Varyabıl (ayarlı) kondansatör lazım

Başlatan ete, 26 Eylül 2012, 12:01:08

ete

Elimde tamir etmem gereken bir radyom var. Varyabıl'ı bozuldu. 3 dalga LW-MW-FM
Piyasada bu malzemeyi bulamadım. Elinde olan çıkma (sağlam ) veya yeni fark etmez olan varsa haber verirse sevinirim.
Ölçü olarak yaklaşık 2 cm kenarı olan bir küp şeklinde gibi bir şey. Ölçü kesin değil ufak tefek farklar sorun yaratmaz sanırım.

Ete

Mucit23

Hocam bu tür eski radyo parçalarını yine eski radyolardan bulabilirsiniz. Belki bozuk olanın bir resmini çekerseniz elimdeki hurda radyolara bakabilirim. Şansınıza birtane çıkabilir.

Birde bunlar birtek varyabıl diyemi geçiyor, değeri yokmu 100pf,1nf,10nf vs..
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

ete

Eski radyo bulmanın tek yolu (ankarada) hurda (bit) pazarına gitmek   Orayada gittim ama denk gelmedi maalesef. Eskisini yarın söküp resmini çekerim.
Ete

medes

hocam hayırlı günler aradığınız plastik bir varyabıl olması lazım bulunması zor bir malzeme yalnız bu malzemeye iyice ve dikkatlice
bakınız varyabıl'ın içerisinde levhalar aralarında plastik yalıtkanlar vardır levhalar arası plastikler'de deforma şekil bozukluğu yok ise
sadece istasyon ararken sürtünme sesi cızırtı istasyon bulamama gibi bir sorun var ise bu varyabılı tamir yapabilirsiniz.
varyabılın yan kısımlarından levhalara dokunmamak kaydı ile en küçük enjektör iğnesine bir miktar dikiş makinası yağından çekilerek enjektör iğnesi geçecek büyüklükte bir alt birde üst kısma ben ince kalem havyesi ile açıyorum
varyabılın ön ve arka şase noktalarına birer damla yağ damlatarak varyabılı yenilemiş olursunuz. varyabıl değerleri devrede
kullanılan varyabıl değeri ile aynı olması lazım aksi taktirde istasyon ayar noktalarında çıkmaz veya tamamen kayar bunlar devrede kurulan rezonans'la ilgilidir varyabılın üzerinde bulunan ayarlar durumu kurtarır ise problem yok kurtarmaz ise sorun olur
saygılarımla MEDES

ete

Variable içindeki plastik izolatörlerin bazıları deforme olmuş bu yüzden dönemiyor. Değiştirme sebebim bu zaten.
Derdim FM radyoyu kurtarmak. Diğer bantlar çalışmasada pek umrumda değil. Ama sökmeyi göze alamadım. Bundan 20 sene önce benzer bir tamirat yapmıştım ve ozaman gözlerimde gözlüksüz görüyor idi. Buna rağmen sıkıntısını hala hatırlıyorum. O nedenle tamirat bana gelmez yapamam yani.

Söküm aleti 2 cm x 2 cm x 1,5 cm (yükseklik) ebadında üstte 3 noktada (sağ orta sol) 6 uç ve altta 3 noktada 3 uç çıkıyor. Teorik olarak her bant için 3 uç kullanılmış gibi sanki. Fotoğraf da koyayım dedim ama boşuna yer kaplamasın diye koymadım. Bildiğiniz plastik variable işte.

Ete

POWER

hocam bende bu varyabıllardan var(sıfır değil fakat çalışır durumda)elektronik parça aldığım satıcıdada görmüştüm bu parçadan sıfır durumda.haliyle kimse yüzüne bile bakmıyor artık.hangisinden isterseniz gönderebilirim hocam.

ete

tarifime uyan bir tane alıp yolarsan sevinirim. Aradığım 3 dalga (LW-MW-FM) için olacak. 20 x 20 x 15 mm ebatlarında
mil tarafından bakınca üst taraftan solda 2 uç üst üste , ortada tek uç ve sağda yine 2 uç çıkmış durumda.
Altta ise sağda solda birer uç ortada 2 uç çıkmış .

Çalışan , çıkma bir malzemede işimi görür. Mail adresine resimlerini yolladım.

Ete

POWER

tamam hocam,akşam evde söylediğin ebatlara göre bakacağım.