Haftalık Zamanlama Sistemi (Timer) Projes Çalışması

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 16:12:55

ete

Dahili Pullup'lar 16F877 de OPTION_REG.7 bitini LOW yaparak aktif ediliyor.
Ancak işlemci tipine göre bu işlem farklılık gösterir. Kimine WPU (Weak Pull Up) registeri kiminde INTCONx. registerinin bir biti bu işi halletmektedir. Bu nedenle data sheete bakmak gerekiyor.

Ete

ete

Haftalık zamanlayıcı programında hoşuma gitmeyen bazı yerler var idi. Zaman okuma ve program kontrolü ile röle aç kapa işlemlerinde daha stabil bir yol bulabilmek amacı ile bazı değişiklikler yaptım.
Bu arada devre çalıştığında çalımadan önce aktive edilmiş bir röle var ise onu görmüyor idi. Onuda düzelterek ilişikte yeni programı veriyorum.
Bu programı deneyip varsa kusurlarını söyleyecek bir yada bir kaç kişiye ihtiyacım var. Denemeleri mümkünse gerçek devrede değilse isis de deneyerek varsa kusurları bana bildirebilirseniz sevinirim.

Ete

yilmaz-imr

Devre Şuanki Yazılımla daha stabil gözüküyor.

Birşeyi merak ettim o sorunuda gidermişsiniz sanırım.
Önceki yazılımda Çıkışlar aktif olduğunda ve kapandıktan sonra küçük akım sızıntıları var gibiydi.
( Yazılımı ilk defa attığımda olmuyordu, Çıkışlar ilk defa aktif olup kapanınca meydana geliyordu)
Yani Çıkışa led bağladığımda led belirli aralıklarla kırpıyordu. Cıkış voltajını ölçünce kayda değer bir değerde yoktu.
Bu devamlı böyle yapıyordu ama devrede röleler etkilenmiyor

Suanki yazılımda, çıkışdaki ledler aynı şekilde kırpıyor ama belli bir süre sonra kesiliyor. Örneğin max 1dk sonra
Zaten devrenin çalışmasını etkilemiyor ama neden böyle oluyor merak ettim.

Videosunu çektim. Videoda göstermek istediğim kısım 1 dk sonra.
https://www.youtube.com/watch?v=dNlH29fuxy0&feature=youtu.be

ete

Ledlerin kırpışmasını önceki yazılımda bende görmüştüm ama sebebini bulamamıştım. Sonradan saat eşleşmesine saniyeyi de katınca olduğuna karar verdim ve bu yeni versiyonda saniyeyi devre dışı bıraktım. Simulasyonda kırpışma göremiyorum artık. Gerçek devrede yapıyorsa bir şey aktif edip anında pasif olmasından kaynaklanıyor bu olay. Onuda araştıracağım.

Onun dışında tuş kontrolleri vs nasıl. Aktive edilmiş bir çıkış voltaj kesilip geldiğinde yeniden altive oluyormu? İyice test edip söylersen memnun olurum.

Ete

yilmaz-imr

Çıkış aktivken enerjiyi kesmeyi denememiştim.

Şimdi denedim çalışıyor. Enerji kesip tekrar açtığında, çıkış tekrar aktif hale geliyor.

Fakat LCD ekranına hiçbir bilgi gelmiyor. Pic tekrar programlamadıkca düzelmiyor.

ete

Bu ne demek "lcd ekranına hiç bir bilgi gelmiyor, pic tekrar programlanmadıkça düzelmiyor"

Ete

yilmaz-imr

Alıntı yapılan: ete - 15 Nisan 2015, 20:37:22
Bu ne demek "lcd ekranına hiç bir bilgi gelmiyor, pic tekrar programlanmadıkça düzelmiyor"

Ete

3-4 kere denedim aynısı oluyor.
Pic programı attım. Devreye takıp enerji verdim. Çalışıyor ekrana saat bilgileri hepsi geliyor.
Devrenin enerjisini kesip tekrar enerji verdiğimde LCD ekrana hiçbir bilgi gelmiyor.
Donanımsal arıza olabilir mi?
video
https://www.youtube.com/watch?v=F_JGGy3NQYU&feature=youtu.be

ete

Buda enteresanmış.
Belliki programda bir sorun oluşuyor.
Pic i yerinden söküp program ile picteki programı karşılaştırabilirmisin (verfy yapacaksın). Şayet aynı ise sorunu bulmak epeyce zor olacak.belkide işlemci bozuktur. Onuda mümkünse değiştirip bakabilirmisin.?

Ete

yilmaz-imr

Alıntı yapılan: ete - 15 Nisan 2015, 22:11:28
Buda enteresanmış.
Belliki programda bir sorun oluşuyor.
Pic i yerinden söküp program ile picteki programı karşılaştırabilirmisin (verfy yapacaksın). Şayet aynı ise sorunu bulmak epeyce zor olacak.belkide işlemci bozuktur. Onuda mümkünse değiştirip bakabilirmisin.?

Ete

Kontrol ettirdim sıfır error diyor.
Yalnız şunu farkettim şaka gibi. Nasıl anlatsam.  :o

Besleme voltajını kesip tekrar hemen açmak yerine uzun süre bekledikten sonra açınca düzgün çalıştını farkettim.
Aklıma devredeki kondansatörlerde depolanmış elektriğin yavaş yavaş tükenmesi etkileyebileceğini düşündüm.
Bu sefer bende kapatır kapatmaz ana devrenin voltajını kısa devre yaptırıp, Hemen Tekrar enerji verdim düzgün çalışıyor.
Ekrana bilgiler yansıyor. Birkaç defa denedim sorunsuz bu şekilde.

ete

Bu durumda bütün işlemciler aynı şeyi yapar. Daha lcd açılmadan yada devredeki kondansatör henüz boşalmadan açarsan registerler yanlış değer alır ve sistem kilitlenir kalır.
Sistemde sorun yok demekki.

Ete

yilmaz-imr

Alıntı yapılan: ete - 16 Nisan 2015, 07:32:05
Bu durumda bütün işlemciler aynı şeyi yapar. Daha lcd açılmadan yada devredeki kondansatör henüz boşalmadan açarsan registerler yanlış değer alır ve sistem kilitlenir kalır.
Sistemde sorun yok demekki.

Ete

Sistemde sorun yok düzgün çalışıyor.
Timer5 de böyle bişey başıma gelmemişti. Hatda aksam onu yükleyip denedim onda direk açılıyor.

ete

Led kırpışma sorununu ve buna bağlı diğer bazı sorunları bulup düzelttim. Bir kaç tane keyfe keder kusur varmış hepsini düzelttim. Başka varmıdır bilemiyorum ama özellikle röle seçimi , ledleri kırpışması gibi ve buna bağlı olan bazı kusurlar tamamen giderildi. Neler düxelttiğimin tamamını hatırlamıyorum ama bu versiyon en sorunsuzu bundan eminim.
1. sayfada yer alan ana dosyayıda değiştirip HAFTIMER05 yerine HAFTIMER06 dosyası olarak yeniledim. Eskiden yükleyenler yenisini alıp programlarını değiştirebilirler.

Ete

yilmaz-imr

Elzemefe

Buraya yazmayı  uygun gördüm. Bu projedeki kodlarda değişiklik yaparak 3 farklı modu  olan bir çeşit zamanlayıcı  yaptım.
Yaptığım  proje de bu  projenin kodları ve formdaki bilgiler  işimi  oldukça kolaylaştırdı.
ete hocam a projede  katkısı  olan herkese teşekkür ediyorum
saygılar

Mali-88

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 27 Şubat 2014, 21:04:58
Elinize sağlık güzel çalışma olmuş.

PCB maskeyi  ve üst yazıları da yine toner ve ütü ile yapabilirsiniz.

Ben renkli lazer printer kullanarak pcb maske yapıyorum fena olmuyor.
İstediğim renktede yapabiliyorum :)

Üst yazıları da aynı şekilde ütü ile en son basabilirsiniz.

Hatta ütü ve toneri cam üzerine dahi basabilirsiniz.

Son yaptığımdan bir tane örnek göstereyim.

ilyas bey maskelemeyi daha detaylı anlatabilirmisiniz