RF_KONTROL

Başlatan ete, 12 Aralık 2012, 13:49:42

ete

Bugün farkettimki verdiğim projeler arasında doğru dürüst bir RF buton kontrol sistemi yok.
Bu nedenle ilişikteki projeyi hazırladım.
Bu sistemde verici tarafında B portuna bağlı butonlar karşıda bir kısmı A portunda bir kısmı B protunda olmak üzere led yada isteğe bağlı olarak röle çıkışlarını aktif etmektedir.
Geçmişte yaptığım benzer projelerde çıkışları kimisi bas-bırak kimisi toggle olarak istemişti. Bu nednele bende A portu çıkışlarını Toggle olarak çalıştırdım. B portunu ise bas bırak olarak ayarladım. Böylece herkes ihtiyacı olan çıkışları kullanarak işini görebilir diye düşünüyorum.
Söz konusu devre özellikle saat ayarlarını uzaktan kumandalı yapmak isteyenler için ideal bir devredir.
Bu işlem için B portu çıkışlarını kullanmak gerekir.

Her iki işlemcide dahili osc ile çalışmaktadır. Ayrıca kristal bağlamak gerekmez.
PCB sini hazırlayacak bir gönüllü olursa sevinirim. Buraya koyarız herkes da yararlanır.

Ete

kudretuzuner

Merhaba
Teşekkürler,RF haberleşmenin temel bilgileri mevcut çok işime yarayacak.Tekrar teşekkür ederim.

halilgaliç

pcb yi boardmaker de cizdiğim için açmanız zor olabilir onun icin PS dosyalarını coreldraw,photoshop tarzı programlara import  edip üst ve alt baskıyı cıktı alabilirsiniz.

Mehmet38

sayın ete hocam bu proje gerçekten çok işime yaradı teşekkür ederim.
Fakat bu devreye eklemem gerekenler var. İlk olarak verici devreye ısı ölçer bağlanacak ısı belli dereceden sonra artınca(örneğin 30) alıcı devredeki 1.led yanacak sıcaklık düşünce (örneğin20derece) 2.led yanacak.
2. olarak da  vericiye ldr bağlanacak eğer ışık varsa 3. led yanacak ışık yoksa 4.led yanacak.

bunları uğraştım fakat ekleyemedim.Bu proje bitirme ödevim bitiremezsem ben bitecem.lütfen yardım edermisiniz ?

ete

Bakın projelerim arasında RF sıcaklık projeside mevcut. Yalnızca dediğin ledlerin yanması eksik gözüküyor.
Bunlarıda artık ilave edebilmeniz gerekir.  Yok edemiyorsanız ücreti mukabilinde istediğinizi yaparım.

http://etepic.com/index.php/topic,751.0.html

Ete

Mehmet38

özel mesaj yolladım hocam ordan konuşalım.

toprak

Hocam dikkatimi çekti.
  Vericide serout2 komutu ile bilgi göndermişsiniz, ama alıcıda Usartda kullandığımız hserin kesmesi ile bilgiyi almışsınız.
  Bu şekilde kullanılabildiğini bilmiyordum. Yeni bir şey daha öğrendim.
  Fakat hserout ile de gönderebilirken bu şekilde göndermenin bir dezavantajı var mı hocam?

Kişi kesinliklerle başlarsa gideceği yer kuşkulardır, ama kuşkularla başlayacak kadar doygun ise kesinliklere ulaşır.

ete

Bilginin nasıl gönderildiği değil formatı önemlidir. Dolayısıyla ister USART kullanın ister kullanmayın format değişmez.
USART daha ziyade bilgi alımında yararlı olanbir sistem. Verirken pek farketmiyor. O nedenle basit olsun diye yollarken Serout2 ile yollamışım sanırım.

Ete

enginkanat

Hocam günaydın,
Bu projeyi derlediğim zaman owerwriting previous adress content hatası alıyorum. derlemeyi yaparken
@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT&_WDT_OFF&_MCLRE_OFF&_CP_OFF&_WDT_ON
şeklinde ayarları yapmaya çalıştım acaba sorun burada olabilir mi?
(verici kısmında)

ete

Bu mesaj senin PBP klasörü içinde yer alan işlemciye ait (mesela 16F628.INC) INC uzantılı dosya içinde alt bölümde yer alan sigorta satırını kapatmadığını gösteriyor.
MCS içinde PBP klasörü içindeki işlemci.INC dosyasını yükle o satırı bul ve başına noktalı virgül koyarak kapat üstten tırnak satırı kapatmaz. Dosyayı sadece geri kayıt et. Sonra derlemeni yeniden yap.
Bu formatta sigorta satırı kullandığın zaman ya işlemcin 18F serisi olması gerek yada makinan 64 bit olmalı.
Her iki durumda da derleme işlemini MPASM assembler kullanarak yapman gerekiyor. MCS içinde view menüsünde program and Compiler Options seçeneğinde ortada yer alan Assembler seçeneğinde Use MPASM kutusu seçili olmalıdır.

Detaylar aşağıdaki linkte anlatılmış durumdadır.

http://etepic.com/index.php/topic,300.0.html

Ete

enginkanat

Teşekkür ederim bunu gözden kaçırmışım, program içinde
  BILGI=~PORTB
satırı var "~" işareti ne anlama geliyor, bunu ilk defa gördüm

ete

Bitleri ters çevirir NOT işlemidir.
Ete

enginkanat

enginkanat

Bu devreyi kurdum ama çalıştıramadım. rx ve tx uçlarını kablo ile birleştirdiğimde sistem çalışıyor ancak rws434 ve tws434 modülleri bağladığımda çalışmıyor. alıcı modülün data çıkışında 0,8 volt gibi bir sabit voltaj var buraya led bağladığımda çok zayıf yanıyor verici butona bastığımda ise bu led hafif bir yanıp sönüyor.
modül arızalımıdır diye başka modüller de bağladım sorun aynı devam ediyor.
acaba nerede hata yapıyor olabilirim? tecrübelerinize ihtiyacım var şu anda

ete

Alıcı programında bir stack hatası buldum. Bende hata yapmışım. Gosubla geldiğim yerden GOTO ile dönünce bu hatayı verdiriyordu. Hatayı düzelttim Alıcı programını yeniden yükle ve pice yazman iyi olur.

Devrenin modüllerle çalışmamasının sebebi büyük ihtimalle modüllerden kaynaklanıyordur.
Modül beslemelerine giriş ve çıkışlara dikkat edip iyice kontrol etmen gerekiyor.

Ete