T

RGB led ile pov tekniği

Başlatan tolgaozp, 10 Aralık 2012, 23:10:26

tolgaozp

Öncelikle herkese merhaba,
Rgb ledler ile pwm olmadan ara renkleri elde ederek pov yapabilir miyiz?
Ledleri pic ile istediğim renklerde pinlere 0-1 göndererek yakabiliyorum.Fakat bu sistemde sorun olur mu?

Örnek olarak 3 ledden bir T harfi oluşturmak için bir kod yazdım sizce doğrumu?Beyaz renkte T harfi oluşturmaya çalıştım

@ DEVICE PIC16F877a                      'işlemci 16F877
    @ DEVICE PIC16F877a, WDT_OFF              'Watch Dog timer açık
    @ DEVICE PIC16F877a, PWRT_ON             'Power on timer açık
    @ DEVICE PIC16F877a, PROTECT_OFF         'Kod Protek kapalı
    @ DEVICE PIC16F877a, XT_OSC              'XT osilatör kullanılacak

DEFINE OSC 4
TRISB=%00000000
TRISD=%00000000
BASLA:
PORTB=%11111000
PORTD=%11111111
PAUSE 200
PORTB=%11000000
PORTD=%11111000
PAUSE 200
PORTB=%11111000
PORTD=%11111111
PAUSE 200
GOTO BASLA
END

ete

Rgb 3 ayrı renkte bir kılıfa yerleştirilmiş ledler için yapılmış bir tanımlama. İstediğn rengi maksimum seviyede kolaylıkla yakabilirsin.  Ama renk seviyesi ile oynamak istersen ledleri direk değil pwm ile sürmen gerekir mesela kırmızı %50 parlaklıkta yansın diyorsan duty değeri %50 olan bir sinyal vermelisin lede. Bumkısa açıklamadan sonra senin soruna dönersek. Sabit renkler kullanarak istediğin harfi oluşturabilirsin elbette. Kullandığın yöntem de doğru. T harfinin datalarına yandan bakınca harfi de tanımlayabiliyorsun. Devreyi fiziksel olarak yapmadı isen işin püf noktası referans noktasıdır. Bu nedenle sistem her turnattığında bir noktadan referans alacak ve o referans noktasından sonra şekli oluşturacaktır aksi taktirde hatf yerine karmaşık şekiller veya anlamsız şekiller görürsün. Kısaca harf hernturda aynı noktada oluşturulması gerekir. Bunun için genelde portb.0 kesmesi kullanılır. Kesme oluşması için ise ya bir reed röle yada optik sensör kullanılır.
Ete

tolgaozp

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim.Devreyi fiziksel olarak kurmadım 10 gün içinde kurmayı planlıyorum.Öncelikle her harfi başka renk basit bir yazı yazdırmaya çalışacağım ama bulunduğum yerde reed role bulamadım.Reed rölesiz kullansam yazı sabit bir yerde durmaz havada geziyormuş gibi görünür diye düşünüyorum.Yazının okunmasında sorun yaratır mı reed role.teşekkürler.

ete

İşlemci osilatörü stabil çalışıyor ise yine nispeten sabit durmaya çalışarak kayar ve yazıyı okuyabilirsin. Osc stabil değilse şekil çorbaya döner hiç bir şey okuyamazsın. Bir Ir led ve foto transistör daha fazla iş görür orada. Nede olsa reed röle mekanik kontaktır.
Ete

hamzahaluk

Havada yazıyı reed röle kullanarak nasıl sabitleyebiliriz acaba? Ben devreyide yaptım yazı okunabiliyor ama dönüyorda, yazıyı sabitlemek için nasıl bir mantık kurulmalı?

ete

Bir reed röleyi PORTB.0 da kesme oluşturacak şekilde ayarlarsın.
Her kesme oluştuğunda yazıyı ledlere verirsin böylece yazı sabit kalır.
Burada temel fikir yazının hep aynı noktada verilmeye başlanmasıdır. Bunuda reed röle sağlar.
İllaki reed röle olmasıda gerekmez. Referans oluşturabilecek bir sinyal bu işi yapabilir. Tabiiki sinyal her dönmede standart bir noktada sinyali vermesi gerekir ki bu bir IR led de  olabilir.

Ete

hamzahaluk

Peki hocam elimde iki bacaklı Reed röle var. Devreye bağlantısını nasıl yapmalıyım? Şöyle bir bağlantı doğru olur mu?

ete

Böylede olur terside olur. Bağladığın şekil pulldown metodu ben her zaman Pullup lı bağlantıyı tercih ederim. Hele B protuna bağlıyor isem dahili pullup ları açarım böylece direncide gerek kalmaz.

Ete