3

MOTOR GÜCÜ yardım ?

Başlatan 3mZ, 05 Eylül 2012, 19:43:03

3mZ

Arkadaşlar 11 kW-1470 devir ac elektrik motoruna hız kontrol bağlayıp deviri 900'e düşürmek istiyorum veya 7,5 kW-1440 bir motorda devri 900 devire düşürmek istiyorum.
        Her kafadan bir ses çıkınca sorunu siteye yansıtmak istedim. Sorum şu;

Her iki motordada (11 kW-1470) -(7,5 kW-1440)
-Devir düştüğünde motorun gücü azalırmı?
-Azalırsa 900 devirlerde ne kadar azalır?
-Devire göre motor gücü hesaplanmasında herhangi bir formül varmı?
-Hız kontrol çıkışına veya motor klemensine bağlanacak bir kondansatörün faydası olurmu?
-Olursa kondansatör seçimini neye göre yapmalıyım?

Mesut

ete

Bildiğim kadarı ile motor gücü değişmez. Tabiiki frekans kontrollü bir inverter kullanman şartı ile bu geçerli. Diğer soruların cevaplarından emin değilim.
Ete

Mucit23

Asenkron motorlarda devir değiştirmede bazı ilkeler mevcuttur. Bilindiği gibi motor devri şebeke frekansıyla doğru orantılıdır. Eğer frekans değişirse motor devride değişir. Bu iş için Piyasada Frekans konvertörleri kullanılıyor. Frekans konvertörlerinde motor düşük devirlerde iken motor gücünde pek düşüş olmaz. Fakat düşük devirlerde Aynı tork alınamaz.!
Aynı zamanda şunada dikkat edilmesi gerekir. Bu tüm frekans konvertörlerinde parametre olarak istenir. Eğer bir asenkron motorda düşük devirde yüksek güçlü olması isteniyorsa Gelirim/frekans=8 oranı sürekli doğrulanmalıdır. Aksi halde istenilen güç alınamaz. Motor ısınır.

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

KAZIMUGUR

Motor gücün azalmaz.
Hele 900 devirlerde haberin bile olmaz.
Hatta kalkışta güçlendirme sürekli güçlendirme gibi modlarla iyileşme bile olur.
Ancak 50..10 gibi devirlere indiğinizde ...

Çok düşük devirlerde motor pervanesi sökülüp atılır dışarıdan sürekli 220V uygun fan takılır.
900 için gerekmez.
Hatta 400Hz gibi değerlerle 24000 gibi devirler için de harici fan kullanılır ki gürültü olmasın.

Çıkışa kesinlikle bir şey bağlanmaz !!!

Delta , gerek fiyat performans gerekse servis ve alakası için önerilir.

3mZ

Alıntı yapılan: ete - 05 Eylül 2012, 21:28:06
Bildiğim kadarı ile motor gücü değişmez. Tabiiki frekans kontrollü bir inverter kullanman şartı ile bu geçerli. Diğer soruların cevaplarından emin değilim.
Ete
Erol Hocam bende böyle biliyorum. İnverter diye bahsetmiş olduğunuz piyasada bulunan hız kontrolden ibaret değilmi?

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Eylül 2012, 22:42:18
Asenkron motorlarda devir değiştirmede bazı ilkeler mevcuttur. Bilindiği gibi motor devri şebeke frekansıyla doğru orantılıdır. Eğer frekans değişirse motor devride değişir. Bu iş için Piyasada Frekans konvertörleri kullanılıyor. Frekans konvertörlerinde motor düşük devirlerde iken motor gücünde pek düşüş olmaz. Fakat düşük devirlerde Aynı tork alınamaz.!
Aynı zamanda şunada dikkat edilmesi gerekir. Bu tüm frekans konvertörlerinde parametre olarak istenir. Eğer bir asenkron motorda düşük devirde yüksek güçlü olması isteniyorsa Gelirim/frekans=8 oranı sürekli doğrulanmalıdır. Aksi halde istenilen güç alınamaz. Motor ısınır.

Ferhat, bahsettiğin cihazın 11kW için olanının bir marka model önerebileceğin varmı?

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 05 Eylül 2012, 23:11:05
Motor gücün azalmaz.
Hele 900 devirlerde haberin bile olmaz.
Hatta kalkışta güçlendirme sürekli güçlendirme gibi modlarla iyileşme bile olur.
Ancak 50..10 gibi devirlere indiğinizde ...

Çok düşük devirlerde motor pervanesi sökülüp atılır dışarıdan sürekli 220V uygun fan takılır.
900 için gerekmez.
Hatta 400Hz gibi değerlerle 24000 gibi devirler için de harici fan kullanılır ki gürültü olmasın.

Çıkışa kesinlikle bir şey bağlanmaz !!!

Delta , gerek fiyat performans gerekse servis ve alakası için önerilir.

Kazım abi Deltadan senin önerebileceğin nedir bende memnunum Deltadanda fakat adam akıllı liste fiyatı bulamıyorum hiçbir zaman misal 350tl'lik listedeki ürün gidip bayisine veya toptancıya baktığımda 230-240 lira Telemecanique'dende memnunum fakat aynı sorun buradada var çözemedim doğrusu?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Birde hızkontrolün potans çıkışlı olması gerek yapacağım devre ile devir sürekli değişeceği için pwm ile bu işi yapmam gerekecek arkadaşlar.

Hürmetler
Mesut

KAZIMUGUR

Fiyatlar için kesin bir şey yazamıyorum.
Satıcıya bağlı.
%40 a varan iskontolar olabiliyor.

Pot için , sorun olmaz.
Üzerinde olanlar var.
Öyle olsa bile harici bağlama komutları var.

Devir için V/A ile sürebilirsin.
V ile yakın mesafeler A ile uzak mesafeler kullanabilirsin.
4-20 mA bunun için.
Her marka ve model için kullanım kılavuzları yeterlidir.
Alırken yardımcı olurlar , şartlarını iyice özetle .

Siemens gibilerde panelsiz olabilir.
Ayrı satılır.
1 tanesi çok tanesine ...

Devir çok hassas değilse en ucuz tiplerine bak.
Vektor modeller genelde hassas hız ayarı içindir ve çokda şart değildir.
Encoder filan takacaksan eh işte...
En ucuzu bile motor kayması telafisi ile makul düzeylerde devir sabitler.

mierdogan

Konuyu hortlatmış olacağım ama bende kısaca yazayım istedim

ENDA kullanın modbus üzerinden PID kontrol olanağı var ve ucuz
Motor sanırım 3 faz olacak monofaze invertor ben istediğimde önermediler bile...
O güçlerde monofaze giriş threefaze çıkış olanlar yok bildiklerim 2.2. kw a kadar
Düşük hızlarda daha doğrusu invertördeki çıkış frekansı 15Hz altına düşünce ısınma olayı içten bile değil harici fan kesin takınız
Kendi ayar potu ve terminali üzerinde oluyor enda ların bizim kullandıklarımızın üzerinde harici terminal bağlantısı vardı giriş uçlarına 0-10 veya 0-5 volt u algılayabilecek şekilde ayar verebiliyorsunuz. ayrıca aktfileştirdiğiniz girişe göre rampalı hızlanma ve yavaşlama seçenekleri  mevcut.

Saygılar
"Doğal bir esin arzulu bir isteğe dönüştüğünde, insan hedefine dev adımlarla ulaşır..."

elektro2008

Merhaba Arkadaşlar,

Konuyu okurken dikkatimi çeken Frekans konvertörleri oldu.

Peki bu Frekans konvertörlerini kendi imkanlarımızla yapamazmıyız?

Frekans konvertörleri hakkında fazla bir bilgim olmadığımdan soruyorum.

Şayet yapılabilirse bir devresi varmı ? Varsa incelemek isterdim :)

Ayrıca, Ete Hocam sitenizi dikkatle takip etmeye çalışıyorum, bilgi paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Saygılar.

Mucit23

Alıntı yapılan: elektro2008 - 02 Aralık 2012, 00:21:07
Merhaba Arkadaşlar,

Konuyu okurken dikkatimi çeken Frekans konvertörleri oldu.

Peki bu Frekans konvertörlerini kendi imkanlarımızla yapamazmıyız?

Frekans konvertörleri hakkında fazla bir bilgim olmadığımdan soruyorum.

Şayet yapılabilirse bir devresi varmı ? Varsa incelemek isterdim :)

Ayrıca, Ete Hocam sitenizi dikkatle takip etmeye çalışıyorum, bilgi paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

Saygılar.

Bu okadar Basit Bir konu değil malesef.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Neden o kadar basit bir konu değil onuda açıklayalım istersen. AC motor devirleri voltajnayarımile değil frekans değiştirerek yapılıyor. Şebeke frekansı 50 hz olduğundan senin şebeke voltajını alıp fkansı 0 - 200 veya daha iyisi 0 - 400 hz arasında ayarlı bir voltaja çevirmen gerekir. Belki düşük güçler için bunu yapabilirsin ama güç yüksek olunca hem sinyal sinüs olacak hemde yeterince güç olacak dedinmi orada biraz durman gerekiyor.
Bazı şeyler amatörler tarafından kolaylıkla yapılabiliyor. Bu iş öyle bir olaykş profesyoneller bile çok fazla yapmayı tercih etmiyorlar. Sebepleri basit. Birincisi külfetli ve zor bir iş. İkincisi bunu iş edinmiş kişiler oldukça makul fiyatlarla yapıp satıyorlar ki yaptığına değmiyor. Olay budur.

Ete

KAZIMUGUR

inventor

Konu hortlamış ama ben yeni görüyorum , benim için yeni konu...
Bildiklerimi paylaşayım istedim..

İlk olarak Hız kontrol cihazı nedir? Ona bakalım..

İlk icadı sırasında sadece gerilim kontrol etmeye yarayan cihazlardı. Motorun gerilimini kısarak devrini düşürmeye yarardı. Tabii ortalıkta tork falan kalmazdı. Sırf bu iş yüzünden DC motorlar kullanılırdı.

Sonraları Dediler ki ya kutup sayısını oynayalım ya da frekansı... Ve ilk olarak kutup sayısını değiştirmek daha cazip geldi.Motorun fırçalarının bulunduğu tarafa mekanik bir aparat yapıp fırça açılarını değiştirerek ( ya da onun gibi bir şeyle ) kutup sayısını oynamaya başladılar. Ama bu iş beraberinde başka sorunları da getirdi. Yüksek güçlü motorlarda kalkış işi yine sorunlu oluyordu. Demaraj akımları çok yüksekti.

Elektroniğin gelişmesi ve MOSFET lerin icadı vb konularla frekans ayarlama işi gündeme geldi. 0.....50 HZ ayarlı frekans konvertörleri bu dönemde yapılmaya başlandı . Tork işi kısmen çözülmüştü ve kalkış demaraj işi de hallolmuştu ama düşük frekanslardaki vuruntu çok fazlaydı. Beklenen ilgi bir türlü gelmemişti. Yine mekanik devir kontrolü tercih ediliyordu.

Sonra SAME firması bir kontrol tipi geliştirdi. ( Ya da  biz onlar yaptı diye biliyoruz ). Motora verilecek olan frekans 0.....100 hz olabilir ama gerçekte 4000Hz uygulanabilir dediler. Ve ilk genlik modülasyonlu Hız kontrol cihazını piyasaya sundular. Gerçekte motora 4 KHZ gibi bir sinyal uygulanıyordu ancak motor yapısı gereği bu frekansa tepki vermiyordu. Bu 4 KHZ lik sinyali 0.......100 arası sinüs bir sinyal ile modüle ettikleri zaman motor tepki vermeye başlıyordu. Bizlerin piyasada çınlayan motorları ilk duymaya başladığımız dönemdir bu. Hız kontrol cihazı ile çalışna motorlarda bir çınlama duyulur. Bu çınlamanın nedeni taşıyıcı frekansıdır.

Şimdi buraya kadar ki kısmı formüle edelim;

HIZ=Frekans*120/2*Kutup sayısı

DC motorları devre dışı bırakırsak ilk konrol tipi bu formüldeki kutup sayısının değişmesi ile ilgiliydi. Kutup sayısı arttıkça hız azalıyor.
Sonraları frekans değiştirme işi çıktı. Frekans arttıkça hız artıyor.

Bu yeni gelişmelerden sonra kalkış torku ve devir değişimlerindeki tork kayıpları gündeme gelmeye başladı. Üreticiler bunun için de bir çözüm buldu.

TORK=GERİLİM/FREKANS

Demekti ve buradaki gerilimi oynarsak torku da oynamış oluruz dediler. Yeni ürettikleri serilerde motora gönderdikleri 380 V genlikli gerilimi bara gerilimine ( 500 V ) yaklaştırmaya başladılar. ( Bara gerilimi nedir , 380 Volt giren cihazda 500 V nereden bulunuyor diye sormayın başka zaman açıklarız) Böylece çalışma şekli şu oldu;

HIZ=Frekans*120/2*Kutup sayısı

Formülüne göre ben frekansı 100 HZ e çıkarırım. Böylece Hız iki katına çıkmış olur. Ancak;

TORK=GERİLİM/FREKANS

Formülüne göre tork %50 düşmüş olur. O zaman 380 V olan gerilimi motora 430 volt olarak gönderirim;

TORK=GERİLİM/FREKANS

formülüne göre %15 civarında ekstra tork basabilirim dediler. Böylece kaybım %50 değil, %35 olur. Demek ki ben bu gerilimi daha da yükseltirsem kaybım daha da azalır dediler ama bir sorun vardı. motorlarda ki yalıtım malzemesi 500 volt gibi rakamları kaldırabilir miydi?

Siemens ve ABB bu iş için motorlar üretmeye başladılar. Bu motorlara 300 HZ altında 530 volt uygulanabilirdi. Ama pahalı motorlardı ve herkes tarafından alınamıyordu. Ancak tork sorunu büyük ölçüde aşılmıştı.

TORK=GERİLİM/FREKANS

formülüne göre 380 volt yerine 530 volt vermek %40 tork arttırmak demekti. Ve oldukça kullanışlı bir yöntem olarak sürdü geldi.

Peki bütün bunlar olurken güç ne durumdaydı ... Bir de ona bakalım;

GÜÇ=KUVVET*HIZ

Formülüne göre torku sabit tutmayı başarırsanız frekans arttıkça güç de artar. Sorun şu ki ; siz hızı arttırdıkça moment düşme eğilimi gösterecektir. Gerilimi arttırarak momenti sabitlemeye çalışırsınız ama bu iş sınırlı olarak yapılabilir. Bu formülün bize anlattığı bir şey daha var ki o da frekans düşünce olacaklar.

Eğer bir motoru nominal frekansının altında çalıştırırsanız, gücü düşer. Burada bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Tork formülüne göre frekansı düşürürsem tork artıyordu. Ama hız düşüyordu. Bu bilgileri güç formülüne koyarsak; Kuvvet artacak ve hız düşecektir. Ve teorik olarak her devirde alacağınız güç aynı olacaktır. Motorlar üretilirken belli bir frekans ve gerilim değeri baz alınarak üretilir. Her ne kadar rakamlar eşit gibi görünse de motor üzerindeki etikette görünen cosfi değeri gerilim ve frekansla değişir. Dolayısıyla motorun verimi de değişir. Ve güç ister istemez düşer. Yeni nesil cihazlarda bu düşüş çok fazla değildir ama iyi bir marka almanız gerekir. ABB - SIEMENS - TELEMECANIQUE - VACON - LENZ gibi markalar bunlardan bir kaçıdır. Ucuz cihaz az fonksiyon demektir. Parazit yayar. Motoru koruyamaz vb.

Uzatmadan sizin sorularınıza bakalım.

"Her iki motordada (11 kW-1470) -(7,5 kW-1440)
-Devir düştüğünde motorun gücü azalırmı?"

Tabii ki azalır ama bu düşme miktarı kullandığınız cihaza ve uygulama şeklinize göre değişir. genelde bu düşmeyi göz ardı ederiz. Ya da ağır bir uygulama yapıyorsak motorun bir üst gücünde cihaz alırız.

"-Azalırsa 900 devirlerde ne kadar azalır?"

Bunu kabaca yukarıdaki formüllerle hesaplayabilirsiniz ama pek ciddi düşü olacağını sanmıyorum.

"-Devire göre motor gücü hesaplanmasında herhangi bir formül varmı?"

sanırım yukarıdaki bilgiler yetecektir

"-Hız kontrol çıkışına veya motor klemensine bağlanacak bir kondansatörün faydası olurmu?"

Cihaz çıkışına EMI filtreleri ya da Harmonik filtreleri bağlanabilir. Bunu dışında kontaktör bile bağlanması istenmez. Gerek de yoktur

"-Olursa kondansatör seçimini neye göre yapmalıyım?"

Bağlamayın

İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)

KAZIMUGUR

Alıntı Yap...Cihaz çıkışına EMI filtreleri ya da Harmonik filtreleri...

Sürücü ile motor arasına hiç bir şey bağlanmaz .
EMC ve EMI filtreleri , sürücü ile şebeke arasına bağlanır.
Şebeke ile sürücü arasında TMŞ ile kontaktör bağlanır.
Bunlarla ilgili şemalar ilgili cihazın pdf lerinde mutlaka gösterilir.
Uyulması iyi olur...

inventor

"Sürücü ile motor arasına hiç bir şey bağlanmaz ."

Çıkış Filtreleri
Tüm seriler için çıkış filtresi.
Motorla invertör arasına bağlanacak filtre ile motordan geri gelebilecek harmonik ve gürültüler süzülmekte ve invertörün çıkışları korunmaktadır.

sayfanın sonundaki çıkış filtreleri bölümünde ilgili bilgiyi bulabilirsiniz
http://www.turktiryaki.com/products_tr/prd_tr_om_achkc4.htm
İlmin en büyük düşmanı, sabırsızlıktır. (Şems-i Tırmizi)