16f1827 ile IR NEC protokolü

Başlatan blueboard, 03 Ocak 2024, 22:41:57

blueboard

Ete Hocam, sizin 17.10.2016 tarihinde yazmış olduğunuz NEC protokolü ile çalışan IR alıcı projeniz vardı. https://etepic.com/index.php/topic,2553.60.html     Bu projenin sorunsuz olarak çalıştığını belirtmiştiniz.  Bu projenizdeki kodları piyasada şu an bulunan 16F1827'ye uyarlamaya çalıştım. Ancak İsis'te kodları çalıştıramadım. Sorunun nerede olduğu konusunda yardımcı olur musunuz. İlgili dosyaları ekliyorum. Simulasyonda verici kısmında kodlar 16f628a için yazılmıştı ancak bunun sorun yaratacağını düşünmüyorum.

ete

16F1827 çok özel bir işlemci ve bir sürü ek registeri var ve bunların açılışta ayarlanması gerekir.
Diğer önemli bir nokta da 16F1827 işlemcide Çıkış Portları LATA veya LATB (LATA.0 veya LATB.4 gibi) diye ve Giriş portları da direk Port ismi ile yani PORTA veya PORTB (PORTA.0 veya PORTB.0 gibi) adlandırılıyor.
16F628 de bunlar PORTA ve PORTB diye adlandırıldığı için programda gerekli düzenlemeyi yapmak gerekiyor.

Bu sistem IR gözlerin gelen bilgiyi ters çevirmsi nedeni ile IR göz çıkışına bir transistör eklenerek sinyalin yeniden ters çevrilerek orjinal haline getirilmesi ile doğru çalışmaktadır.
Aslında programda gerekli düzenlemeyi yaparak transistörsüz de çalışması gerekir ama her nedense çalıştıramadım ben. Bunda IR göz çıkışının aktif HIGH da beklemesinin bir rolü var elbette. Bunu ortadan kaldırmak için çıkışa bir Pulldown direnci bağlayıncada sinyal zayıflayıp şekli bozluyor ve hiç algılama olmuyor. Sanırım doğru şekil transistör eklenmiş hali. İlişikte, simulasyonda da çalışan program ve şemaları göreceksin. Versiyon farklılığı ihtimaline karşın şemanın pdf halinide ekledim.

Ete

blueboard

Teşekkür ederim. Elinize , emeğinize sağlık.

Pepe

Proteus with Proton demo

ete

IR_Göz çıkışı ters çeviriyor idi. Önceki versiyonda çıkışa bir transistör koyarak tekrar ters çevirerek kodu çözdürmüş idik.
Aşağıdaki versiyonda transistörsüz halini çözdürüyorum. Önce çalıştıramamıştım ama şimdi çalışıyor.

Ete

Pepe

İşbirliği yapmak güzeldir ki başkaları da öğrensin, isterlerse şükretsinler.