SMD marking kod okuma

Başlatan transistor, 07 Temmuz 2023, 09:12:28

transistor

Merhaba aşağıdaki sot23 kılıflı malzemeler diğer bir kartta patlamıştır. Markin code araştırması üzerinde bir takım malzemeler çıkarttım. Ancak teyit etmeden takmak istemiyorum. Kısacası bir karışıklık içindeyim. Aynı kodlu birçok farklı malzeme internetten buluyorum. Bunu uğraşmadan dikkat edilmesi gereken yerler ile yapabileceğim en kolay yolu ve pratiği nedir anlatır mısınız? 

elektro77

Bende baktım ama dediğin gibi aynı marking kodlarda bir sürü eleman var.
Emin olmak için en azından devrenin o kısmının şemasını çizmelisin. Çıkan bağlantılara göre ne olduğuna kesin karar verebilmenin tek yolu bu.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

transistor

WT2 28 yazan, 28v 250mw bir zener olduğu kanısındayım. Öyle de. Uğraşmadan bakan bir insan transistör zannedebilir. Ama bu işin kolay bir yolu olmalı.

elektro77

Alıntı yapılan: transistor - 07 Temmuz 2023, 18:21:16WT2 28 yazan, 28v 250mw bir zener olduğu kanısındayım. Öyle de. Uğraşmadan bakan bir insan transistör zannedebilir. Ama bu işin kolay bir yolu olmalı.
O kolay yolu bulursan haber ver.
"Eğer bir konuyu öğrenmek istiyorsan o konunun öğretmeni ol; daha iyi öğrenmek istiyorsan o konuda bir kitap yaz; daha da iyi öğrenmek istiyorsan yazdığın kitabi oku"

dnaci

En kolay yolu smd marking siteleri 🙂 bu sitenin dediğine görede 27v zener.

https://www.s-manuals.com/smd/