M

hıgh low

Başlatan mamik_34, 03 Ağustos 2012, 10:45:24

mamik_34

merhaba hocam

adc den okuduğum değeri ekranda görebiliyorum benim yapmak istediğim örn ekranda 15,23  görüorum misal adc değeri 15.00 olduğunda hem ekranımda  uyarı yazısı hemde    hıgh olan pininmin low  olmasını istiyorum nasıl yapabilirim hocam

ıf yukarı=1500 then  low portb.5  dedim ben ancak olmadı simalasyonda bir low bir hıgh oluyor

teşekkür ederim

ete

ADC den okunup hesaplanan değer 1500 olunca (bunu sen 15,00 görüyorsun)
yapman gereken;
IF DEGER=1500 then
  LCDOUT $fe,$C0," uyarı yazısı"
  PORTA.3=0   'ilgili pin diyelimki PortA.3 ,low yapıldı)
ENDIF

hepsi bu kadar.
Ete

Not: bu kadar basit soruları sormanıza hayret ediyorum. Bu ders çalışmamanın aşikar resmidir. Dersleri oturup okursanız neyin nasıl yapıldığı orada detayları ile anlatılıyor. Ama amaç kestirmeden gitmek olsa gerek.
Bu sözlerim hiç bir şekilde kırgınlık yaratmasın doğru olanı söylüyorum.

Ete

mamik_34

hocam çok özür dilerim ben sorumu doğru soramadım.

hocam benim sorum aslında şu portd.6 daki butona bastığım anda  portc.1 çıkışım hıgh oluyor ve  motor dönüyor. motora bağlı potansımdan adc bilgisi okuyorum  adc bilgim 15.00 olduğu zaman ben butona ne kadar basarsam basim portc.1 pinim low da kalıp motorun dönmemesi lazım
aşağıdaki kod ile yaptığım zaman portc.1 çıkışı adc bilgim 15.00 olsa bile butona bastığım için  bir hıgh bir low  oluyor motorum gene dönüyor 
şemam ektedir şimdiden teşekkürler

kod:
IF DEGER= 1500 THEN
LCDOUT $FE,  $99, "SON"
PORTC.1=0
ENDIF

ete

Bu istediklerin kendi kendine olmaz elbette. Program bunu yapıyor ve gerekli yere müdahale etmek gerekir.
Program olmadan da nereye ne koyulacağını bilemem. Sana yolunu gösterdim. Program elinde olduğuna göre uygun yeri bulup verdiğim komut satırlarını ekle olsun bitsin.

Ete