LCD'de yazı kalitesizliği ile ilgili sorun?

Başlatan transistor, 30 Aralık 2023, 15:13:23

transistor

Merhaba arkadaşlar 2004A 20x4 lcd'de aldığım görüntü yukarıdaki gibidir.
Gölgelenmeler, geçişlerde gecikme ve belli olmayan aralıklar ile piksellerde yanıp sönme gibi görüntüler, çizgiler, 5k pot ile kontrast ayarı dengesiz, yazılar tam göründüğünde karelerin aşırı belli olması, yazılar soluk iken resimdeki görüntü ve gecikme artışı gibi sorun yaşıyorum. Lcd sıfır ve 20cm kablo ile pic'e taşıdım. Hatta header kablolar kalitesiz diye daha iyi bir kablo taktım. Bağlantılarım tamamı ile doğru.

Temiz çıkış veren bir dc kaynağına sahibim.
RW ucu GND'de, RS-E-D4.D7 uçları pic'e gidiyor.

Demek istediğim bu hata hangi yanlışdan kaynaklanır?
Mesela d4...d7 değilde d7...d4 şeklindeki bağlantıdan olabilir, gibi yada önerdiğiniz şundan olabilir dediğiniz sorun var mı?

ete

Bağlantıda sorun olduğunu sanmıyorum. Sorun Arka ışığın biraz zayıf kalması ve kontrast ayarının normalden biraz fazla verilmiş olması olabilir. Kontrast pot'u en az 10K ideali 22K olmalı.
Bu tamamen benim görüşüm. Elbette kullandığın lcd nin kaliteside düşük olabilir.

Ete

transistor

Regülatör 7805 olduğu için backlight - ucunu bir transistör üzerinden geçirerek 10r direnç ile bağlantı yaptım. Kayda değer parlaklık elde ettim.

5k pot yerine 22k pot da denedim ama değişiklik olmadı. Aslında denemediğim pek birşey kalmadı galiba LCD den kaynaklı 165 liraya direnç net üzerinden almıştım.

Önerdiğiniz LCD var mıdır?

ete

Bana kalırsa back light ne kadar akım çekiyor ölçmeye çalış. En fazla 80-100 ma çekmesi gerek hatırladığım. 10 ohm az olmuş gibi geliyor.
Ete