Akü Doluluk Seviyesi

Başlatan Dinçer ÖZTÜRK, 29 Kasım 2023, 23:32:03

Dinçer ÖZTÜRK

Merhabalar arkadaşlar..
Bir akünün doluluk seviyesini en sağlıklı ve doğru şekilde ölçmek istiyorum.Mevcut projemde akünün voltajını ölçerek LCD de akü voltajını ve seviyesini % olarak yazdırıyorum örneğin 13.5V ise %100 gibi.. Problem şu aküye bağlı olan yükler devreye girdiğinde voltaj düşüklüğü yaşanıyor bu durumda o anda birden akünün bittiği veya seviyesi düştüğü anlamına geliyor ve yanıltıyor.Yükleri kapattığımda voltaj yine eski haline dönüyor. Bu durumda kullanıcıyı yanıltabiliyor. Piyasada satılan basit voltmetre ve seviye göstergelerinde de sanırım aynı problem oluşuyor. Bu konu ile ilgili varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Akü seviyesini sağlıklı şekilde ölçmek için önerileriniz varsa çok memnun olurum teşekkür ederim

Dinçer ÖZTÜRK

Cihazlar devreye girdiğinde akünün kutup başlarından yaptığım ölçümde de voltajın düştüğünü gözlemliyorum.Yani ADC referans voltaj kaynaklı bir problem olmadığını düşünüyorum.Cihaz veya led iç dirençlerinden kaynaklı bir voltaj düşümü söz konusu sanırım. En stabil ve sağlıklı şekilde akünün doluluk seviyesini nasıl ölçebilirim teşekkür ederim

ete

Her şeyden önce akü den elde ettiğin besleme voltajını ref voltajı olrak kabul edip ölçtüğün voltaj değerlerinden sana hayır gelmeyeceği kesin. Bu nedenle kesinlikli işlemcinin FVR modülünden yararlanarak ref  voltajı elde etmen ve o şekilde akü voltajını ölçmen gerekir. Başka türlü sonuçlar seni yanıltacaktır.
Belliki akünün anlık akım kapasitesi epeyce düşmüş. Bu durumda o aküyü normal akü kabul edip çalışmaya devam etmelimisin etmemelimisin ona kendin karar ver. Çekilen akımları söylemediğin için akünün kapasitesinin o anda çekilenden yüksek olduğunu varsayıyorum. Akü voltajın bitme seviyelerine yani 9-10V seviyelerine geliyor ise o akünün değişmesi gerekir diye düşünürüm. Bu olay tabiiki anlık olarak akü den çektiğin akımda çok bağlı.

Akü doluluk oranı her zaman voltaj ile ölçülmemeli. Genelde coulomb Sayıcı sistemler kullanılır.
1 coulomb bir saniyede aküden çekilen 1A lik değere eşdeğerdir. Bu nedenle saniye bazında çekilen akımlardan coulomb hesabı yapıp akünün doluluğuna karar vermek daha uygun olacaktır.
Yinede Coulomb Sayan sistemleri araştırmanı öneriyorum.
Unutma bozulmuş akü gereken akımı şarj esnasında depolayamaz (düşük değerli coulomb sayarsın) ve deşarj esnasında da depoladığı kadarını sana verebilir.

Ete

muyat

Aynı problemi yaşadım.O aküyü kullanmayım.Akü yük çekmeye başlayınca voltaj çöküyordu..Akünün ömrü dolmuş veya akü bozuk.Yeni akü alıp deneyiniz.

ahmet_zxc

yük değişken değil ise akım okuyarak yada ani düşüm üzerinden bir hesapla hareket edebilirsin.

mesela 12v akü yük binince bir anda 10,5v oluyor, yük devreden çıkınca 12v oluyor ise ..
deneyerek
yükte iken 10v a düştüğünde akü bitti diyebilirsin gibi..