F-XC36 Programlama sorunu

Başlatan psyco744, 07 Nisan 2023, 10:03:52

psyco744

Merhaba arkadaşlar öncelikle konulara baktım vay be dedim insanlar nelerle uğraşıyormuş biz yazılım konusunda bir hayli geri kalmışız:)
Konuyu biraz detaylı anlatacağım kusura bakmayın biraz uzun olabilir.
Arkadaşlar benim şöyle bir sorunum var elektrikli bisiklet beyinlerinde F-XC36 gibi mikrokontrolcüler kullanıyor. Youtubede bu entegreleri xpd 4.0.2 versiyonu ile programladıklarını gördük bizde arkadaşımla bunu denemeye başladık .CH431A meşhur eprom programlayıcıyı ttl modunda bağlantısını yaptık .
TX-RX-SDA-5V -Ground bağlantılarını doğru bir şekilde yaptık önce hiç okumadı xpd 3.30 kullanıyorduk yanlış hatırlamıyorsam sonra xpd 4.0 geçince şöyle birşey oldu cihazı usbye takıp okuttuğumuzda ilk okutmada okudu ancak geri yazmadı veya tekrar oku dediğimizde bağlantı kopma hatası gibi birşey verdi. Daha sonra SDA bağlantısını çıkarttık ,bu sefer sorunsuz bir şekilde her seferinde okudu. Anladık ki okuma kısmında sda ile ilgili bir bağlantı yok .

SDA bağlantısını yazma işlemi için taktığımızda bu sefer ilk başta olduğu gibi yine hiç okumamaya başladı.Hatta SDA bağlantısı olmadan sorunsuz bir şekilde okurken tekrar okumaz oldu.

Merak ettiğim ise normalde bu tarz mikro kontrolcüleri kodlamak için datasheette hangi ayaklar kullanılır.TTL bağlantı her zaman yeterli olur mu yoksa daha farklı bağlantı şekli gerekebilir mi? mesela bahsettiğim CH431A'da eprom programlamak için ayrı bir modda var hangi mikro kontrolcülerde TTL kullanmalayım hangisinde epprom tarafını kullanmalıyım.

Ayrıca aklımda küçük bir proje var epprom programlamak istiyorum en azından üzerinde ki yazılımı görüp onu sıfırlamak istiyorum .Hangi alanlarda çalışma yapmalıyım kendimi nasıl geliştirmeliyim. Hali hazırda mühendislik öğrencisiyim elektronikle 11 yıldır profesyonel iş olarak uğraşıyorum yani donanım bilgim oldukça iyidir devrede arıza bulabilirim kolaylıkla devre şeması varsa kurabilirim bir tamirci kadar donanım bildiğimi varsayabilirsiniz ancak yazılımla pcde son kullanıcı olmak dışında hiç uğraşmadım. Ufak tefek visual studio başladık ama tam bir amatörüm :)

Özetle değerli ustalarım ben mikrokontrolcü ve eprom programlama içlerinde ki yazılımları görmek düzenlemek istiyorum ,bunun bağlantı şemalarını datasheetten nasıl anlarım.hangi ayaklardan veri alıp gönderebilirim.

ahmet_zxc

valla direkt olarak bu işle uğraşan birinin cevaplayabileceği dikey bir soru olmuş takipteyiz.

psyco744

Umarım soru açık olmuştur hocam bende merakla cevapları bekliyorum