60 adet saniye Led i ile donatılmış dijital saat

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 10:50:34

ete

Önemli olan projenin çalışması elbette.
Gerisi boş. Çalışan hali senin mesajda da var isteyen oradan yükleyebilir.

Ete

beyazıt

hocam devreyı yaptım ve çalıştrdım  sorunsuz çalışmakta fakat buna kumnda sıstemı  yapsak 4 kannlı mod anim. aşağı yukarı role kulnmadan sadece pt2272 m4 ile yapbılırmıyız fikir vereilirmsniz tşk

ete

Bu söylediğini çok kişi ayrıca yapıyor zaten. Bütün yapman gereken butonlar yerine röle kontaklarını kullanman.
Kontaklar arasına 100nf bağlamayı unutma.
Uzaktan kumanda olayını programa dahil edemem. Yer yok çünki. Ayrı bir sistemle yapılması daha uygun.

Ete

beyazıt

hocam ben rolesız yapak ıstıyrum  role kulnmadan rolelı var zaten sade aynı beslmeden  ptnın çıkışlarını butona gıden portlara vercem boyle bırsey demıstım

ete

Beyazıt,
Artık RF konusunu iyi bilmen gerekiyor. Bu dediklerini yapabilecek bilgiye sahipsin. Elinde çalışan RF sistemide mevcut.
Geriye tuş kontakları yerine PT2272 nin çıkışlarını ayarlamak kalıyor.  Butonlar , pinlere low tatbik edince tuşa basılmış oluyor. O halde sende buna benzer bir ayarlama yapman gerekiyor. Normal şartlarda kumanda butonların Pullup'lı olacak ve basılan tuş LOW olmuş olacak. Dolayısıyla karşı tarafta 2272 nin ilgili pinide tuşa basılınca LOW olacak ve buda butun sistemini çalıştıracak.

Ete

beyazıt

hocam cok ozur dılerım kafam bıraz karısık  yanı yapmam gerekn 1 adet pt 2272 1 tane uln 2003 bırde 433 modul iş gorur dıye dusnyrum anladıgım kadarıyla butonlara - verınce gorev yapıyr ptnın çıkışları + uln kulnırsam istedıgım gibi olurmu tşk

est32

ben normalde konuyu takip etmiyorum,eğer kaynak kod verilmişse koddan butonların okunma şartlarını değiştirin ve boşuna uln2003 ile çevireceğiz diye uğraşmayın,para,yer,zaman ve alan tasarrufu yapın.
Ya da daha az masraflı ve yer tasarruflu şöyle birşey yapabilirsiniz.
12f serisi bir çip,tk19,sony kumanda ile ayrı bir devre yapın(en fazla 10tl tutar).Ete hocada sony kumanda örneği var,ona göre bir kod yazın onu ekleyin kumanda olarak.Diğer türlü rf'nin masrafı çok fazla olacaktır.

ete

Önce işin adını koymak lazım. Ortada iki metod var. Birisi IR ki bunda TV kumandası kullanılıyor. Diğeri ise RF bunda da el kumandası kullanılıyor.
İkisinide inceleyelim. TV kumandası ile çalışmak nispeten kolay ve ucuza mal olacak. Zira ya bir Vestel kumandası (RC5 sistemi) yada bir Sony Kumandası (SIRC sistemi) alıp buna uygun kod yazıp basit bir pic kullanarak iş çözülebilir. Arada bir pic kullanılacak elbette ve pic bacakları birer seri dirençle buton pinlerine bağlanacak. Hepsi bu.

RF sistemi de çok zor değil masrafı biraz fazla. Piyasadan bir 433 Mhz el kumandası alacaksın 4 butonlu olanlardan.
Üzerinde PT2262 olmasına dikkat edeceksin. Bu karta şifre vereceksin (PT2262 nin şifre bacaklarına LOW - Boş yada Hıgh uygulayarak)
Sonra bir kart hazırlayacaksın Üzerinde 433 Mhz alıcı olacak ve peşinde bir PT2272 olacak. Burada Adres+4Data bacaklı olan seriden PT2272M4 kullanman gerekiyor. Şifreleri eşitledikten sonra Buton tarafı şayet + ile çalışıyor ise butona basınca alıcıda M4 bacaklarından ilgili olanı HIGH çıkış vermesi gerekir.  Saat programı tersi ile çalışıyor ama değiştirilebilir.
Böylece PT2272 bacakları seri bir direnç ile  pice bağlanacak (voltaj seviyesine dikkat etmek gerekir) Şİmdi unuttum PT2272 kaç volt ile çalıştığını 12 V ise gerilim bölücü uygulamak gerekebilir. Başka bir şey gerekmez.
Hepsi bu kadar
Ete

beyazıt

hocam elimde bütün mazemelr var rf den bahsediyrum  devreyı dun aksam yaptım  ekliyrum board uzerınde çalışıyr sorun yok gözden kacan bıryer varmı aceba  tşk

ete

Normalde ULN yerine 4 adet NPN transistörde kullansan olurdu. ULN biraz daha kolaylık sağlıyor gibi ama sen bilirsin.
Devre doğru sorun yok.

Ete

beyazıt

bende transıstr dusundumde hocam uln dedgınız gıbı daha kolıyma gıttı  birde elımde bayagı bır uln 2003 oldundan kulndım  tşk hocam

beyazıt

hocam dün devreyi board uzerıne kurdum  uln den 1 k dırenç ile pic in buton baglı portlarına bagladım ve sorunsuz çalıştı  videoyu eklıyrum
http://www.dosya.tc/server5/bjxvuZ/11102011076.mp4.html

konu dısı olacak ama ır den basettınız yukarda  ben ır kunda alıcısı yaptım 12 f629 ile  bunun özellliiği herhangi
ır kumandanın  2 tusnu hafızaya albılıyr bunu ister buton ister anahtar olarak juper ile değiştirebiliyoruz   ama sorun 2 kanallı olması kanal sayısnı artırıp portu daha fazla olan bir pic kulnabılırmıyz..? diğer sorun ise  2 kanllının sadece hex dosyası var  bass dosyası yok bunun için ayrı bir yazılım yapılabilirmi tşk 

ete

IR kumandaları okumak ve tuş bilgisine ulaşmak için epeyce çalışma yaptım. Bu çalışmalar içinde muhtelif standartlara sahip kumandaları okuyabiliyorum. Ancak tuş bilgisini kayıt eden bir sistem üzerinde çalışmadım. Mantığını şu anda bilmiyorum.
Aklıma bir şey gelirse uğraşırım.

Ete

beyazıt

hocam burdakı amacım ır den bahsediyorum  evımın salonundakı avizeleri extra kumnda olmadan tv nin kumndasayıla ko ntrol edebılıyrum kumada fazlalıgıyla ugrasmamk için o yuzden size sundum

xoom

devre şuan hangi hale gelmiş pek anlayamadımm.. kumanda eklenmiş ve yeni animasyonlar yapılmış fakat devreler çok karışık yerlerde..

Ben Şunu sorucaktım.. Arkadaşlar Yapılmış olan kaç tane animasyon olursa olsun.. bu animasyonların değişimini belirli bir periyoda nasıl bağlarım.. Yani (3 animasyon oldugunu düşünürsek) her saat başı otomatik 1. animasyondan 2.animasyona diğer saat başında 2.animasyondan 3. animasyona sonra tekrar 1. animasyona kısır döngü nasıl yapabilirim..PicBasic kodlarını pek bilmiyorum