Saat Projeleri

Başlatan ete, 05 Eylül 2011, 11:13:26

kenakord08

ETE Hocam Selamlar İyi Çalışmalar diliyorum..
Ben sizin projeniz olan 4 display Saat Tarih ve Derece gösteren devrenizin üzerinde bazı uygulama değişiklikleri yaparak uygulama yaptım ve sonuçta tüm fonksiyonları sorunsuzca çalışmaktadır..  Ancak bu devreye yazılım olarak ilave edilmesi gereken uygulamalar vardır bunları yapar ve ilave ederseniz çok makbule geçecektir sanıyorum proton için BAS dosyaları sizde vardır.. Ben size bu uygulamaların rar dosyalarını yolluyorum incelemenizi rica ediyorum..

Benim düzenlediğim şemad nın sağ tarafında çizdiğim ve İlave olmasını istediğim özellikler şunlardır..

1 - PIC 10 nolu ayağına bağlanacak Alarm buton ilave yazılımı
2 - PIC 9 nolu ayağına bağlı Piezzo Buzer için çıkış yazılımı
3 - PIC 11 nolu ayağından role sürmek için Alarm çıkış yazılımı ( Buradaki Alarm çıkış ilavesi ayarlanan saat ta alarm açacak ve bir saat boyunca 5 er dakika arayla 1 dakika sinyal gönderecek şekilde olmalıdır. )

Tasarladığınız bu devre ye bu ilaveler yapılırsa gerçekten on numara bir uygulama olacaktır ve yapmak isteyenler için mükemmel bir uygulama olacaktır...
Tekrar teşekkürler ve iyi çalışmalar diliyorum .. Saygılar

Kenan ÖZHALK

ete

Prensip olarak özel isteğe bağlı ilaveler yapmıyorum. Programlar zaten yeterince yüklü. Pek çoğu ilaveleri kaldırmayacak kadar program hafızası olarak dolu zaten. Bu yüzden geçmişte yaptığım bazı denemeler bana deveye hendek atlatmak gibi geldi.
İnanın bu tür ilaveleri yapmak yeni program yazmaktan zor geliyor bana.
Pek çok defa dile getirdim ama yeni gelen üyelerin bundan haberi olmuyor her nedense. Programa ilave yapmak için programın bütün mantığına yeniden hakim olmak gerekiyor. Çoğu zaman programlara bakıp bunu benmi yazmışım dediğim olmuştur.
Bunu neden yazmışım acaba diye söylendiğimde çok olmuştır. Programı yazarken konuya ve kodlara hakim oluyorsunuz her şey kolaylıkla çıkıyor elinizden ama 1 ay sonra yada 6 ay sonra o programı sanki hiç siz yazmamış gibi oluyorsunuz. Yeniden hakim olmak için belkide 1 gün harcamak gerek. Elbette bu dediklerim her türlü düzeltme için değil ama sizin istediğiniz gibi köklü değişiklikler bunu gerektiriyor. Bu değişiklikleri yapmak istemeyişimin bir sebebi budur. Diğer sebebi ise ardı arkası kesilmeyen değişiklik talepleridir. Hemen her program için bende ya forum mesajı yada özel mesajla isteklerde bulunmaktadır üyelerimiz. Bunlara yetişmem imkansız. Her kes zevkine göre şurasını şöyle burasını böyle yaparmısın diye istekte bulunuyor.
Bu nedenle ikinci sebep olarak bu işe bir son verip prensip kararı koydum. Değişiklik yapmayacağım.
Sizin açıklamalarınızı dikkate alıp belki yeni bir program yazarım. Boş kaldığımda yapacak işim olmadığında bunu değerlendireceğim.
Bu nedenle kusura bakmazsınız umarım.

Ete

kenakord08

Tamam .. İsteğimi geri alıyorum...  En azından Bas dosyasını verseydiniz ben gerekli ilaveleri yapabilirdim... bende bas dosyası olmadığı için istemiştim.. her neyse sağlık olsun...

Cetullah

Hocam iyi günler, verdiğiniz rar dosyasındaki 1. proje simüle edildiğinde sıcaklık -25 C gözüküyor. Kodda sensör okuma kısmında çıkardığınız komutu tekrar aktif hale getirdim, bu sefer de -24.9 C olarak gözüküyor. Simülasyonda sıcaklıkla oynadığımda da displayde en ufak bir değişme yok. Sebebi nedir sizce?

ete

Cetullah,

Bu sitede de aynı projeler yayınlanmış idi. Sanırım o hatayı bir ara düzelttim. Buradan yükleyip bir dene bakalım.

Kenakord08,

Programın aslını 5. sayfada mesaj ekinde vermişim adı Saat(44).Rar
Aslında biraz da üzerinde çalıştım ve bir şeyler yaptım. Birazda çalışma mantığını değiştirdim.
Onuda ilişikte veriyorum. Bak bakalım kusuru varmıdır.
Dosyada 2 ayrı program var. Birisi Saat(44)_alrm.bas  benim mantığıma göre çalışıyor.
Diğeri (Saat(44-01)_alrm.bas ise senin mantığına göre çalışıyor.
Benim mantığım ile senin mantığın alarm'ın çaldırılma süresi ile alakalı. Sen 1 saat boyunca her 5 dakikada bir çalsın istiyorsunki bu bana çok mantıksız geldi. Ben yalnızca 1 dakika boyunca her 5 sn de bir ses verdirdim.
Gerisi senin isteklerine uyuyor olması gerekir. Bu iki program tadilatını hiç denemedim. Çalışması gerekir diyorum ama sorun da çıkabilir. Çalışmayınca bazı kusurları görmek mümkün olmuyor. Dene istersen varsa bir şey burada yazarsın.

Ete

Cetullah

Hocam teşekkürler, bilgisayarı sabah açtığımda simülasyon doğru çalışır hale geldi nedense :)

kenakord08

ETE hocam, Çok Teşekkür ediyorum.. Hemen deniyeceğim. Sonucu size bildireceğim.. Sağlıkla kalın..

kenakord08

Ete Hocam.. Bas Dosyalarını derleme esnasında şu satırlarda hata veriyor..

kenakord08

Bunlarda benim için düzenlediğinizdeki Hata Mesajları

ete

Hata mesajlarından anladığım kadarı ile derleme işini ya başka bir derleyici yada başka bir işlemci ile derlemeye çalışıyorsun.
Kodlar PBP derleyicisine aittir. Proton ile derliyorsan çalışmayacaktır.
İkincisi yine kodlar 16F628 için yazılmıştır başka bir işlemci için derliyorsan hata mesajları çıkacaktır.

Bu konulara açıklık getirirsen yeniden düşünebiliriz.
Ayrıca forumda yer alan Önemli Bilgiler başlığı altındaki basic'e başlama konusunuda okumanı öneriyorum.

Ete

kenakord08

Evet .. Proton ile derliyorum  sanıyorum hata bundan kaynaklanıyordur... kullanılan PIC 16F628A dır. burada bir hata yok...

ete

Derlemeyi yaptırmaya çalıştım. Bir iki yazım hatası yapmışım onları düzelttim ama derlemeyi yaptıramdım.
Sebep program hafızasının dolmuş olması. Öyle bir noktada kaldıki alarm için ses komutu olan SOUND komutunu çıkartırsam derliyor ama ilave edersem hafıza aşımı hatası veriyor. Önceden de dediğim gibi program zaten yüklü idi biraz daha yükleyince iflas etmiş oldu.

Ete

kenakord08

Üstadım  Teşekkür ederim .  emeğiniz için.. Sağlık ve selametle kalın...

ete

İşlemci olarak 16F628A yerine 16F88 kullanarak alarmlı saat sistemini yeniden düzenledim.
Önceden belirtmiş olduğum iki ayrı alarms sistemi ile çalışan programlar ilişiktedir.

Ete

nurim

Alıntı yapılan: ete - 12 Aralık 2013, 16:29:12
İşlemci olarak 16F628A yerine 16F88 kullanarak alarmlı saat sistemini yeniden düzenledim.
Önceden belirtmiş olduğum iki ayrı alarms sistemi ile çalışan programlar ilişiktedir.

Ete

İlk bakışta şemada görünen bir eksiklik vardı; sıcaklık için (-) işareti gösteren "LED" devresi boşta gözüküyordu. Onu boş olan "PORTB.6" ya bağladım. Isı eksi olunca, led yanıyor, (+) olunca led sönüyor.
Kolay Gelsin
nurim