Optokuplör ile Sürülen Röle

Başlatan Serk@n, 05 Temmuz 2023, 20:29:34

Serk@n

Herkese iyi çalışmalar.

Optoküplör ile röle çalıştırıyorum. Çok çok nadiren MCU resetlenmesi yaşıyorum. Nasıl olsa opto eleman var diye röle tarafındaki kontaklara hiç bir önlem almamıştım. Daha doğrusu nasıl yapacağımı tam bilemediğimden opto eleman kullanmıştım.

Yine de röle kontakları için parazit engelleyici bir tedbir almam gerekir mi?

Yada opto elemanla sürülen bir triyak daha başarılı mı olur?

Yada...

Bu konuda tecrübeli arkadaşların desteğine ihtiyacım var.
Bildiklerimize göre hareket edersek bilmediklerimizi de öğrenebiliriz.

elektro77

Aşağıdaki sunubber devresini de koyarsanız kafanız rahat eder.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

onurinci

tasarımınızı göremediğimiz için ,fikir yürütüyorum. röle'yi çeken transistör'ün besleme hatlarının MCU beslemesi ile tamamen izole olduğunu düşünüyorum.GND dahil değmemeli..

Serk@n

Evet haklısınız daha fazla veri vermem lazımdı. Fakat biraz mahrumiyet bölgesindeyim.

Ama sizler benim bir dediğimi iki anlayıp cevap verdiniz. Çok sağolun. Elektro77 devre şeması ve onurinci gnd bilgisi için.

Bir diğer sorum da şu:

Röle, bir dakika çalışması gereken yerde 20 sn. çalışıp MCU reset attı.

Bu durumda röle kontaklarından hâlâ şüphelenmeli miyim? Yani bu kontak paraziti ilk açılma esnasında mı olur? 20 sn. sonra da olabilir mi? Bu konuda bir tecrübesi olan var mı?

elektro77

Alıntı yapılan: Serk@n - 06 Temmuz 2023, 14:55:57Evet haklısınız daha fazla veri vermem lazımdı. Fakat biraz mahrumiyet bölgesindeyim.

Ama sizler benim bir dediğimi iki anlayıp cevap verdiniz. Çok sağolun. Elektro77 devre şeması ve onurinci gnd bilgisi için.

Bir diğer sorum da şu:

Röle, bir dakika çalışması gereken yerde 20 sn. çalışıp MCU reset attı.

Bu durumda röle kontaklarından hâlâ şüphelenmeli miyim? Yani bu kontak paraziti ilk açılma esnasında mı olur? 20 sn. sonra da olabilir mi? Bu konuda bir tecrübesi olan var mı?

Devre ortamında vibrasyon varsa kontak kalitesi de iyi değilse olabilir. Birde yükün rezistif mi kapasitif mi ya da indüktif mi olduğu ve ayrıca kontak maksimum akımını geçip geçmediği önemli.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

Serk@n

fatih88

devreyi neyle beslediğin önemli besleme akımın ne kadar brown out reset devresi kapalımı mcu kabul edilen süreden uzun gerilim düşmesi yaşarsa kendini yeniden başlatır.
 Genelde ortamda çok yüksek manyetik alan oluşturan dc motor,fırca tertibatı olan ac motorlar, kontaktörler vs emk oluşturan (indüktif aygıtlar)mcu ları resetleme olasılığı yüksek.
mcu nedir stm,pic,atmel ben pic lerde bu sorundan müzdarip olmuştum atmelde neredeyse hiç sorun yaşamadım stm hakkında pek bilgim yok birşey söylemem yanlış olur.
  Emk dan korunmanın bazı yolları var tabi bunlar kendi tecrübe ettiğim bilgiler
1) Besleme 7805 gibi regüle olmamalı step down regüleler olmalı
2) Devre pcb tasarımı power plate çizilmeli ve plate alanı gnd olmalı
3) Devre pcb yolları dik açılı olmamalı
4) Devrede röle bacaklarına ters diyot koymak
5) Devrede ne kadar entegre varsa hepsinin besleme bacaklarına en yakın noktasına kutupsuz kondansatör koymak
6) Mcu kristalinin yolunu kısa tutmal
7) Devre beslemesi ile yük röle beslemesi opto ile ayırmak (ben yapmıyorum epeydir atmelde sorun olmadı)
8 ) Devreyi pcb  trafo yerine smps ile beslemek gerilim düşümlerini tülere etmesi için
9) Ac yüklere kesinlikle sunubber yapılmalı
10) Kontaktör a1 ve a2 uçlarına ac de çalışabilen  kutupsuz kondansatör takılmalı
Aklıma gelen resetlenmeden kaçınma yöntemleri bunlar eklenti yapmak istiyen ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler iyi hafta sonları.
teknik ve yazım hatam  olduysa affola
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

Serk@n