Seri ve RF iletişim Sistemlerinde Master - Slave İlişkisi Üzerine bir Çalışma

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 16:33:47

ete

Bildiğim kadarı ile o pic makismum 20 Mhz kristal ile çalışabilir. Daha yüksek frekanslarda ancak PLL ile çalışması gerekir.
Data sheetleri incele istersen. O nedenle direk 40 Mhz kristal takmıyoruz.
48 Mhz kristal ile sistem hiç çalışmayacaktır. Dene ve sonucu bildir istersen. Çalışırsa benim için sürpriz olacak.
Ete

Hattuşa

slm
hocam maalesef yine yanılmadınız, ben devreme 40 mHz kristali bağladım devre çalıştı, usart çalışmadı ancak 20Mhz kristali taktım elh. devre çalıştı, şimdi stressden kurtuldum ya devre umrumda değil...
herşey için tşk ederim, artık bir daha ki soruna kadar benden yana kafanız rahat olsun  :D

Hattuşa

slm
ETE hocam bir şey denemek istiyorum olabilirliği varmıdır, varsa nasıl olur?
konu şu iki adet işlemci ile usart haberleşmesi yapmak istiyorum ama slawe de aynı zamanda hardware kesmesi var, hem usart kesmesi hemde hardware kesmesi çalışır mı?
yani çakışmaz değilmi

ete

Her türlü kesme aynı yerde çalışabilir. Bir çok programda birden fazla kesme ile çalıştım.
Yapacağın tek şey  Kesme bayraklarına bakarak hangi kesmenin oluştuğunu belirlemek ve ona göre işlem yapmaktır.

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 29 Nisan 2012, 17:38:23
Her türlü kesme aynı yerde çalışabilir. Bir çok programda birden fazla kesme ile çalıştım.
Yapacağın tek şey  Kesme bayraklarına bakarak hangi kesmenin oluştuğunu belirlemek ve ona göre işlem yapmaktır.

Ete

peki hocam benim anlamaya çalıştığım konu şu, diyelim hardware kesmesi sonsuz döngüde çalışıyor, bu arada masterden data geldi ve o anda usart kesmesi de oluşacak bu kısımda hardware kesmesini usarttan gelen datalar gelene kadar hardwareyi mi kapatmak gerekiyor. gerçi hiç deneme yapmadım belkide paranoyaklık ediyor olabilirim. önce bir deneme yapayım olmazsa kafanızı şişiririm :D

ete

Biraz paranoyaklık ediyorsun galiba. Zira kim programının kesmede sonsuz döngüye girmesini isterki .
Böyle bir şey olabilirmi. Olsa bile bir kusurdur ve giderilmesi gerekir.
Sonuç olarak şunu unutmaman gerekiyor. Bir kesme içinde iken diğer bir kesme oluşturacak sebebi kullanamazsın. O yüzden hep derim ya kesmeden mümkün olan en hızlı bir şekilde çıkacaksın diye.
Sende öyle yap ve bütün kesmeleri bu şekilde yakalamaya çalış istersen.

Ete

veli dayı

Erol hocam hazır seri haberleşmeden konu açılmışken bende kendi çapımda bir şey sorsam.diyelimki iki adet 16f628a entegresinin birinin verici programı yüklesek ve veri gönderen bacağından gelen sinyalleri kendi yaptığımız kristalli osilatörü fm modülasyon yapmak için kullansak. diğerine de alıcı programı yüklesek.bununda veri aldığı ayağını fm radyonun çıkışına taksak.bu şekilde veri gönderebilirmiyiz.özetle kendi yaptığımız vericiyi ve alıcı olarak da radyoyu kullanarak verici picten alıcı pice veri gönderebilirmiyiz iilede modül kullanmak şartmı.sonuçta veri gönderende veri alanda 0 ve 1 lerle haberleşmiyormu.
  ben fazla kalabalıklık yapmasın diye tefferruata pek girmedim. basit bir şekilde  anlatmaya çaıştım.işince ayrıntılarını yapıldığını varsayın(1 ve 0 gönderimi konusunda)

ete

Anlattıkların teorik olarak mümkün ancak uygulamada ne gibi sorunlar çıkar bilemiyorum
Belkide çıkmaz denemek gerek. İmkanın varsa dene bakalım görelim derim.
Ete

veli dayı

teşekkür ederim ilk fırsatta deneyeceğim.siz olabilir dedikten sonra demek ki denemeye değer diye düşünürüm.çalışmalarınızda başarılar

xoom

Merhabalar.. Konuya paralel bir soru soracağım.. Bugünlerde Master/slave mantığı ile birşeyler yapmak üzereyim.. fakat bir sıkıntım var onun hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
Sistemim şu şekilde çalışıyor 1 Master ve 2 Slave ünitem var.. Master 1.slave soru soruyor istediği cevap mevcutsa Slave'den Mastera 4Byte veri gönderiyor cevap yoksa 2.Slave aynı soru soruyor ve ve bu şekilde sürekli Master--->Slave  Daha sonra Slave-Master arası bir haberleşme mevcut. bu şekilde ortalama 200us'de 1 tarama yapıyorum..Buraya kadar sorun yok..
Sorun Master'a Slave üniteden gelen 4 BByte'lık Cevabı PC'ye aktarma kısmında .. Yani Master Hem Slaveleri Tarayacak hemde PC'ye Gelen bilgileri aktarmak istiyorum.. Master Slaveleri tarıyor fakat pc'ye nasıl aktaracağım?

ete

Kontrol master da olduğuna göre bir aralık PC ye aktarma yapabilir. Nedir bunda sorun olan?.
Slave lere emir gelmedikçe onlar bir hareket yapmayacaklardır. O halde master tarama işlemini kesip PC ye aktarım yapacak ve tekrar işine devam edecektir. 200us de bir tarama süresi çok iddialı ve bana göre gereğinden kısa bir süre. Nedir bu kadar kısa sürede tarama yaptıracak ihtiyaç. RF sisteminde bu kadar kısa sürede işlem yapmak zaten mümkün olmaz diye düşünüyorum.
Ete

xoom

Sorun şurası slave 2.bir veri gelmeden PC'ye veriyi aktarmaktaki sıkıntıydı..bu arada farkında olmasa us yazmışım yanlışlıkla ms olucaktı..birde acaba mantık hatası mı yapıyorum yani master iki işi birden yapamazmı başka bir seriporta mı ihtiyacım var acaba diye sormuştum.. yazılımla çözülüp çözülemeyeceğini merak etmiştim..

ete

Bu işte en önemli faktör veri yollanırken aynı anda veri gelmemesidir. Bu ihtimali sıfıra düşürürsen sorun çıkmaz.
USART kullanırsan , vede zamanlamayı iyi ayarlarsan sorun olmayacağını düşünüyorum. Zira, madem Master Slave lere soru soruyor. Slave soruyu alır ancak yanıt yollamaz. Önce PC ye veri aktarır sonra verisini Master'a yollar. Böylece veri aktarımı esnasında veri gelme olasılığı sıfıra inmiş olur.
PC ye veri aktarımında başka bir port pini kullanıp SEROUT komutu ile yollayabilirsin.
USART pinlerini kullanırsan data bozulması olabilir.

Ete

xoom

Alıntı yapılan: ete - 05 Ocak 2013, 12:05:54
Zira, madem Master Slave lere soru soruyor. Slave soruyu alır ancak yanıt yollamaz. Önce PC ye veri aktarır sonra verisini Master'a yollar. Böylece veri aktarımı esnasında veri gelme olasılığı sıfıra inmiş olur.
Önce PC'ye aktarım yapabilmesi için Verinin Master'a ulaşması lazım çünkü sadece Master PC'ye bağlı ..
Master'a cvp gelince Bir Sonraki Sorguya geçmeden evvel veriyi PC'Ye aktaramıyorum..Biraz Uğraşayım belki zamanlamayı ayarlayabilirim.
Edit: Transceiver Kullanıyorum / Udea UFM M11

ete

Açıklamalarını daha anlaşılır vermen lazım.
İlk mesajında Master'in PC ile haberleştiğini düşünmüştüm. İkincide bu sefer Slave in PC ye veri aktaracağını düşündüm açıklamanı öyle algıladım . Sonaçıklaman kesinnoktayı koydu PC ye bağlı olan Master miş.  Her neyse madem kontrol Master de PC ye veriyide arada aktarıverir sorun olmaz.
Ben zırun olmaz diyorum. Çünki. Önceki mesajımda da belirttim. Önemli olan PC ye veri aktarılırken bir yerden veri gelmemesi gerekir.
Bununda yolu Master , slave den veri aldıktan sonra ikinci slave 'e veri ver emrini vermeden PC ye aktarım yapmasından geçiyor.

Ete