2x16 lcd sapıtıyor ne sebep olabilir

Başlatan fatih88, 25 Mart 2023, 20:05:08

fatih88

Öncelikle hayır bereketli ramazanlar
Dilerim.
  Sayın arkadaşlar atmega328 ile yapmış olduğum fabrika mesai zili devrem var bu devre üzerindeki LCD donuyor tuhaf tuhaf yazılar çıkarıyor enerjiyi açıp kapamadıkça düzelmiyor.
Zil 220vac motor olduğu için röle çıkışına snubber devresi ekledim bazen tatil butonuna basılmış gibi kendini tatile alıyordu tüm butonlara 100nf bağladım şu an yapmıyor lakin LCD sorununu çözemedim bu arada sistem arka tarafta düzgün çalışıyor manuel Zil çaldırma tmr den blink ledi zamanı gelince zilin calması normal. mcu donmuyor ama lcd sapıtıyor
Şimdiden teşekkürler
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

dnaci

Merhaba Fatih, 4 bit lcd haberleşmesinde endüstriyel ortamlarda bu tür sorunlar oluyor. Ben çözümü işlemci ve lcd arasında I2C haberleşme yaparak çözdüm.
Yine de yapılacak, denenecek birşeyler olabilir. Kablo kullandıysanız kabloyu kısaltın. LCD üzerindeki devresinde 100nf smd kondansatör takılmamış olabiliyor. Hatta lcd üzerinde besleme ksımına 220mf kondansatörde takabilirsiniz. LCD data kablosunu shieldi kullanmakta sorunu çözebilir, shield başlangıcı devre eksisine, shield sonu lcd eksisine bağlanarak parazitlere karşı koruma yapılabilir. Şöyle bir kablo denenebilir. Belirttiğim gibi ben bu ek işle uğraşmamak için I2C'ye geçiş yaptım lcd bağlantısında.

https://en.wikipedia.org/wiki/Shielded_cable

fatih88

Dnaci LCD bağlantısında herhangi bir kablo bağlantısı yok header aracılığı ile alttan üste geçiyor genelde tüm donanım girişlerine kondansatör bağlarım bu TTL CMOS entegre olsada vdd ve vss arasına 100nf kondansatör atarım kondansatör eksikliğinden olduğunu sanmıyorum.
İ2c LCD olan işlerimde var ama bu 3faz motorlar kontaktorler çekip bıraktikca LCD kafayı yiyor ne hikmetse mcu düzgün çalışıyor  ???

www.fayelektronik.com

Dtmf

Ben bu sorunu daha once calistigim bir lab.cihazlari urerten firmada (yaklasik 10 yildir bu sorunu cozememisler) cozumu lcd soyle bir inceledim sorun lcd topraklamada buldum yani lcd arkasinda lcd ekran cercevesi metalide dahil gnd baglantisi olan bir pin lehimlenmeden bos birakilmis oraya bir baglanti atip cihazi toptaklama yapinca uzun sure ekrani test edildi. sorun cozuldu.cihaz yaklasik 2000d/dk hizla donup hamur icindeki suyu gulutenten ayiran bir cihazdi statik elektrik basa bela

fatih88

Demek istediğinizi çok anlayamadım şebeke toprağımı yoksa sistem gnd simi eğer topraklamaysa ülkemizde malesef bircok yerde topraklama yok ve çoğu zaman göz ardı ediliyor

www.fayelektronik.com

dnaci

@Dtmf bilgi için teşekkürler. Ben Lcd metal kasasının gndye bağlı olduğunu sanıyordum. Bağlı değilmiş. Görsel ekliyorum pixel yüksek. @fatih88 de durumu tam olarak anlayacaktır.
Benim kullandığım Lcdde bütün metal kasa tırnakları (8 nokta) kendi aralarında ince hatlarla kısadevre edilmiş. Ancak lcd gnd ile bir bağlantıları yok. J1 ile bağlantıları var. J1'i kısadevre edince metal kasa Lcd gnd hattına bağlanıyor.
Ayrıca lcd  vcc vss uçlarında olması gereken 100 nf takılmadan çindeki fabrikadan çıkmış onuda işaretledim.

Görsel linki: https://drive.google.com/file/d/1MAK46I5pX6HiWEV63DVbm8Eg_W-FWAW6/view?usp=sharing

fatih88

Benim LCD de herhangi bir jumper yokmuş ama gnd sacı bağladım yinede her yolu denemek gerek

www.fayelektronik.com

mehmet

Pull-up/down ve reset dirençlerini
1K ile değiştirip deneyin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Dtmf

Dnaci gereken aciklamayi yapmis tesekkur ederim.j1 sistem gnd si. 100n nf yeni hatirladim evet oraya 100nf takilmasi lazim.sistem gnd si sonu cihazin topraklamasi.ulkemizde cogu yerde topraklama olmamasi tesisati yapan kisinin vicdani boyutu.bilirsiniz topraklamanin onemini soylememe gerek yok herhal.ben topraklamanin duzgun olmadigi cogu yerde cihazlarin,ekran ve sistemin sapittigini gordum sahit oldum.

fatih88

Alıntı YapPull-up/down ve reset dirençlerini
1K ile değiştirip deneyin
Atmega328p de tam hatırlamıyorum datasheete bakmalıyı yanlış olmasın neredeyse tüm pinlerde dahili pullup var direnç kullanmıyorum

www.fayelektronik.com

fatih88

Alıntı YapDnaci gereken aciklamayi yapmis tesekkur ederim.j1 sistem gnd si. 100n nf yeni hatirladim evet oraya 100nf takilmasi lazim.sistem gnd si sonu cihazin topraklamasi.ulkemizde cogu yerde topraklama olmamasi tesisati yapan kisinin vicdani boyutu.bilirsiniz topraklamanin onemini soylememe gerek yok herhal.ben topraklamanin duzgun olmadigi cogu yerde cihazlarin,ekran ve sistemin sapittigini gordum sahit oldum.
Ekranın saç muhafazasını gnd ye bağladım şu an için sorun yok lakin yazılımda da oynama yaptım
Global degişken adını lokal degişkenlerdede tanım yapmıştım normalde sorun yaratmaması gerekir ama yinede değiştirdim
Neticede düzeldi gibi ya gnd yada değişken düzenlemesi olayı cözmüş görünüyor

www.fayelektronik.com