Frekansmetre

Başlatan ete, 04 Eylül 2011, 19:16:35

ete

Proje mantığını unuttum. AMa hatırladığım bölücü kullanmadan okuyabildiğimiz en yüksek frekans 65 Mhz dolayında idi. Sonuçta word değişkeni kullanıldığı için teorik olarak okunabilecek çözünürlük 65535 oluyor. Senim istediğini yapmak için belkide LONG tipi denilen 32 Bitlik değişken kullanmak gerekecek.
Şu anda bir işim yok biraz inceleyeyim ne yapabiliriz. Peşinen söyleyeyim bir şey yapılabilecek ise bu 18F serisinden bir işlemci kullanarak olacak başka türlü olmaz zaten.

Ete

tamircihasan

Alıntı yapılan: ete - 29 Mart 2021, 08:43:07Proje mantığını unuttum. AMa hatırladığım bölücü kullanmadan okuyabildiğimiz en yüksek frekans 65 Mhz dolayında idi. Sonuçta word değişkeni kullanıldığı için teorik olarak okunabilecek çözünürlük 65535 oluyor. Senim istediğini yapmak için belkide LONG tipi denilen 32 Bitlik değişken kullanmak gerekecek.
Şu anda bir işim yok biraz inceleyeyim ne yapabiliriz. Peşinen söyleyeyim bir şey yapılabilecek ise bu 18F serisinden bir işlemci kullanarak olacak başka türlü olmaz zaten.

Ete

hocam 16f84 ile yapılmış dediğim özellikle olan projeler var
16f628 ile çalışan başka projelerde buldum dediğim şekilde detaylı gösteren
akşam eve geçince dosyaları rar yapıp size yollayabilirim

sizin projeyi çok beğendim ve size ait olması güven veriyor çünki yıllardır tanışıyoruz ve böyle bir durumda teknik destek alabilmek çok güzel.
Tamirci
Hasan
Gonya

ete

Herkesin bir yöntemi var ve farklı farklı olabilir. Sonuçta bir sayıyı bol küsüratlı gösterme tamamen esas aldığın basamak sayısı ile alakalı bir şey. Bu proje benim programcılıkta ustalaşmaya başladığım yıllarda yaptığım bir proje. Belki şu anda farklı işler düşünebilirim. Konsantre olmak lazım. Anlayacağın diğer projeler bana çok fazla bir bilgi vermeyecek. Görsel olarak incelemekele uygulama arasında farklar oluşuyor. Kimse de neyi nasıl yaptığını açıklamıyor. İstersen birlikte kafa yoralım.
Bir frekansı 3 farklı çözünürlükte gösterilebilir. Frekansın Mhz seviyesinde olduğunu kabul ederek,
- xx Mhz
- xx.xxx Khz
- xx.xxx.xxx Hz.
şekillerde olabilir.
Asıl sorun bu çözünürlüğün nasıl elde edileceği. Zira
frekans 1-10 mhz arasında ise sayılabilecek mantıklı sayı yada gösterim şekli, xx.xxx şeklinde 5 digit olabilir.
herşey 65535 sayısının eleman sayısı ile sınırlı.
Daha açık söylemek gerekirse zaman tutup gelen pulsları bu zaman dilimi içinde sayıyıyoruz. Basitçe frekans ölçme işlemi bu temele dayanıyor. Sayabildiğimiz en büyük sayı 65535 iken ben nasıl olacak da milyon değerinde bir sayma yaptıracağım?
Senin istediğini yapmak için örnek vereyim, 8,765 Mhz lik bir frekansı 8-765-000 (a.bbb.ccc) şeklinde 3 ayrı guruba ayırmak gerekecek. Sayma zaman aralığını HZ ye göre ayarlayıp ccc kısmının her bin olması durumunda bbb kısmını bir artırmak ve onunda bine ulaşması durumunda a ksımını bir artırmak gerekecek.
Bu teorik olarak kolay gibi gözüksede ekleme işlemlerindeki kod gecikmeleri sonucu etkileyecektir.
Üzerinde düşünmek lazım. ELimizde Timer-1 sayacı var. Bunun muhtelif bölme oranları var. Bölme oranlarını 1/1 alırsak birebir sayma yapılabilir böylece dediğim mantıkla belki yapılabilir düşenyim.
Önerisi olan varsa açığım.

Ete

tamircihasan

evet hocam frekansı hz. veya en azından khz olarak görmek istiyoruz

hocam bi projeye denk geldim adam yazılım kısmını internal osilatör ile çalıştırmış. t1 osc in out (rb6 rb7) bacaklarına 32,768 kristal bağlamış anladığım kadarıyla onun sayesinde 1hz üretip gelen frekans ile karşılaştırıp sayıyor fikir olması açısından söylemek istedim hatta linkini atıyım attığım linkte hex ile beraber ***.c uzantılı dosyasınıda vermiş

https://www.electronics-lab.com/project/100mhz-frequency-counter-with-pic16f628a-2/

birde şöye bir proje var assembly olarak yazılmış 16f84lü
https://www.mediafire.com/file/eqp19u50bk6xwq4/frekansmetre+16f84.rar/file
Tamirci
Hasan
Gonya

ete

Bana kalırsa sen, bulduğun o projelerden birisini yap ve işini gör.
Daha öncede dediğim gibi. Yapan kullandığı derleyicinin avantajlarını kullanmış. Kısaca Long tipi değişken kullanarak büyükçe bir rakamı sayı olarak tutup bunu muhtelif atraksiyonlarla ekranda gösterebilmiş.
Bunu benim şimdilik kısa süre içinde yapmam mümkün değil. Aynı mantığı kullanarak belki yapabilirim. Ancak bir sürü araştırma ve uğraşma gerektiriyor. SOnuçta ekran görünümü değişecek değişebilirse. Buda benim açımdan fayda masraf oranına değecek bir şey değil maalesef. Bu frekansmetreyi o sıralarda sıklıkla uğraştığım RF kumandaların frekanslarını görebilmek ve doğru şekilde ayarlayabilmek için yapmıştım. Mükemmel şekilde ihtiyacımı gördü.

Ete

tamircihasan

Alıntı yapılan: ete - 30 Mart 2021, 08:55:50Bana kalırsa sen, bulduğun o projelerden birisini yap ve işini gör.
Daha öncede dediğim gibi. Yapan kullandığı derleyicinin avantajlarını kullanmış. Kısaca Long tipi değişken kullanarak büyükçe bir rakamı sayı olarak tutup bunu muhtelif atraksiyonlarla ekranda gösterebilmiş.
Bunu benim şimdilik kısa süre içinde yapmam mümkün değil. Aynı mantığı kullanarak belki yapabilirim. Ancak bir sürü araştırma ve uğraşma gerektiriyor. SOnuçta ekran görünümü değişecek değişebilirse. Buda benim açımdan fayda masraf oranına değecek bir şey değil maalesef. Bu frekansmetreyi o sıralarda sıklıkla uğraştığım RF kumandaların frekanslarını görebilmek ve doğru şekilde ayarlayabilmek için yapmıştım. Mükemmel şekilde ihtiyacımı gördü.

Ete

hocam o zaman son bir soru sorayım 16f84lü bir projeyi 628 için derleme imkanı olurmu malum 16f84 piyasada artık çok zor bulunan bir mikrodenetleyici
Tamirci
Hasan
Gonya

onurinci

o devreyi yazan yazar sonra 16F628'e çevirdi yalnız 16F628 yani A değil çalışırmı bilmem ekliyorum..

ete

Onur güzel iş çıkarmışsın. Yaptığın değişikliğe baktım. Bence çalışması gerekir. Güzel tarafı programın her iki işlemci ile de çalışabilmesi.
16F628A serisi yeni nesil işlemcilerden farkı direk 20Mhz de çalışabilmesi. Normal seri için üzerinde çalıştığı frekans yazar /04 yani 4 Mhz gibi. Yada /20 yani 20 Mhz gibi.
Sorun olmayacağını düşünüyorum.

Ete

tamircihasan

Alıntı yapılan: onurinci - 31 Mart 2021, 20:24:33o devreyi yazan yazar sonra 16F628'e çevirdi yalnız 16F628 yani A değil çalışırmı bilmem ekliyorum..

onur bey benim ekte verdiğim 16f84lü çalışma içinmi verdiğiniz hex dosyası ?
Tamirci
Hasan
Gonya

onurinci

evet bu çok klasik bir kaç dergini yayınladığı bir devre
weeder frequency counter Hex'de 16F628'e uyarladım o zaman 16F628A yoktu derleyici 16F628'e göre derlemişti,
gayet güzel çalışmıştı..

tamircihasan

Erol hocam yapmak isteyen arkadaşlar için kendi çizdiğim tek kart pcb dosyasını buraya ekliyorum. yapmak kullanmak isteyen arkadaşların daha kolay erişebilmesi için ana posta eklerseniz sevinirim yaptığımız çalışma yabana gitmesin insanların işi görülsün

iyi forumlar dilerim

Tamirci
Hasan
Gonya

ete

ilk mesaja ekledim.

ete

tamircihasan

hocam linkini attığım diğer 38khz kristalli 628li projeyi yaptım istediğim şekilde detaylı olarak çalışıyor.
sizin devredeki ne592 video opamplı olan siyali keskinleştiren devre acaba kaç mhz'e kadar düzgün çalışabilir ?
datasheetinde 120mhz'den bahsediyor ama kazanca göre 90mhz 40mhz bilgiside verilmiş hangisini baz almak gerekir ?
o kısmı bu devreye uygulamayı düşünüyorum

bide 1/10 prescaler önerisi alabilirmiyim uhf frekanslarıda ölçebilmek için mc12080 haricinde piyasada bulunabilen
Tamirci
Hasan
Gonya

ete

NE592 nin kaç MHZ kadar düzgün çalışacağını bilemiyorum. Ya data sheete göre karar verecek yada deneyerek bulacaksın.
Uzun zamandır bu tür devrelerle uğraşmıyorum. Geçmiş dönemde bir çok arkadaş bu projeyi yaptı ve sürekli olarak benden bölücü önerisi istediler. Bende piyasada ne buluyorsanız onu kullanın dedim. Hatta bazı arkadaşlar için bölücülerine göre programın hesap kısmını değiştirmiştim. Benim kullandığım 64 e bölen idi. Farklı bölücüler için programda ufak bir hesap düzeltmesi gerekecek.

Ete

ete

Yeni versiyon PBP derleyicilerde ASM kodlarına karşı hassasiyet artmış gözüküyor ve eski bversiyonlarda yazdığım Frekansmetre programları yeni versiyonlarda derlenirken bir sürü hata vermektedir.

İlişikte yeni versiyon ile derlenecek hale getirilmiş bir dosya veriyorum. Aslında bu dosyayı sırf ASM kodlarını düzeltilmiş halini görün ve Kullanacağınız programdaki ile aynı kodlar ise yenisi ile ASM kısmını değiştirin diye veriyorum.

Ete