zener diyot hakkında soru

Başlatan pwm3434, 26 Ekim 2012, 22:37:04

pwm3434

yapmak  istediğim şu   aracıma led  göstergeli  aksesuar. çalışma  şekli,  aracın  gaz  pedalına basılma  oranına  göre 10-15   satırdan  oluşan  ledler  yanacak.her  satırın  boyu 50 cm. bu  işi  gerilim  bölücü ile  yapmak  isterdim ama  hiç  gerilim  bölücü  uygulaması  denemedim. başka  altarnatif  olarak  zener  diyot  düşündüm.
  zener  gerilimi  1v ile 220v  arası olup, zener gerilimini  aşdığında  ise  üzerinden  geçecek  gerilim ise maksimun 220 volta  çıkacak.  bu  değerlerde  çalışacak   zener  diyot  varmıdır.  zener  gerilimini  aşınca  diyot  normal  şelikde  akım  geçiriyor bu  geçen  akım,belirli  değerlere ulaşınca  diyot  bozuluyormuş. internete  her  zaman  giremiyorum tam anlamıyla  bu  konuyu araştırma fırsatı  bulamadım.  şimdiden  teşekkürler

Oceanicy

yanlış anlamadıysam bişey soracam arabada 220v nerden bulcan?

pwm3434

kollektor çıkışını kastettim, ölçmedim. oceanicy sorumu anladınmı yada anlatabilmişmiyim. multimetrelerde ölçüm yapmak için kullanılan sistem gerilim  bölücü  ilemi  yapılıyor. pıc  ile adc  okutabiliyorum gerilim  bölücüyü yapabilirmiyim  usta  yani  gerilim  bölücü yapmak  cokmu  zor.