Dijital Saat

Başlatan ete, 28 Ağustos 2011, 13:49:54

xc10

proteus 8.6sp2 ile çizdim..Ekteki dökümanlar umarım tüm arkadaşların işine yarar

xc10

Ete hocam saat projelerinizden olan  ekteki dosyadaki şemaya alarm eklentisi yapılmış  bu sizemi ait acaba ?Size aitse altında yapılan açıklamaya  göre tarih gösterimide olmalı fakat bu olmuyor...Bana yardımcı olursanız sevinirim.

ete

Alarmı ben eklemedim sanırım. Çünki dosyalarıma baktım öyle bir program yok bende. Saat(44).bas olarak var ama içinde alarm yok.  Net hatırlayamadım.

Ete

xc10

Saat projeleri başlığı adı altında sayfa 12 de  ilgili dosya ekleri var ama uygun bas dosyaları eksik gibi birde siz incelerseniz hatırlayacaksınız sanırım..

ete

Hala anlayamadım bu değişiklikleri benmi yapmışım yoksa başkalarımı yapmışda ben üzerinde oynamışım belli değil. Bu dosya bende olmadığına göre ben bunu yapmamışım diyorum. Zira programın kesme kısmını beğenmedim çünki kesme içinden zaman okumaya yollamışım programı. Normalde ben bunu yapmam ama acaba acemiliğime mi denk geldi diyorum kendi kendime. Ancak dosyanın aslı bende kayıtlı olmayınca yinede ben yapmamışım diyorum. Her neyse alarm ile birliktre program zaten 628'e sığmıyor. Bu nedenle daha sonra 688'e uyarlamışım programı. Ama yinede yıl gösterme eksik. Kodları mevcut ama yıl göstermek için gerekli emir kodu ilavesi yapılmamış. Eklenebilir belki ama programada baktım bir sürü yer değişmesi gerek. Kısaca BASLA-----GOTO BASLA arasını yeniden yazmak gerek. Kesme içinden zaman okumasını iptal edip akıllı uslu çalışacak hale getirmek gerek işi uzun bu programın. Zaman bulursam yapacağım. Zira yapmak için önce bütün programa hakim olmak gerek. Buda zaman alan bir iş.
Ete

xc10

Cevap için tesekkur ederim bende dosyalar için arşivime baktım ama bendede eksik zamanında öyle indirmişim dosyaları.

ete

Ekde verdiğim dosya F88 ile istediğin gibi çalışıyor. Ama bu devreye tarih yakışmıyor maalesef. Çünki YIL gösterecek display yok. zaman zaman karışıklığa sebep olabilir. Yıl gösterimi saat gibi algılanabilir. Gerçi saatte orta ledler flash yapıyor Yıl gösteriminde sabit yanıyor. Ayırd eden eder.

Ete

xc10

Bunu hatırladım..Ama bir terslik var gibi geldi bana .tarih bilgisinin yıl kısmı  ekrana verilmiyor sanırım...Birde sıcaklık artı eksi gösterecek ledi süren transıstör beyz ucu boşta kalmış ds 18b20 eksi bir değer gösterecek şekilde ayarlayıp tek boş kalan 12 nolu uca vermeme rağmen sonuç alamadım ...

ete

4 digit ekranda yıl bilgisini nasıl vereceğim Önce gün-ay sonra yıl gibimi bu sence mantıklımı bu yüzden bu display yada program yıl göstermeye uygun değil diyorum zaten. Şemaya bakmadım. Varsa eksiklikler tamamlanır
ete

xc10

Bende durum tespiti açısından söylemiştim bu projenizin pcb büyük oranda çizdim son duruma göre hataları giderip siteye yükleyeceğim...

xc10

Ete hocanın vermiş olduğu alarmlı saat pcb..Mevcut duruma göre hazırladım eğer ete hoca gerekli düzeltmeleri yaparsa ona göre tekrar bende düzenleyip yükleyeceğim..Şimdilik bu.
Düzeltilmiş son hali...

ete

Boşta kalan Beys ucunu PORTB.6 ya bağladım tek boşta kalan pin o zaten. Bu uç 2 adet ledi eksi işareti olarak sürecek yeri geldiği zaman. Programı ona göre düzenledim.
Bunun dışında yapılacak bir şey yok zaten.
Dosyalar ilişiktedir.
Ete

xc10

Eksi işaret ledi için 12 nolu uca pad koymuştum isteyen oradan uç alıp pcb ye ekleyebilir..

DUHAN_

birisi evabına şunun ares devresini çizse ne olur .. ???

magic_gun

@duhan_  o Evabı sen işlesen nasıl olur ?
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin