40 khz ultrasonik alıcı verici

Başlatan designer.21, 02 Haziran 2023, 19:51:46

designer.21

Böyle çok basit bir soru için kusuruma bakmayın. Sürekli uğraşmayınca unutuluyor maalesef.
Bu görseldeki 40 khz ultrasonik modülde kutup var mi, var ise bunlardan hangisi (+) hangisi (-) acaba. Yardımcı olursanız sevinirim

ahmet_zxc

solda görülen resimde T nin sağındaki +, solundaki -

- gövdeye değer veya izolasyonu çok azdır.

+ nın izolasyonu diğerine göre daha fazladır

designer.21

designer.21

Ben bu modüle pic ile oluşturacağım 40 khz lik bir frekans verirsem bu modül direk 40 khzlik bir ultrasonik ses çıkaracak mıdır.

(Pic çıkışını anfi ile güçlendirip öyle verecem)

ete

Verecek ama o modülün gücünü hesaba katıyormusun?
Amacın onu bir ses kaynağı olarak kullanmak ise işine yarayacağını sanmam. Çünki sırf mesafe ölçmek için üretilmiş bir alet o ve çok sınırlı bir gücü var.
Ayrıca anfilere de fazla güvenme pek çoğu 10-20Khz aralığında çalışır ve senin 40Khz lik sinyalini kuvvetlendireceğinide pek sanmam. Tabiiki çok süper bir anfin yok ise. Çok çok kaliteli anfiler özellikle lambalı olanlar 10-100Khz aralığıda da çalışabiliyor ama henüz ben böye çalışan bir anfi göremedim sadece duyuyorum. Sinyali kuvvetlendirdiğini düşünsek bile muhtemelen o aleti bozarsın o güçlü sinyal ile.

Ete

designer.21

Ete hocam, pic çıkışını anfi ye entegre ettim anfi çıkışından osiloskop ile yaptığım ölçümde pic çıkışı ile aynı frekansı verdi fakat dediğiniz gibi ses kaynağı olarak istediğim sonucu vermedi

onurinci

bu tip sensörler, dielectric permittivity of polycrystalline barium titanate sınıfındalar.5 volt 12 volt kesmez onları.ticari uygulamalarda bir ferit trafo ile 100V civarında sürülüyor TX olan.yada MAX232 ile sürüyorlar. https://nafcom.es/fotos_pdt/108.MD0017/108.MD0017.pdf