Sim800 hakkında detaylı bilgi edinmem için kitap önerisi

Başlatan kudretuzuner, 07 Şubat 2023, 23:16:01

kudretuzuner

Merhaba, PIC uygulamalarıma, SİM800 ile güç katmak istiyorum. Lâkin detaylı bilgi edinmek için kaynağa (kitaba) ihtiyacım var. Bu konuyu öğrenebileceğim kaynak önerebilir misiniz? takıldığım yerde de sizlerden yardım alırım diye düşünüyorum. Teşekkürler.

aRci

Merhaba;
Datasheet başlangıç için yeterli bence ilk kez yapacaksanız size tavsiyem güç devresine 1000uf 6.3v kondansatör takın ve mümkünse besleme hattını kısa tutun çekilecek max akım anlık birşey ama genede geniş devre hattı iyi olacaktır. kondansatörü datasheet inde olan türden farklı değerde birden fazla yapmakta fayda ediyor. bağlantı problemlerini bu şekilde çözebilirsiniz. geriye uart da verilerin bozulması kaynaklı haberleşme problemleri kalıyor. uart hattı neredeyse 3v civarında 1 oluyor buda 5v ile çalışan piclerde problem yapabiliyor. besleme kaynaklarını ortak yapmak haberleşmede çoğu hataları engelleyebiliyor.
size tavsiyem anten kullanmanız ama sim800 le gelen antenden değil sma girişine takılan türden anten birçok parazit etkiyi devreden uzaklaştırıyor.
tüm bunları hazırladığınızda denemelere başlaya bilirsiniz. aslında birde uart hattı için seviye düzenleyen transistörlü bir devrede yapılabilir ama ben hiç yapmadım çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.

https://www.elecrow.com/download/SIM800C_Hardware_Design_V1.02.pdf