RADAR SİSTEMİ için HASSAS PULSE komutuna ihtiyacım var

Başlatan tolganor, 02 Temmuz 2023, 23:37:17

tolganor

ETE hocam merhaba. Diğer arkadaşlara da merhaba.

Kendi tasarımım ile radar yapıp  RF Dalga tek pulse ile göndermek için pic kullanmak istiyorum. Pulse süresi mili saniye hatta mikrosaniye olarak gerekli.

Sorum şu :

Pic ile pulse süresinde zaman hatası yapmayan hangi komutu kullanmalıyım?

Pulseler hatasız süresi eşit olabilir mi? 

Mikroişlemci başka bir iş yaparken (ben komut vermiş olmasam dahi) kendi içinde kontrollerini yapıyor ya

Pulse de gecikmeler olupta pulse süresi değişken olup hataya neden olabilir mi?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

ahmet_zxc

biz de radar ürettik, rubidyum elementli osilatörler kullandık.

ete

Pulsout komutu normal şartlarda hep aynı palsi üretir. Ancak iki komut arasındaki gecikmeler bu işi aksatabilir. Sistemin ne kadar hassas olması gerektiğini gözümde canlandıramıyorum.
Zaten pulsout komut 10us ve katları olan palsleri üretebilir. Ara değerler için aç kapa yaptırarak sizin üretmeniz gerekir.
Diğer bir konuda puls'in sürekliliği. Yani size bir kare dalga zincirmi lazım yoksa tek puls ver bak sonra birdaha ver gibi bir çalışmamı gerekiyor. Puls sürekliliği için ya kesme kullanılmalı yada frekans kurtarıyor ise HPWM kullanılmalıdır. ÖZellikle HPWM geri planda çalışacağı için program ve onun komutlarından hiç etkilenmez.

Ete

tolganor

ETE hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederiz.  Bize çok şey öğrettiniz.

Tek pulse lazım. Duty zamanını ayarlamak istiyorum. Sonraki pulse arasında ki zaman değişimi önemsiz. Sadece pulse duty şaşmasın yeterli. Zaten pulse sonrasında gelen veriyi işlem yaptıracağım. Duty zamanında hata yapmazsa yeterli. Kesme mi iyi olur zaman kesmesi yoksa pulseout mu?

ete

Hem kesme hemde pulsout da olur. Pulsout süresinin şaşmayacağını düşünüyorum.
Geçmişte ne oluyor diye ölçtüğümü hatırlıyorum. Süre hep aynı kalır diye düşünüyorum.
Bu gibi şeyleri önce denemek sorun varsa çare aramak daha iyi olur sanırım.

Kesme ile yapacak isen INT pinini kesmeye bağlarsın ve kesme içinde timer kullanarak bir puls yaratırsın ve puls sonunda kesmeden çıkarsın buda sana istediğin anda bu palsi yaratma imkanı sağlar.

Ete