istiyor. Çünkü diğer e-millere link yollayamadım. Çakma da olsa bir @gmail verirseniz linkleri kabul edecektir.
umitgungorler@gmail.com
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

oguzerdal

Kudret bey ben de bütün arşivinize talibim.Mailim oerdal@gmail.com.Çalışmaya bugün başlayabileceğim.Dün yeni bir ,el değmeden, F628 aldım. 90 lira olmuş :( .Bakalım yüklenmeyen programlar yüklenecek mi?ETE beyin dersleri yükleme hatası vermişti.Sizler gibi ustaların varlığı bize güç veriyor.Şimdiden teşekkür ederim.

oguzerdal

AliSümer bey merhaba.Sizin 18Ocakda verdiğiniz asm programını salim kafayla bir daha üstünden geçtim.Farkettim ki SEND IT alt programındaki andlw .15 ( decimal).Halbuki ben hex giriyormuşum.Tabii olmuyormuş.
    İlkten onu değiştirdikten sonra aynen sizin programı girdim.Bu sefer ekrana mesajı bitişik şekilde 2 defa  yazdı.Sevindim bir kere en azından ucundan yakaladım diye.
      Sonra adamın LCD init.satırlarını aynen girdim.Yani benim ilk mesajımdaki gibi.Bu sefer de bir kere yazıyor ama yanıp sönüyor.(xt:4Mhz ).Dergideki 5Mhz diyordu.
      Artık bu lanet programın sonuna geldiğimi hissediyorum ama neresinden tutacağımı da bilmiyorum.

alisumer

yapmaya çalıştıpınız program ne bilmiyorum ama ekran yada seri haberleşme kısmı genellikle kafa karıştırandır.birkere yazdınızmı artık işiniz ekran ayar registerlerinde kursor hareketi ekran ilk satır ve  ikinci satırın başlangıç bitiş adresleri vs ekran sürücünüzün bilgi kitapçığında vardır sadece bikaç biti açıp kapatarak ayarlanıyor iyicene bir okuyun bence hangi sinyali hangi sıra ile gönderdiğinde nasıl davranacağına kadar ayrıntılı açıklamış.ilgili bölümleri okuduktan sonra bence sayfa paragraf belirterek hangi kısmını anlamadığınız üzerine tartışırız çözüm bulmaya çalışırız.
Hep meraktan

oguzerdal

Ali Sümer bey sayenizde bu olayı çözüyorum herhalde. Olay ekrana sabit bir yazıyı yazdırmak ve dolayısıyla LCD ayarlamalarını öğrenip yapmak. LCD.inc dosyasını da açıp inceledim.Çünkü ipuçları orada. LCD'nin spec. de inceledim.Çözeceğiz inşallah bakalım.