Jenerator Voltmetre

Başlatan aRci, 08 Eylül 2024, 09:48:27

aRci

Merhaba 3 fazlı jenaratörün voltajlarını ve frekansını ölçmem gerekiyor. altaki devre ile tek fazın frekansını ve gerilimini ölçtüm ama bunu 3 faza uyarlayamadım. jenaratörden sadece 3 faz cıkıyor nötr hattı yok denildi. su pompasını çalıştırıyormuş.

3 faz için 3 ayrı trafo bunların giriş kısmını üçgen çıkışlarını ise yıldız bağlantı yaparak 2. resimdeki şekilde 12v üzerinden hem devreyi besleyip hemde ac voltajların ölçümünü yapabilir miyim.

Eğer bu çizim doğru ise trafo tavsiyesi verebilir misiniz küçük boyutlu olmasını tercihimdir.

eğer çizim yanlış yada mantık hatalı ise konu hakkında tavsiyelerinizi dilerim.

Tek Faz
Not: devreyi pic16f1827 ile yaptım

3 faz için taslak

ahmet_zxc

ac voltaj ölçümünü dirençler üzerinden yapman daha doğru (ilk devredeki gibi)

RST fazlarının arasına önce RS arası Sonra ST arası Sonra RT arasını ölçsen tamamdır.

faz nötr arası 220V faz faz arası 380 Volt tur. hesabını ve dirençlerini ona göre seç.

ayrıca 380 volt a dayanabilen bir smps yada 380 girişe göre sarılmış bir trafo ile devreni faz faz ile besle.

yani ben olsam öyle yapardım..

aRci

Merhaba;alttaki resim ile RS - ST bağlantısını yaptım A ve B noktasından Ölçüm alabilmem için devremin gnd sine bağlamam gerekiyor. A noktasını ölçmek için B noktasini bağlarsam B noktasındaki voltaj için B ile C arasını ölçmem gerekecek bu durumda B noktasını gnd den ayırıp C noktasını bağlamam gerekecek. bu direnc bağlantısı ile olacak gibi değil.

aRci

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 10 Eylül 2024, 19:58:34https://www.slideshare.net/slideshow/3-digit-display-with-3phase-sequence-detector-using-ms51pdf/259888542

burda şema vs var..
teşekkürler ortak gnd için bir ref voltaj noktası yapılmış. devrenin testi için merak ettiğim izalatör trafosu kısmı sanırım triak lı sürücü kullandığı için ilave etmiş gibi.

kodlamadan pek bişey anlamadım malesef C dilini bilmiyorum ancak açıklamalara göre tahmin edebildim frekans sayma kısmı ise tamamen kayboldum. ilk olarak devreyi kurup en azında analog ölçümü güvenli olarak test etmem gerekecek.

aRci

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 10 Eylül 2024, 19:58:34https://www.slideshare.net/slideshow/3-digit-display-with-3phase-sequence-detector-using-ms51pdf/259888542

burda şema vs var..
paylaştığınız devrenin bir deneme sini yaptım. ve okuduğum sinyalde min 88 max 900 civarı değer aldım.elimde amatör bir osiloskop var hani demonte olarak alınanlardan ondada değerin sinus şeklini gördüm.
devrede 18f46k20 64mhz de çalıştırdım. analog okumayı hiç gecikme olmadan tek kanal okutursam neredeyse 900 civarı okuma yapmakta 1 sinus dalgası boyunca buna zaman gecikmesi koyarak 60 civarı okumadan sonra ortalamada sabite yakın bir değer almaya başladım.
zaman bulursam 3 faz okuma ve frekans sayma denemesi yapıp paylaşım yapacağım.