Ufak tefek ipuçları

Başlatan alisumer, 04 Ocak 2024, 14:39:30

designer.21

gerçekten çok mantıklıymış hocam. çok pratik bir çalışma olmuş. emeğinize, bilginize sağlık.
ben de şu $ işareti ile çalışmayı becerebilirsem kendime çok şey katacağım da, döngüleri halen dallandıra dallandıra yapıyorum : )

designer.21

Hocam ben bir pic'in çıkışlarını rastgele kullanmak istiyorum. mesela refleks hareketleri ile ilgili bir çalışmada değerlendirmek üzere 16f628a'nın portb pinlerine rastgele çıkış vermek istersem nasıl bir yol izlemem gerek acaba. bunu pic ile yapabilme imkanı var mı yoksa ekstradan bu iş için üretilmiş entegrelerden mi faydalanmam gerek.

alisumer

hiç ihtiyacım olmadı denemedim ama sayının gerçekten rasgele olması için bildiğim kadarı ile donanımsal eksiklikler ve entropik bozulmalar veya gürültüler kullanılır . üst seviye dillerde hazır kodlar var ama kaydırmalı yazmaçlarla ard arda işlemler yapıp uzun bir süre tekrarsız sonuç alınabiliyor.asm için bir algoritma belirleyip üzerinde çalışmak gerek ama vaktim yok.bana en makul gelen yöntem bir analog kanala bir opamp a giriş olarak bağladığım bulunduğum yerdeki frekans kirliliğinin en yoğun olduğu frekansa uygun bir anten (örn 2.4ghz)girişinden çevresel gürültüler alıp işlem yapmak makul bir rasgelelilik verir gibi ama bilemem bence iki analog kanal ve farklı iki frekansa duyarlı anten gürültüsü nün birbiri ile ilişkisini sağlamak tam rasgelelik sağlar. denemek lazım 
Hep meraktan

designer.21

teşekkür ederim hocam, sakin kafayla bu yöntemi bir deneyeyim