Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

erdoganacun

hocam  bakıyım derseniz   kodları  burayamı atıyım  işlemcisi  16F876A 

ete

Hayır programdan yapılması gerekir. Ama mutlaka yapılmıştır. Çalışmaması enteresan doğrusu.
Kodları koyda bakalım bir şey yapabilirmiyiz. Bir yapacak biri çıkar belki.

Ete

erdoganacun

hocam kodlar  bunlar  birde  DS1302  VE  DS18B20   dosyalarıda  var  eğer  bir  değişiklik  gerekecekse  MPLAB  kurulu olması  gerekiyor  bildiğim kadar

erdoganacun

hocam  tüm kodları  isterseniz  size  özel   mesajla  gönderiyim 

ete

Bana yollama çünki C bilgim bu projeyi düzeltecek kadar iyi değil. Elimden bir şey gelmez maalesef.
Başta da söyledim bunu. İlk yolladığına baktım. Ama olumsuz bir durum görmedim.
Yalnızca programın başına bir kaç satır eklenebilir.
Mesela  rtc_get_time(&Saat,&Dakika,&Saniye);  komutu ile saniye değeri okunur. Şayet Saniye nin 7. biti 1 ise SN=0 yapılıp geri kayıt yapılır. Böylece saat çalışmaya başlar.
Dİkatimi çeken bazı şeyler var ama işin aslını bilmediğim için yanlıştır diyemiyorum.
Mesela,
Zaman ve Tarih ayrı ayrı okunabiliyor da neden yazarken hepsi bir arada yazılıyor?.
rtc_get_time(&Saat,&Dakika,&Saniye);
rtc_get_date(&Gun,&Ay,&Yil,&Hafta);
komutları ile zaman ve tarih okunuyor.
AMa saat ayarlanırken,
rtc_set_datetime(Gun,Ay,Yil,0,Saat,Dakika,Saniye);  şeklinde tek komutla değerler RTC ye yazılıyor.
Buradaki register sıralamasıda bana göre yanlış. Şayet DS1302 deki sıralama kullanılıyor ise bu sıra;
Saniye-Dakika-Saat-HaftanınGünü-Ay-Gün-Yıl şeklinde gitmektedir.
Elbette Bu dilde DS1302 kütüphanesi kullanılıyor. Kütüphane ona göre ayarlanmış olabilir.
Dediğim gibi bir bilen baksın ve fikrini söylesin daha iyi olur.

Ete

erdoganacun

çok  teşekkür  ediyorum  hocam  zahmet  verdim  saygılar  iyi  geceler  hocam

sinkotan

erdem efe hocam saygılar

Benim bir sorunum var.Dijital 7 segment display saniyeli saat devresinde derecenin kısmının zamanının uzatılmasını istiyorum ne yapmam gerekir acaba
tşkler

erdoganacun

sinan bey   ete hocanın  hangi  saati  ben istersen  yrdımcı  olyum

ete

Yeni nesil versiyonlarda saat'i seç tuşuna basarak açtığınızda bu süreleri ayarlayacak menüye girersiniz.
Önce bak bakalım bu çeşit bir ayar varmıdır. Varsa oradan ayarlayabilirsin.
Yok ise programın içinden ayarlamak gerekiyor. Varmıdır bak diyorum çünki hangi projemi yaptın bilemiyorum.

Birde neden yardımı Erdem Efe den istedin ?. Erdem yalnızca benim projelerimden birisini yapan kişi o kadar. Direk saati tasarlayıp geliştirenden istenir yardım benim bildiğim ama herhalde seninde bir bildiğin vardır.

Ete

erdoganacun

evet  doğru  hocam  bende  şaşırdım   arkadaşım   erdem efenin  projeleri bende  var  hangi  saatse  bakalım   

erdoganacun

ete  hocam  C  yazılan  kodlarını   verdiğim  saati  halen halledemedim 

sinkotan

ete hocam ben sizin isminizi erdem bildiğim için öyle yazmışım.
kusura bakmayın.
programın içerisinde nasıl bir ayarlama yapacağım.hangi satırı iptal edeceğim.
tşkler

ete

İlişikte programı veriyorum. BAS dosyasını açarsan BASLA satırından evvel şu aşağıdaki satırları bul.
SAAT_SURE=10   'SAAT in EKRANDA KALMA SÜRESİ
ISI_SURE =4   'SICAKLIK EKRANDA KALMA SÜRESİ
TAKV_SURE=3   'TAKVİM EKRANDA KALMA SÜRESİ

Sıcaklık göstergesi süresini artırmak yada mesela 8 sn ekranda kalmasını sağlamak için, 4 yazan yere 8 yazman yeterli olacaktır. Programı yeniden derlersen istediğin gerçekleşecektir.
SAAT_SURE=10   'SAAT in EKRANDA KALMA SÜRESİ
ISI_SURE =8   'SICAKLIK EKRANDA KALMA SÜRESİ
TAKV_SURE=3   'TAKVİM EKRANDA KALMA SÜRESİ

Benzer şekilde saatin ekranda kalma süresi, takvim ekranda kalma süresini değiştirebilirsin. Girilecek değerler Saniye cinsindendir.

Ete

erdoganacun

ete  hocam    C  yazılan  saati  halledemedim   sizin yukarıda  verdiğiniz  kodları  eklemeye   çalıştım  ama  malesef  olmadı  derlemeyemedim   C  yardımcı  olack  bir  arkadaş  arıyorum    saygılar 

ete

Ben olamayacağım maalesef . Olacak biri varsa ilgilenir umarım.
Ete