Nedir bu Schmitt trigger dedikleri?

Başlatan elektroboard, 29 Mart 2023, 21:36:54

elektroboard

Arkadaşlar bazı uygulama notlarında osilatorden elde edilen kare dalgayı bir Schmitt trigger devresine bağlandıktan sonra olctuklerini ya da kare dalga sinyalin frekansını MCU ile okumak istediğimizde MCU nun Schmitt triggerli girişlerini tercih etmemiz gerektiğine dair yazılarla karşılaşıyorum.

Bunun sebebi ve faydası nedir?

mehmet

ON-OFF konumlu anahtarların kontaklarını
incelediniz mi?
Tutma kolunu yavaşça itmenize rağmen;
bir yere gelince, aniden kapanır ya da
açılır.

Sinyallede de durum bu şekilde. Yavaşça
çıkan bir sinyalin değeri bir noktaya
ulaşınca, bu en yüksek değer olarak
değerlendirilir. Aynı şekilde düşen sinyal
için de aynı.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Schmitt_trigger

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
http://www.mehmetbilgi.net.tr

elektroboard

Yani Schmitt trigger bu soruna çözüm mü sunuyor?

ete

Hangi sorundan bahsediliyor anlamadım. Schmitt Trigger'e bende basit bir açıklama getireyim.
Bir kare dalga düşün . İdeal olan karenin bütün köşelerininin tam 90 derece ve ağri büğrü olmayan bir şekilde çıkmasıdır. Gerçekte sinyaller bu kadar mükemmel olmuyor maalesef. Kenarlar. yuvarlak kıvrımlı oluyor Schmitt Trigger bu bozuk sinyali tam kare dalgaya yani ideal olan şekle çeviren devredir yada düzenektir.
Bu özelliği nedeni ile pek çok sinyal şekli sorununa çözümdür.

Ete

ahmet_zxc

müsadenizle ben de bir ekleme yapayım.

kare dalgada aşağı ve yukarı inip çıkan sinyallar her ne kadar dik zannedilse de frekansa ve vpp değerine bağlı olarak gerçekte belli bir açıyla çıkar.

bu sebeple ETE hocamın dediği gibi ideal olanı 90 derece olsa da gerçekte az yada çok bu açı değişiktir.

sinyalin yukarı ve aşağı çıkıp inmesi sırasında geçen zaman dan sebep en başlarda 12v 5v 3,3v 1,8v olan işlemci beslemeleri şimdi 0,8v lara indirilmeye çalışılmakta..

elektroboard

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum. İyiki böyle bir konuyu açmışım. Gayet istifadeli oldu. Eksik bilgilerimizi tamamlamış olduk.

alisumer

aslında amacı parazitli bir tetik sinyalinin belli eşikler arasında alttan üsten limitleyerek aralığını kendimizin belirleyeceğimiz bir histerisiz ölü bölge ile parazitlerden arındıran  bir yöntemdir örneğin resimde simule ettiğim üstteki resimde 1khz parazit bindirilmiş 50hz sinyalin Schmittsiz mikroişlemcide oluşturacaği etki ile aynı sinyalin Schmitt ile çalışması görünmekte çıkarımları yapabiliriz

Hep meraktan

elektroboard

Alıntı yapılan: alisumer - 31 Mart 2023, 20:59:40aslında amacı parazitli bir tetik sinyalinin belli eşikler arasında alttan üsten limitleyerek aralığını kendimizin belirleyeceğimiz bir histerisiz ölü bölge ile parazitlerden arındıran  bir yöntemdir örneğin resimde simule ettiğim üstteki resimde 1khz parazit bindirilmiş 50hz sinyalin Schmittsiz mikroişlemcide oluşturacaği etki ile aynı sinyalin Schmitt ile çalışması görünmekte çıkarımları yapabiliriz

Güzel bir örnek çalışma olmuş. Elinize sağlık. Katkı için teşekkür ederim.