60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

ete

Ne diyebilirimki. Bende öyle bir hata vermiyor. Sigorta ayarları ile ilgili bir sorun olsa gerek.
Başka program sigorta ayarsız yüklenmiştir hata vermez. BU senin programlayıcınla ilgili bir sorun olsa gerek. Programda bir kusur yok çünki.

Ete

kursadkurtbey

Evet hocam yeni pickit2 aldım yüklediğim programda sigorta ayarı yapmadım. Ancak sizin onceki saat_F88 Klasorunu yukledim sorun çıkmadı anlayamadim

kursadkurtbey

Hocam sigorta ayarlarını kaldırıp tekrar derlesem sistem düzgün çalışır mı?

ete

Sigorta ayarları olmadan işlemci çalışmaz. Çalışır belkide istenildiği gibi çalışmayabilir.
Bana kalırsa sigorta ayarlarını birer birer çıkart. Sorun devam ettiği müddetçe çıkardığını geri ekle bir başka satır çıkart ve sorunlu satırı bulmaya çalış.

Ete

kursadkurtbey

Tamam hocam teşekkür ederim söylediklerinizi deneyeceğim.

kursadkurtbey

Mrb ETE hocam ben yürümeden koşmaya mı çalıştım bilmiyorum ama bazı sorunlarla karşılaştım.
1. pic in yüklendiğinden emin olmamakla birlikte pici okuttugumda kırmızı code procet yazılı ve altta hepsi 0000 yazmakta,
2. Devreyi board üzerinde denediğimde önce display tuhaf yanıp söndü ve 7805 ve ds 18b20 nin aşırı ısındığını gördüm. Tekrar kontrol ettiğim de 18b20 ve bd 135in tam ters bağlantı olduğunu tespit ettim ve düzelttim ancak bozuldu mu bilmiyorum.
3. Dogru bağlantı yaptıktan sonra bu sefer display tamamen hepsi yani 8888 olarak ve saniye ledleri de direkt olarak yandı. Mod ve diger tuşların hiçbir islevi yoktu.
4. 16f88in 11, 12 ve 13 numaralı bacakları boşta idi. Ben displayi delikli pertinaksa yaptim 60 led baglanan devrenin kısmını henüz yapmadım bundan dolayı mı çalışmadı bilmiyorum.
5. Eger pic bozuldu ise aynı devreyi 16f84a veya 16f877a entegresine uyarlayabilirmiyiz.
Hocam şimdiden size teşekkür ederim biraz uzun ve karışık oldu neolur kusura bakmayın. Iyi çalışmalar hocam

kuylus

Öncelikle  pici yükleyip yükleyemediğini anlaman lazım , aksi takdirde hangi pic olursa olsun  farketmez yine çalışmaz , ayrıca  devreyi yapan  herkes  çalıştırabildi,  önce pickit2 ile  yükleme yaptığında eğer işlem doğru  yapılmış ise   işlemlerin yapılış anını gösteren bölüm yeşil olur buda ilemin  doğru  yapıldığının işareti, pici geri okurken kırmızı olması kod koruma var demek o zaman  alt kısımda 000 görmen normal, ters takmış olduğun malzemeler  pici bozarmı  bozabilir tabi,devre ve yükleme doğru ise saniye ledleri olmadanda  çalışması gerek, bu yüzden önceliğin pici doğru yükleyebilmek , daha sonra  devreyi tek display li yap  saniyeleri falan takma bak bakalım tek display çalışıyormu

kolay gelsin

Kuylus

kursadkurtbey

Kuylus

Teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için tek display derken yalnizca bir dispay mi yoksa sadece displayleri mi
Hocam ben muhtemelen ilk programlamada yanlışlıkla kod korumaya bastim, eger f877a kullanirsam 4 mhz kristal kullanacağım sanirim birde f88 deki ayni pinleri kullanip ona göre derlesem olur mu?
F877a da ekstra bir komut yazmaya gerek var mı? (Mesela tüm pinlerin dijital olması gibi)
Şimdiden teşekkür ederim.

kursadkurtbey

Arkadaşlar mrb. Ben mcs ile derleme yaparken
Illegal opcode ve bir alt satırda found label after column1 hatası veriyor. Ete hocamın bas dosyasını tekrar derlemeye çalışıyorum yukarıdaki hatayi veriyor mcs programda veya ayarlarında mi problem olabilir?

En son care win7 silip xp yi yüklemek olacak belki o zaman olur şimdiden teşekkür ederim.

ete

Aşağıdaki linkte yazılanları dikkatlice oku. Sorunun çözümü o satırlarda.

Ete

http://etepic.com/index.php/topic,300.0.html

kursadkurtbey

Hocam linki şuan göremedim ama tekrar gönderebilir misiniz?

kursadkurtbey

Hocam cok teşekkür ederim aynen dediginiz gibi uyguladim sorun çözüldü.

Hocam ayrı bir sorunla karşılaştım tekrar pici yerlestirip write yaptigimda ''PICkit2 VDD and VPP voltage level errors. Check target & retry operation'' uyarı verdi.birkac defa aynı uyarıyı aldim sonra pickit2 programinda mclr ve on yazan kisimlari aktif edip denedim hiçbir değişiklik olmadi sonra pici okutmak iatedigimde alt satirsa hepsi 000000 yazıyor ve üst kısımda kırmızı ile code protect yazdı.
Sanırım pic kod koruma oldu ancak programda kapalı onceki pic de ayni sey oldu yani 2 tane pic i de bozmus olabilir miyim.
Yardımcı olabilirseniz cok sevinirim şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

ete

Bu hatanın sebebi PicKit2 nin voltaj seviyesinin programlama  için yeterli olmamasıdır. Bu olay ya ICSP üzerinden programlama yaparken bağlı devrenin PicKit2 den akım çekmesi sonucu oluşur yada işlemci bozulmuştur ve içinde kısa devre vardır ve bu olay sonucu VDD yeterli seviyeye gelemiyordur.

Yine benzer şekilde bağlı devre üzerindeki kondansatörlerin yüksek değerlikli olmaları nedeni ile voltaj seviyesinin 500us den daha uzun sürede yükselmesi (kondansatörün şarj olması nedeni ile) bu hata meydana gelebiliyormuş.
Bu verilere göre devreni yada işlemcini kontrol etmen gerek.

Ete

kursadkurtbey

Teşekkür ederim hocam verdiginiz bilgiler için denemelere devam edeceğim.bazen pici görmüyor dediğiniz gibi olabilir

kursadkurtbey

Herkese iyi çalışmalar. Öncelikle ETE hocam size teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için biraz araştırıp uğraştım en sonunda çalıştırmayı başardım saati. ancak malum yine de şimdilik iki sorunla karşılaştım.
1. saat çok geri kalıyor o da tam 2 dk 15. saniye de 1 dk atlıyor.
2. 7805 entegresi biraz fazla ısınıyor.
eğer zamanınızı ayırıp yanıtlarsanız sevinirim hocam şimdiden teşekkür ederim.