Buton Hakkında

Başlatan Serk@n, 12 Haziran 2023, 08:21:31

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar diliyorum.

Ete hocam özellikle sizin tecrübelerinize ihtiyacım var.

Sadece donanım bilginize ihtiyacım olacak.

Bir interrupt pin var. +3,3V gelince kesmeye giriyor. Giriş pullup olarak yazılımı ayarladım. Donanımsal olarak da pulldown yaptım bir dirençle.

Bu pin bir alarmı aktif ettiğinden parazite karşı dayanıklı olması gerekiyor.

Pulldown direncine paralel bir 100nF bağladığımda etkili olduğunu gördüm.

Bu konuda bir ilave bir tavsiyeniz olur mu veya düzeltmem gereken bir husus var mı?
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

ete

Pullup bağlantılı bir butonun direnc üzerinden Gnd ye bağlı bir sistem ile aktive edilmesi yanlış. Bu işte temel amaç besleme uçlarının direk kısa devre oluşturacak bir bağlantı oluşturmamasıdır. Buton pullup bağlantılı olunca butonun diğer  ucu direk Gnd de olması gerekir. Diğer ucu dirençle gnd ye bağlarsan buton pinine gerilim bölme uygulamış olursun   Buda tetikleme işini zora sokar. Kesme pininde 100 nf faydalı olacaktır.
Ete

Serk@n

Serk@n

Hocam butona paralel bir 100 nf kandonsatörün kesmeyi tetikleme riski olur diye bağlamadım. Bu yürüttüğüm mantık sizce de doğru mu?

Alıntı yapılan: ete - 12 Haziran 2023, 11:21:28Pullup bağlantılı bir butonun direnc üzerinden Gnd ye bağlı bir sistem ile aktive edilmesi yanlış. Bu işte temel amaç besleme uçlarının direk kısa devre oluşturacak bir bağlantı oluşturmamasıdır. Buton pullup bağlantılı olunca butonun diğer  ucu direk Gnd de olması gerekir. Diğer ucu dirençle gnd ye bağlarsan buton pinine gerilim bölme uygulamış olursun  Buda tetikleme işini zora sokar. Kesme pininde 100 nf faydalı olacaktır.
Ete

ete

Bu mantık bence yanlış. 100 nf ın tek bir görevi var orada. Şayet orada bir buton var ise kontakları titreme yaratır ve 10-20 belkide 50 ms içinde yüzlerce kez açılır kapanır. 100 nf olursa birkere kapanır ve diğer açılıp kapanmalar kondansatör tarafından absorbe edilerek söndürülür. Görevi budur. Kesmeyi yaratacak olan mekanik bir alet değil ise titremede olmayacaktır. O zaman 100 nf gereksiz olur.
Ete

Serk@n

Alıntı yapılan: ete - 14 Haziran 2023, 20:38:33Bu mantık bence yanlış. 100 nf ın tek bir görevi var orada. Şayet orada bir buton var ise kontakları titreme yaratır ve 10-20 belkide 50 ms içinde yüzlerce kez açılır kapanır. 100 nf olursa birkere kapanır ve diğer açılıp kapanmalar kondansatör tarafından absorbe edilerek söndürülür. Görevi budur. Kesmeyi yaratacak olan mekanik bir alet değil ise titremede olmayacaktır. O zaman 100 nf gereksiz olur.
Ete

Hocam ilk mesajım pull-down direncine paralel 100nF bağlamak ile ilgiliydi. İkincisi de butona paralel. Her ikisini de tavsiye ediyorsunuz değil mi? Kusura bakmayın tekrar teyit etmek istedim. Yanlış anlamış olmayayım. 

Serk@n

Hocam doğru anlamışım. Her iki tarafa da 100nF bağladım. Şu an sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Serk@n

Hocam, kesme pinine parmakla dokunduğumda bazen tetik alıyordu. Bu da devrenin parazite açık olduğuna işaret ediyordu. Sizden sadece donanımla ilgili destek istemiştim. Donanımla ilgili verdiğiniz tavsiyeleri uyguladım. Bu durumu güzel bir seviyeye getirdi.

Ama sanırım ben de yazılımda güzel bir şey yaptım. O da bu problemi sıfıra indirdi. Sizin de bu konuda görüşünüzü almak isterim:

Kesme içinde pini tekrar kontrol ediyorum. Eğer lojik 1 ise işlem yapıyorum. Değilse işlem yaptırmıyorum.

Bu şekilde bir parazit sebebiyle kesmeye gelmişse, kesmenin içine giresiye kadar tekrar lojik 0'a iniyor. İşlem yapmadan oradan ayrılıyor.

MCU.lar gerçekten korkunç hızlarda işler yapıyor. Bu durum resmen ufkumu açtı.

ete

Parmak her zaman çevresel parazit olan 50 Hz lik sinyal taşır ve tetik noktasına dokunursan tetikler. 100 nf bunu engeller büyük ihtimal ile. İşin doğrusu skop ile bakmak ve ne tür bir parazit olduğunu görüp ona uygun tedbir almak tır.
Ete

Serk@n