Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

ete

Hesapla:                 ' Ham değerden Santigrat derece hesabı
    Sign  = "+"
    IF HAM>2000 THEN
       HAM=HAM+32
    ELSE
       HAM=HAM-32
    ENDIF     
    lcdout $fe,$80,"ham=",dec ham,"       "     
    IF SIGN_BITI = NEGAT_ISI THEN
       Sign   = "-"
       ham=($ffff-ham)+1
    endif

ISI = HAM/16
Ete

yankigsm

selam hocam
Verdiğiniz kodları bu şekilde uyarladım similasyonda 0 derece yaptığımızda -2 olarak gösteriyor buraya kadar sorun yok -1 yaptığımızda ekranda sıcaklık +1 olarak görünüyor similasyonda bunu -1 yaptığımızda ekranda -3 olarak görünmesi gerekmiyormmu?
    Saygılar

Sign  = "+"
    IF HAM>2000 THEN
       HAM=HAM+32
    ELSE
       HAM=HAM-32
    ENDIF       
       Sign   = "-"
       ham=($ffff-ham)+1
    endif
    eski=ISI
    ISI = HAM/16
    REturn

ete

Haklısın, O halde şöyle yapalım;

Sign  = "+"

HAM=HAM-32

Sign   = "-"
       ham=($ffff-ham)+1
    endif
    eski=ISI
    ISI = HAM/16
    REturn

Ete

yankigsm

Evet hocam şimdi oldu verdiğiniz kodda +32 yazmışsınız ben bunu -32 yaptım 2 derece fazla gösteme hem + derecede hemde - derecelerde düzeldi...

sayenizde nasıl yapıldığını öğrenmiş oldum çok teşekkür ediyorum saygılar...

Sign  = "+"

HAM=HAM-32

Sign   = "-"
       ham=($ffff-ham)+1
    endif
    eski=ISI
    ISI = HAM/16
    REturn

erdoganacun

ete hocam merhabalar  hocam  saat  arşivinizde  bana   verebileceğiniz   20 mm  dısplayli  çalışan  saat derece  projeniz   varmı   sizden  rica  etsem  eğer  mümkünse   tabi  minik bir  saat  derece  yapacağım  nette   baktım ama  işe yarar  bir  şey  bulamadım  elektrobilimde  vardı  ama  yapan    arkadaşlarımda   zaman ileri  geri  kalma  sorunu  oluyor  diye " tasfiye  etmediler.....  hocam saatlerde     DS1307   kullanmanın  DS1302  ne  avantajları  var 

ete

Saat projelerini display büyüklüklerine göre yapmıyorum. Projeyi yapan kişi küçük display takarsa saat küçük büyük takarsa saat büyük oluyor.
İleri geri gitme sorunu tamamen bir pcb tasarım sorunu ve rtc ye takılan kristal sorunudur. Kaliteli kristal ile bu sorun çözülüyor. Bu konuda smd (4 bacaklı) kristal öneririm. Farnell de araştırın. Yada hazır tcx osilatör kullanın.

Ds1302 ile ds1307 arasında işlev açısından fark yok yalnızca haberleşmeleri farklı. Biri spi diğeri i2c haberleşiyor. Stabil çalışması açısı dan ben 1307 tercih ediyorum.

Ete

yakupahmet

Hocam kolay gelsin forumda yeniyim sizin projelrinizi görmeden önce bende

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/46.htm    Buradaki saat projesini yapmıştım ds1302 ili zaten sayfada lehim yuzeyi hex kodu verilmiş bende baskı devre seklinde uyarladim aynı işlemi direk picede hex dosyasını attım fakat hersey tam çalışırken saat saymada sorun var saniye saymıyor yani saat çalışmıyor aslında her saniyede LCD ekran titriyor yani pulse geliyor sanki ama yazmıyor yardım ederseniz sevinirim hocam kolay gelsin

ete

Saate bir ayar vermeyi denedinmi ?  Denedin ve yine saymıyor ise yapacak bir şey yok. Bir çok sebebi olabilir. Ekran çalışıp da saat saymıyor ise sorun muhtemelen ds1302 de , onun 32768 hz lik kristalinde ve besleme devresinde olabilir.
Ama unutma saat ayarlanmadan çalışmaz.
Ete

yakupahmet

hocam denedim ayarladım önce güç kaynağı olmadan çalışması için kapasitör kullanılmıştı devrede ayarladıktan sonrada saymadı ama güç kaynağını çıkarıp taktığımda ayarladığım yerde duruyor gene. aslında bnm şüphelendiğim verdiğim sayfada ''Saatin çalışmamasına neden olan CH biti sorunu düzeltildi" şeklinde ifade var bu Ch biti hakkında fikrim yok bnm ama acaba bundan kaynaklı yazılımsal bir sorunmudur die düşünmüştüm hocam? besleme devremde düzgün çalışıyor hocam ölçtüm fakat ds1302 yi değiştrisem mi düzelir mi ki yada sorunu anlamam için yapabileceiğim bişi var mı hocam?
                                                                                                                                 Kolay Gelsin Teşekkürler..

ete

Saniye registeri 7. Biti CH yani Clock Halt (saat durdurma) bitidir. Fabrikadan bu bit 1 yapılarak sevk edildiği için saate ayar vermezseniz 7 ci bit hep 1 kalır. Bu saate sn=0 deyip kayıt yapsanız saatin sayması gerekir. Ben bu güne kadar bozulmuş ds1302 görmedim. Bence saate ayar veremiyosundur.
Açıklamaları iyice oku. Bu entegrenin 2 adet beslemesi var. Birisi 3v luk pil girişi ,8 nolu pinden, diğeri normal şebeke beslemesi olup 1 nolu pinden verilir. Besleme hem entegrenin çalışıp saati saydırmasını sağlar hemde saat değerlerini unutmmasını sağlar. Besleme prensibide şudur. Hangi besleme yüksek ise entgre o beslemeden beslenir. Bu nedenle şebeke voltajı 5 v verilir pil 3 v luk lityum pil ile beslenir.
Ete

yakupahmet

Hocam Teşekkürler fakat benm kurduğum devre ekteki gibiydi yani sizin dediğiniz gibi 8 nolu pinden 3 volt dedğilde 5.5 voltluk kapasitör kullanılmıştı acaba sorun burdan kaynaklanabilirmi ki ? Yaptığım devrede ayar, azalt ve arrttır butonları mevcut ayara bastığım zaman sırası ile saat,dakika gün ay yıl şeklindeki yerlerde imlec beliriryor ve arttır azalt butonları ile kontrol ediyorum daha sonra tekrar ayara bastığımda imlec kayboluyor ve ayarlanmış oluyor fakat bundan sonra sayma işlemi gerçekleşmiyor acaba o kapasitörden midir?

ete

Kapasitör pil yerine geçer. Ama voltaj kesilince tabiiki. Devren 1 nolu pinden 5v veriyor ise sorun olmaması gekir. Ya 32768 hz kristali yada ds1302 yi değiştir.
Ete

yakupahmet

Hocam LCD yazı yazıyorsa yazılımdan kaynaklı hata yok diyebilirmiyim? Peki hocam dediklerinizi yapicam tesekkurler

ete

Yazılımı ben yazmadım. Yazan saate ayar veren komutu vermemiş ise elbette saat çalışmaz ama her şey çalışır.
Ete

yakupahmet

Anladım hocam yapan kisi çalıştırdığına göre yazilimsal sorun yok die düşünüyorum tek düşüncem acaba soun düzeltildi yazdıktan sonra hala eski hex mı yüklü orda tesekkurler