M

PicBasic 'de Device Komutu Ekleyemiyorum?

Başlatan mavikaplan, 10 Ağustos 2012, 11:18:24

mavikaplan

Merhaba, PicBasic 'de Programın en üst satırına aşağıdaki kodları ekliyorum ama derleme hatası ile karşılaşmaktayım:

@ DEVICE PIC16F877A, WDT_ON
@ DEVICE PIC16F877A, PWRT_ON
@ DEVICE PIC16F877A, PROTECT_OFF
@ DEVICE PIC16F877A, XT_OSC

Karşılaştığım Hata:

Mucit23

Yukarıda işlemci seçim kısmında 16F84A yı seçmiş olabilirsin.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

mavikaplan

Mucit23

Son olarak aklıma gelen şey View>>Compile And Program options menüsünde Assembler bölümünde  Use MPASM seçeneğinin aktif olmasıdır. Bu seçenek aktif olursa işlemci tanımlamalarını bu şekilde yapamazsın.
Başka birşey aklıma gelmiyor malesef. Ete hoca daha iyi bilir. Verilen hata bana yabancı gelmiyor
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Kullandıgın derleyici 3.0.4 versiyonu.
Yazdıgı. Komutlar 2.xx versiyonu icin geceri

Ete

mavikaplan

Alıntı yapılan: ete - 10 Ağustos 2012, 15:13:20
Kullandıgın derleyici 3.0.4 versiyonu.
Yazdıgı. Komutlar 2.xx versiyonu icin geceri

Ete

Peki 3.0.4 için ne yapmalıyım? Watchdog timer, power-on timer v.b.lerini komutla pasif etmem lazım yoksa kesme çalışmıyor. 3.0.4 'de nasıl yapıcaz bunu?

ete

Komutun üstüne gel ve F1 tuşuna bas nasıl olması gerektiğini belki açıklar. Yada derleyicinin kullanım manuelini yükle (http://www.pbp3.com/downloads/PBP_Reference_Manual.pdf) oradan nasıl yapıldığını öğren.
Bu derleyiciyi kullanmadığım için bilmiyorum.

Ete

mavikaplan

Buldum nasıl olduğunu, pic 'e ayar direktifi vermek için PBP3 'de şu komutu kullanıyoruz :

#CONFIG
__config _XT_OSC & _WDT_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
#ENDCONFIG

Yada isterseniz yukarıdaki komut yerine, PBP3'ün yüklü olduğu klasörün içinde DEVICES diye bir klasör var. O klasörün içinde hangi pici kullanmak istiyorsanız __config ile başlayan satırın karşında yapmak istediğiniz ayarları yapabilirsiniz.

medes

Arkadaşlar benim bilgisayar 32bit pbp mcs programında derleme yaparken hiç problem yok yalnız mpsa işaretli iken asempler
olarak derleme yaparken mavikaplan arkadaşın belirttiği sigorta ayarlarında kullanılan device komutlarında hata mesajı veriyor komutları iptal edince derlemede problem yok bu seferde sigorta ayarlarını nasıl yapılması gerektiği problemi ortaya
çıkıyor mavikaplan arkadaşın sigorta ayarlarını bu şekide __config _XT_OSC & _WDT_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
yapınca  yine hata ( illegal komut ) hatası veriyor bu problemi nasıl halledebilirim .saygılarımla     MEDES

ete

medes

ETE HOCAM
işlem tamam @ __config _XT_OSC & _WDT_ON & _MCLRE_ON & _LVP_OFF & _CP_OFF
@ işaretinden sonra boşluk vermemişim boşluk verince derlemeyi başarıyla yapıyor.   saygılarımla