motor

Başlatan designer.21, 03 Ocak 2024, 12:53:23

designer.21

Merhabalar kolay gelsin herkese, aklımda ki bir proje için fikir ve desteğinize ihtiyacım.
elimdeki motoru tam değil de yarım döndürmek istiyorum.

misal motor sadece 45 derecelik açı içinde dönecek, fazladan sağa veya sola geçmeyecek. belli bir pwm vererek adım saydırıyorum ama sonrası karışık.

servo motor buna çok uygun duruyor ama işin içinden çıkamadım
normal redüktörlü bir motor üzernde deniyorm olur gibi oluyor ama her seferinde bir eksik çıkıyor.
her seferinde çıkan eksikliği de gidermek isterken kodlar karman çorman oluyor : )
şimdi böyle bir şey mümkün olabileceğini bilsem uğraşır iyice kafa yorarım ama bunun mümkünatı yoksa boşuna zaman kaybı yaşamayayım

bununla ilgili fikir ve düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

ete

Normal DC motoru sadece 45 derecelik bir açı ile döndürüp sonra zınk diye durmasını sağlamak kolay değil. Denemesi bedava. Öncelikle motora belirli bir süre voltaj vermek ve sonra kesmek ama voltajı kestiğin an motorun heriki ucuna aynı voltajı (GND yada +voltaj farketmez) vermen gerekir ki motor fren yapıp olduğu yerde çakılıp kalsın.
İstediğin açıya gelinceye kadar süre ile oynaman gerekir. Bu sistemde sorun çıkaracak bir durum var. Motor milinin 45 derece dönmesi için verilmesi gereken voltaj süresi muhtemelen çok kısa olacak ve bu süre zarfında motor yeterli voltaj doyumuna ulaşmayacaktır. Mile bağlı güç harcayan bir düzenek var ise muhtemelen o motor kalkamayacak bile. Yada kaldırıncaya kadar epeyce uğraşacaksın ve bire bakmışın ki kalkmış ama 45 derrecelik açıyı çoktan geçmiş olacak.

Bu iş için kullanılması gereken motor ya step motor yada servo motor olmalıdır. Bence onları araştır. Özellikle açısal dönüşler için servo motor kullanılması en doğrusudur.

Ete

designer.21

Fikirleriniz için teşekkür ederim hocam. Servo motor ile 180°lik açı içerisinde, 2 farklı buton ile kademeli olarak biraz sağa veya biraz sola gibi hareketler yapılabiliyor değil mi.

ete

sağa sola hareket verilebiliyor.
Ete

designer.21

Teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi bu iş için servo daha mantıklı. Servo ile biraz daha uğraştım ve ışığı gördüm. Olacak inşallah : )
Olursa burada da paylaşacam inşallah