60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

ete

Kaylus,

Matrix ledlerle saat yaptım ama saati kaydırmadım. Gerek görmemiştim.
http://etepic.com/index.php?topic=114.0

Aşağıdaki böümde ise bir kayan yazı tasarımını yürütüyoruz. Saat de var içinde ve kayıyor.
http://etepic.com/index.php?topic=214.msg2266;topicseen#new

Ete

kuylus

Hocam size  not yazdıkdan sonra sitede araştırıken kaymayan saati  buldum sağ olun, bende  tümü led olan saatin devresini çiziyorum proteusda, kullanmak istediyim alan 12 cm kadar  oldugundan  bayagı sıkışık olacak,  fakat inşallah çokda şık  olacak,  dip olarak  başladım  eyer sıgmaz ise ya çift taraflı yada smd ye çeviricem, devre bittiyinde   bu konu altında yayınlayacagım yapmak isteyen olursa  diye

Kuylus

xoom

malesef son hex ve deneme yapmaya başladıgımızdan beri tüm hex'lerde Displayler 3.Animasyonda,Animasyon gibi Yanıp/sönüyorlar.. Saat iyce kafayı yemeye başladı..bu 3.animasyon manuel çalışmada nasıl düzgün çalışıyorda otomatikte bu duruma giriyor anlamş değilim.. 3. animasyonu kullanmaktan vazgeçmek üzereyim.

ete

Manuel de nasıl normal çalışıyor? onu açıklarmısın.
Otomatik değişimde neler oluyor da anormale dönüyor.
İnsan aslında çatlıyor kendisi deneyemeyince. İsis de bakıyorsun her şey güllük gülistanlık.
Ama gerçekte işler epeyce karışık gözüküyor.

Bu son program ile olan bir video görüntüsü fena olmazdı. Verirsen memnun olacağım.
Bir de tam olarak ve detay vererek sorunun tam olarak ne olduğunu açıklarsan sevinirim.
Zira yaptığım hesaplamaalra göre bu son programın görünür bir led yanıp sönme olayı yaratacağından emindim.
Şayet doğru başlayıp sonradan bir sapıtma söz konusu ise yaklaşık ne kadar sonra bozulma başlıyor ve tam olarak ne bozuluyor açıklayıver lütfen.

Ete

kuylus

Birde  1. ve 2. animasyonları geçici olarak iptal edip  deneseniz  sorun 3. animasyondamı, donanımdamı yoksa  3. animasyonu çagırıken oluşan yazılım haytasımı var onu görmüş olurdunuz. Proteusda  yapılan denemelerde  bazı hataların belli olmamamsının sebei programın bazı şartları kendisi düzenliyor olması. Örneyin devre  simüle edilirken pullup dirençleri takılı olmasa bile  parazit oluşmadıgı gibi

Edit:  Mesajları okumadan ve konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan rastgele yorum yapmayın lütfen.
         Denemeler gerçek devrede yapılıyor, sorun yalnızca 3. animasyonda bunu bir çok yerde belirttik.

xoom

Anlatmaya çalışıyorum ama işte anlatılınca olanlar pek anlaşılmıyor.. Videoyu Çeker yollarım. Söylediğim gibi 3.animasyona gelince  Dislpayler çalışmıyor/ SÖNÜYOR .. Displayler önceki denemelerimzde normal çalışmasını sürdürürken şimdi artık onuda yapmıyorlar.
Son 1 Öneri daha : 3 Animasyonda Sıcaklık göstermeyelim! (Sn'de 60 ledi yak,10sn saati 5sn sıcaklığı göster bide ortadaki 2 ledi yak ) bu yükten kurtaralım..
Ortadaki iki led : Saat gösterilirken sadece (sıcaklık gösterilirken yanmasın) Sabit Yanık kalsınlar sönüp yanmasınlar
ve Sölediğim gibi 3.animasyonda sıcaklık gösterilmesin.. sanki böyle olunca olcak gibi.. pic'i parantez içinde yzdıgım yüklerden kurtarmış oluruz.

xoom

hocam son fikrime sıcak bakmadınız sanırım.. ben bu devre üzerine son bunu deneyebilirsek memnun olurum. son mesajımdaki gibi bir hex'i paylaşırsanız denemeyi yapabilirim..

ete

Sıcak bakmadım çünki olaya farklı açılardan bakıyoruz. Aslı sorun 60 adet led'in yanması ve gözükmesi için belirli bir gecikmenin verilmesi sorunu. Bu süre ise 1 sn lik zaman sayma süresine denk gelmiyor. Sorun burada.
Sana denemen için yolladığım hexlerin bazılarında bu dediklerini kısmı olasada uygulamış idim.

Bence bu 3.cü animasyondan vaz geçelim en güzeli bu olacak.
Yada saniye başına 30 led yakalım. sn=0 , ilk 30 led yansın sönsün, SN=1 30-60 arası yansın sönsün gibi bir şey yapmak gerek.
Ayrıca bu konuda deneme yapmayacağımıda söyledim. Elime saat kartı geçince bakacağım. Sİmulasyonda bu animasyonun denemesi yapılamıyor maalesef.

Ete

xoom

anlamadıgım kısım şurası.. peki manuel olarak auto animasyondan çıkarıp 3.animasyona aldıgımda hiçbir sorun yok.. sürekli 3.animasyon devam ediyor.. saat normal çalışıyor.. tabi bunu denediğim zaman Sıcaklık ölçüm kodları devrede değildi.. bende buna dayanarak 3.animasyonun çalışmasına 1sn içinde  60'ledi yakmak sorun olmadığını düşünüyorum..sorunun hem sıcaklığı dönüşümlü göstermesi hemde ortadaki 2 adet saniye ledinin kontrolü aynı zaman da bunların 1.dk sonunda başka animasyona geçilmesi diye düşünmekteyim..
o yüzden önceki mesajımdaki gibi bir programı denemek istemiştim. yani böyle olunca  işin 3te 1lik kısmı yapılmış olucak.. 3te 2'lik kısım 3.animasyon anında devre dışı kalıcak..

F®T

ETE hocam Sıcaklık  ölçme kısmında busy sorgulamasını kaldırırsak ölçüm çok kötü olmuyor.bu denenebilir.zaman kazanmak için.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ete

XOOM,
Son bir deneme programı yolluyorum. İstediğin şey sandığın kadar kolay bir iş değil.
Asıl programlarım Bürodaki PC de kaldı ama forumda bir ara vermişim senin programı açık olarak. Oradan alıp yapmaya çalıştım. Ama dediğim gibi gerçek fiziki devre olmadan sorunları görmek mümkün olmuyor maalesef.

Yine deveye hendek atlattın bana. Bak bakalım oldumu?

Ete

ELZEMEFE

Arkadaşlar bizizm 60 ledimiz var  ve matrix mantığında bunları  taratarak yapsak 8x8 matrix olur. kayan yazı mantığında ledleri taratsak olmazmı mantığı çok zormu  olur...

daha az entegre  olur ve  devre açısından daha  kolay  olur ama yazılım kısmı  için  olurmu bilmiyorum..

k0puq

Alıntı yapılan: ete - 04 Eylül 2011, 11:17:55
Xoom Yanıtlamış;
GsmShow Yanıtlamış;

kolay gelsin.bende bu devreyi yapmak istiyorum ama çıktı almak zor olucak bu büyüklükte devre için.nasıl yapabilceğim hakkında bilgi alabilirmiyim.kendi yazıcım bu büyüklükte çıkarmıo.hanca a3 boyutunda kabul edio.nasıl yapabilirim.

Mucit23

Devrenin PCB sini PDF olarak kaydedip herhangi bir flaşa attıktan sonra Fotokopi cihazı olan bir yere git. Oradan sana A3 e de çıktı alırlar. Tabi A3 boyutlarındada kuşe kağıt lazım. Bazıları bu kağıt makinda sıkışır makinayı bozar felan filan diye fotokopi makinasına koymak istemiyorlar. Israrcı olun ;) Ben zamanında böyle basmıştım a4 den büyük pcbleri...
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

k0puq

makinalarına sıkışıp bizi suçlamasınlar sonra  :D