4-20ma çalışma mantığı

Başlatan fatih88, 24 Temmuz 2023, 14:28:20

fatih88

Arkadaşlar merhabalar
 4-20ma valfler basınç sensörleri bu aralar cok karşıma çıkıyor otomasyon projelerinde cok kullanılıyor galiba sadece kişisel merakımdan soruyorum 4-20ma çalışma mantığı nedir. 10-15 oransal valfi kontrol edebiliyorlar nasıl oluyorda 4-20ma ile kontrol edilebiliyorlar anlayamadım,gerilimle oynanabiliyor ama akımla nasıl oynanır hiç fikrim yok
 4-20ma çalışma mantığını kısaca anlatabilecek form arkadaşı varmıdır
bilgi paylaştıkça çoğalır!!

www.fayelektronik.com

ete

İşin temeli sinyalin uzun mesafelere bozulmadan taşınması esasına dayanıyor. Dikkat edilirse hiç voltajdan bahsedilmiyor. Bu akım aralığını tutturmak için voltaj serbest tutuluyor. Özellikle sinyalin taşınması esnasında taşıyıcı kablo dirençlerininde sonucu değiştirmemesi için bulunmuş bir sistem bu.
Diğer taraftan bir sensör düşün. Çıkışı 0-5V aralığında değişiyor ise bu aralığı kolaylıkla 4-20ma lik seviyeye çevirebiliyorsun. Bu sensör çıkışını istediğin yere taşıyorsun son noktada akımı tekrar voltaja çevirip sensörü okumuş oluyorsun. Basit açıklama böyle.

Bir şey daha ekleyeyim. Burada akla şu soru geliyor. Neden 4-20ma kullanılıyorda 0-20ma kullanılmıyor. Bununda açıklaması basit aslında devrede kopuk elemanın olsa yada taşıyıcı kablolardan birisi kopuk olsa sende 0-20ma kullansan kopukluğu algılayamazsın. Ama 4-20ma kullanırsan kopukluk anında akım 4ma değil 0ma olacağı için kolaylıkla devrenin kopukluğunu anlayabilirsin.

Ete

ahmet_zxc

affınıza sığınarak birkaç ekleme yapayım.
1- 4ma den az çeken cihaz sensör yaparsanız bu hat üzerinden besleyebilirsiniz yani 2 kablo ile hem besleme hem data taşımış olursunuz.
2- endüstriyel birçok sensör 3,15ma çıkarıyorsa alarm sinyali anlamına gelir gidip bakılmalıdır.
3- sıfır okumak kablo kopması, sistem arızası, power arızası diye anlaşılır.

fatih88

ustalarım cevaplarınız için çok teşekkür ederim
 akım kısıp açma işi hiç yapmadım ve mantığı nedir bilmiyorum muhtemel transistörün base akımı kısılıyordur
mesela bir valfi 4-20ma kısacak bir devreyi pic ile yapabilirmiyiz yoksa hazır bir modülmü almamız gerekiyor 5v verildiğinde 20ma 0v verildiğinde 4ma veribilecek bir modül varmı nette modüller var ama işe yarıyormu bilemiyorum
  saygılarımla

www.fayelektronik.com

ete

Valf dediğin şey oransal kontrol yapmayacak isen yanlızca iki konumludur ve 4-20ma mantığı için bence iyi bir örnek olmaz.
Ama oransal kontrollü valf tam da aradığın örnek olabilir. Bu sistemleri yapanlar hiç bir zaman akımla oynayarak bir devre yapmazlar diye düşünürüm. Normal çalışan devreyi belkide 0-5V çıkışlı hale getirirler ve o devreyide başka bir devreye verip 0-5V aralığı 4-20ma'lik sisteme çevirirler.
İlişikte bir devre vereceğim. Bu devre 0-5V aralığını istediğin bir şekle çevirebiliyor. Tabloya bakıp gerekli jumperları ayarlaman yeterli.

Bu işin iki yönü var birincisi mevcut sinyalinizi 4-20ma seviyesine çevirmek va daha sonra 4-20ma sinyali 0-5V ta geri çevirmek. Hepsine ait devre örnekleri internette bolca mevcut.
İlk etaptaki çevirmeye örneği ben veriyorum.

Ete

M.

Ete hocam
şemadaki ve tabloya göre jumper numaralarında farklılık var. Tablo jumper numarası j1-j4 şemada ise j2-j5
kontrol edebilir misiniz.

ete

J5, yalnızca Ampermetreyi devreye alma çıkarma işlevi görüyor seçim işlerinde bir etkisi yok. O nedenle tabloda yer almıyor. Tabiiki ma cinsinden çıkış ayarladınız ise J5 in kapalı olması gerekir ki ampermetre üzerinden akımı izleyebilesiniz.

Ete

ahmet_zxc

ete hocam herzamanki gibi en son noktayı koymuş..

ama bunlarla uğraşmayayım derseniz, xtr115, xtr116, AD5422 herbişey çıkarır, . TIDA-01633 vb kullanabilirsin

fatih88

abiler ustalar üstatlar tesekkür ederim bu 4-20ma önüme çok çıkıyor en azından fikir almak için sordum mantalitesini anlayamamıştım değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

www.fayelektronik.com