MLCRE PİNİNİ PASİF HALE GETİRME

Başlatan ahmet5454, 04 Nisan 2023, 19:04:12

ahmet5454

Selamlar config ayarlarından açık olan mlcre komutunu başka bir giriş pini ie pasif etmek gibi bir durum var mı acaba? Buton kilitleme yapmak istiyorum yazılımdan fakat mlcre komutu config ayarlarında olduğu için bir türlü yapamadım. Umarım anlatabilmişimdir.Yardımcı olabilecek üstatlarıma şimdiden teşekkürler

ete

MCLR pinleri işlemcilerde yanlızca giriş olabilen pinlerdir.
Bu pinleri pasif hale getirdinizmi (config ayarlarından MCLR_OFF veya MCLRE_OFF) MCLR fonksiyonu ortadan kalkar. Bu aşamada ilgli pin normal port giriş pini haline gelir. Bundan sonrası TRIS ve PORT yada LAT komutları ile yönetilir.

Sorunun soruluş şekli çok net değil anlaşılmıyor. Yukarıdaki cevap yarım yamalak anladığımın karşılığıdır.

Ete

ahmet5454

Selamlar Ete hocam MCLRE komutunu config ayarından kapatmadan başka bir pinin hıgh veya low olması durumuna bağlanması yani MCLRE config ayarından açık olacak ben başka bir pinin durumu ile bir IF şartı ile MCLRE nin çalışmasını veya çalışmamasını kontrol etmek istiyorum acaba mümkün müdür?

ete

Config ayarları programın başında veriliyor ve run time denilen programın çalışma aşamasında bunlar değiştirilemiyor maalesef. Benim bildiğim budur.

İstediğin bana göre mümkün değil maalesef.

Ete

ahmet5454

Çok çok teşekürler hocam cevabiniz icin sağolun varolun iyi ki varsınız Allah razı olsun 🖐

kudretuzuner

Merhaba,
Anladığım kadarı ile MCLR pinini yazılımsal olarak kontrol etmek istiyorsunuz. Doğru mu anladım? Eğer MCLR pinini yazılımsal olarak kontrol etmek isterseniz RESET komutu ile yapabilmeniz gerekir diye düşünüyorum.

designer.21

Ete hocamın da dediği gibi, istediğin mümkün değil bana göre de. Fakat şunu yapabilirsin. Reset komutunu, başka bir pinin çıkışına bağlayacağın röle gibi bir anahtarlama sistemi ile kontrol edebilirsin.

aRci

Bazen gosub komutunu hata lı kullandığım için hafıza da taşma oluyor ve sistem reset atıyordu bunu deneye bilirsiniz reset attırmak istediğinizde bir kısır döngüde gosub komutu nı tekrar tekrar yaparak reset lemesini yapabilirsiniz.