FAN KONTROLÜ HAKKINDA DESTEK

Başlatan Fatih3755, 17 Temmuz 2023, 16:04:11

Fatih3755

Merhabalar,

Ekte fotograflarını gördüğünüz bu dc fan direk enerji ile çalıştırılamıyor tam olarak hakim olmasam da fana bir kara dalga uygulanması gerektiğini anlayabiliyorum. en azından böyle düşünüyorum.

Bu fanı kullanma amacım çok sessiz olması ve atölyemdeki lehim dumanını dışarıya atmak ancak fanı çalıştıramıyorum.   555 ile bir devre buldum bord üzerinde kurdum ama olmadı hatanın nerede olduğu konusunda bir fikrim yok. bu fanı nasıl sürebileceğim hakkın bir devre önerisi olan var mı acaba ? hazır devreler 300 400 TL. Haliyle bu rakama zaten düz süreceğim bir fan alırım elimdekini değerlendirmek istiyorum. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

designer.21

Bunu step motor benzettim ama üzerindeki belirtilen ibareler step motordan farklı bir çalışma mantığını olduğunu gösteriyor sanki

ete

Motor üzerindeki etiketten aladığım kadarı ile motor voltajı 36V.
Üzerinde bir de kotrol devresi var onada 12V besleme gerekiyor.
Bir PWM ucu var onada PWM sinyali girilecek hepsi bu.

Ete

onurinci

bende şöyle anladım.. iki değişik voltaj gerekiyor.36 ve 12 volt. GND ortak uçları.FG dediğide metal gövdenin toprağı yani olsada olur olmasada .FG Field Ground..

Fatih3755

Ete Hocama da size de çok teşekkür ederim yorumlarınızdan yola çıkarak 12V zener ile voltajı bölerek devreye sokmayı başardım.

İlginize teşekkür ederim.