M

Pic Bir Komutu Kaç Saniyede Yürütür?

Başlatan mavikaplan, 18 Ekim 2012, 14:40:37

mavikaplan

Merhaba arkadaşlar,
4mHz kristal osilatör ile beslenmiş bir pic, bir komutu kaç saniyede yerine getirir.

halilgaliç

Hattuşa

PIC serileri bir komutu PIC in çalıştığı frekansın 1/4 hızında gerçekleştirir, mesela 4 mhzde halilgalic ustanın dediği gibi 1 uS ta gerçekleştirir, 10 MHz de 0.25 US ta, yalnız yazmış olduğumuz bazı komutlar düşünüldüğü gibi tek adım değildir. mesela HPWM komutunu kullandığımızda aslında HPWM dediğimizde içeriğinde birden fazla komut vardır, PBP ve proton bize kolaylık sağlatmıştır. bunu en iyi ASM ciler bilirler, zira biz HPWM dediğimiz tek komut için belki onlarca komut yazarlar  ;D

ete

Komut denilince Basic komutlarımı yoksa ASM komutlarımı açıklaman gerekiyor.
ASM komutları genelde tek puls (çevrim) lik komutlar olup aynı zamanda register adresi de içeren komutlar iki komut çevrimi gerekitiri. Komut çevirimi 4 Mhz de 1us lik süreye eş değerdir.
Sorduğun şayet Basic komutları ise onun kesin bir açıklaması yok maalesef. KOmyttan komuta çok fazla fark etmektedir.
Özellikle aritmetiksel işlemler epeyce zaman almaktadırlar. Çok gerekli olduğu zaman ben tmr1 sayacı ile bu süreleri ölçmekteyim. Komuttan evvel tmr1 sayacını aktif edip sıfırlıyorum. Komut bittiğinde saymayı durdurup sayacı bir başka değişkene atayıp değerine bakıyorum. Süre bazen uzun geliyor o zamanda sayacın bölme oranı ile oynayarak istediğimi genelde elde ediyorum.

Ete

mavikaplan

cevaplar için çok teşekkür ederim.